Kouřil mu totiž na třináct a půl kilometru dlouhé trati ujel bezmála o deset minut. „Z mého pohledu to bylo jedno velké trápení. Nejely mi lyže. Bylo těžké je správně namazat. Hodně to klouzalo, ale s tím se, co jsem slyšel, potýkali všichni závodníci,“ řekl po dojezdu Kalina. Mezi ženami vyhrála běžkyně Olympu Brno Michaela Šaršonová před bikerkou Terezou Tlamkovou z týmu Moravec Sokol Benešov.

Kořenecká lyže chytila po třech hubených letech, kdy se kvůli nedostatku sněhu musely dva ročníky zrušit, druhý dech. Na startu se o víkendu mačkalo téměř sedmdesát běžkařů. „Sněhu bylo až moc. Před závodem přišla sněhová vánice a zavála stopy. Do poslední chvíle jsme váhali, kudy trať vůbec povedeme. Jestli lesem nebo po hřišti a polích. Nakonec jsme zvolili druhou variantu,“ řekl za kořenecký golfový klub manažer Vlastimil Štefl, který společně se členy TJ Sokol Kořenec závod pořádal.

Dva okruhy

V okolí golfového hřiště se vinuly dva okruhy. Nejmladší závodníci jeli dva a půl kilometru dlouhé kolo. Běžkaři do patnácti let pak zvládli čtyři a půl kilometru. Ženy společně s veterány čekaly dva čtyř a půl kilometrové okruhy. Všichni běžci se na trati museli vypořádat s místy hodně měkkým sněhem. V kopcích to pořádně klouzalo. „Lyže se ve stopě dost smekaly. Bylo to takové mýdlo,“ poznamenal v cíli Vladimír Buřt z Blanska, který mezi veterány nechal všechny soupeře za sebou a vyhrál o dvě minuty před Vítězslavem Prudkem z Lysic.

Podobně skončil i závod žen, ve kterém kralovala Michaela Šaršonová. Ta se věnuje běhům na dráze a krosu. Do Kořence si sedmnáctiletá atletka přijela otestovat fyzičku po pauze zaviněné zraněním. „Moc jsem to nehrotila. Vracím se po zranění a ještě to není ono. Nedělala jsem z přípravy na závod žádnou vědu. Vzali jsme lyže z půdy, mázli na ně vosk a jelo se,“ usmívala se po vyhlášení vítězů Šaršonová. Na druhém místě dojela se ztrátou minuty a půl Tereza Tlamková z oddílu Moravec Sokol Benešov.

V hlavním závodě sahal po čtvrtém vítězství v řadě letovický Radek Kalina. Jenže skončil až druhý. S obrovským náskokem si totiž pro zlato dojel Lukáš Kouřil. „Letos jsem neměl tolik najeto. Ale druhé místo mě nemrzí. Jezdím pro radost,“ okomentoval svůj výkon Kalina. Na čtvrtém místě mezi muži dojel benešovský biker Radim Kovář. „Na trénink před novou sezonou jsou běžky super. Pěkně jsem si máknul,“ dodal Kovář.

Podle Vlastimila Štefla se pořadatelé v příštích letech nebrání ke kořeneckému závodu přidat další běžecké podniky. V minulosti se na Benešovsku jezdil Pohár Drahanské vrchoviny, do kterého se počítalo několik závodů. „Pokud bude příští rok dostatek sněhu, nic nebrání tomu, abychom udělali Pohár Drahanské vrchoviny v plné parádě. O pořadatelství závodů už má zájem několik obcí v okolí. Máme radost, že letos přijelo do Kořence tolik lidí a už to není závod jen pro místní. Také úroveň závodníků se zvedla,“ pochvaloval si vydařený závod Štefl.

Kořenecká lyže, 4. ročník

Dívky do 10 let
1. Anna Zemánková, 2. Kateřina Vondálová, 3. Anežka Přikrylová
2. Aneta Zemánková
Chlapci do 10 let
1. Tomáš Tlamka, 2. Michal Šmída, 3. Marek Lujka
Dívky 11 – 15 let
1. Anna Tlamková, 2. Jana Kejíková, 3. Alena Lujková
Chlapci 11 – 15 let
1. Dominik Neuman, 2. Marek Vičar, 3. Josef Hlubinka
Ženy nad 16 let
1. Michaela Šaršonová, 2. Tereza Tlamková, 3. Naďa Zemánková
Muži 16 – 35 let
1. Lukáš Kouřil, 2. Radek Kalina, 3. Ivo Pánek
Muži nad 35 let
1. Vladimír Buřt, 2. Vítězslav Prudek, 3. Jindřich Skácel
Michaela Šaršonová
Neměla jsem namazáno, z kopce mi to moc nejelo a ve stoupání se to smekalo. Ale to asi všem. Vzala jsem lyže z půdy, něco jsme na to mázli a šlo se na start. Trať byla poměrně těžká. Vzala jsem to jako trénink. Závodně běhám krosové závody a dráhu, ale teď jsem byla zraněná, takže to pro mě byla taková rozcvička a nabírání fyzičky po pauze.
Radim Kovář
První kolo se mi moc nepovedlo. Nesjel jsem vůbec nikoho. Ve druhém okruhu jsme se zcukli tři dohromady. Mně to nejvíc jelo za jedním z kopců na trati. Tam jsem ostatním ujel. Pak jsem to dopálil dokonce, co to šlo. Klouzalo to dost. Ale bylo to pro všechny stejný. Letos jsem byl na běžkách v okolí Benešova asi jen čtyřikrát. Měli jsme soustředění v Krkonoších, tam jsme něco najeli. Na přípravu před sezonou to je super.
Radek Kalina
Bylo umění namazat. Na trati jsem se dost trápil. Pod lesem hodně měkký sníh, vosk moc nepomáhal. Ale projel jsem se fajn. Letos nemám tolik najeto. Že jsem skončil druhý? Nevadí. Běhám pro radost. (úsměv)
Vladimír Buřt
Na Kořenecké lyži jsem startoval vůbec poprvé a byl to boj. Jelo se mi špatně. Lyže se dost smekaly. Stopa byla mýdlová a byl problém správně namazat. Ale jel jsem naplno. Abych vyjel ten kopec, musel jsem se solidně zmáčknout.
Jiří Peťovský
Špatná máza. Měkký sníh a na to se blbě maže. Víc než s ostatními borci jsem soupeřil spíš sám se sebou. Moc mi to nejelo. Kamarád Vladimír Buřt mě přefrčel a dal mi pořádně na frak. Nesvezl jsem se s ním ani kousek. Na takové protáhnutí těla to ale v mém případě byl dobrý závod. (úsměv)