VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kaleta: Po skoku do propasti čas na chvilku zpomalí

Blansko /ROZHOVOR/ – Robin Kaleta je člověk, který žije lyžováním ve volném terénu a skákáním ze skal i mostů. Letos si takhle skočil do Macochy. Z horního můstku. S padákem na zádech.

6.12.2010
SDÍLEJ:

Nejlepší český freeride jezdec a base jumper v rozhovoru vypráví o svém povolání extrémního sportovce i o skoku do Macochy s padákem na zádech. Foto: archiv Robina Kalety

Běžného smrtelníka automaticky napadne: Blázen, sebevrah, muž bez soudnosti. Jenže z třicetiletého právníka, kterému se z adrenalinového koníčka stala živnost, vyzařuje neobyčejná skromnost, trpělivost a poctivá práce. Ano, kromě toho, že na lyžích sjede, skočí nebo spadne v podstatě odkudkoli, a o svých výkonech vypráví s pokorou, trpělivě odpovídá na dotazy ostatních sportovců i amatérů, poctivě diskutuje na fórech, kde si říká o kritiku, a neustále šíří povědomí o těchto extrémních sportech a předává své zkušenosti druhým.

„Nikdy jsem netoužil po tom, být profesionální sportovec. Dělal jsem to, co mě bavilo tak, jak mě to bavilo, a najednou se tím živím,“ říká freerider, base– jumper a skibasejumper Robin Kaleta, který sice poctivě archivuje dlouhou řadu svých mediálních zářezů v televizi i v prestižních mezinárodních časopisech a serverech, hvězdnými manýry ale rozhodně netrpí. V Blansku se představil na festivalu Rajbas Outdoor Kotlík právě s filmem o seskoku do Macochy.

Jaký je to pocit těsně předtím, než se odrazíte z hrany skály?
Většina lidí si myslí, že největší adrenalin je skok samotný, ale ve skutečnosti právě momenty před odrazem jsou ty nejintenzivnější. Probíhá vám v hlavě moc věcí a zesilují se všechny pochybnosti. Jakmile se ale odrazíte, je to jako krok do vzduchoprázdna. Na chvíli se vše hrozně zpomalí.

Vím, že jste říkal, že basejumping je oproti freeride velice bezpečný a že hazard je, jen když při tom někdo vymýšlí nějaké nebezpečné věci, ale pro většinu normálních smrtelníků je představa, že by vlezli na okraj Macochy a odrazili se, naprosto šílená. Teda pokud by nechtěli spáchat sebevraždu…
Freeride rozhodně není nebezpečnější než basejumping. To jste špatně pochopil. Každý z těch sportů má svá úskalí a rizika. Je to pouze o přístupu člověka, jak nebezpečný ten či onen sport v jeho podání bude. Basejumping se dá dělat relativně bezpečně, ale musíte být hodně uvědomělý. Freeriding na druhou stranu odpouští mnoho chyb, které by base přísně potrestal.

Nemůžu si pomoct, ale mám dojem, že za těch několik sekund pádu se může stát tisíc chyb, kvůli kterým se vám padák neotevře nebo se omlátíte o skálu. Můžete říct, proč to není pravda?
Částečně to pravda je, ale precizní přípravou, která byla v dokumentu velmi zlehčená, je možné chybám předejít. Ačkoli to tak nevypadá, i Macocha má určitou toleranci.

Zajímá mě, jak je u basejumpingu důležité dobře se odrazit. Viděl jsem, že se odrazíte a letíte po břichu do prostoru. Asi by mě zabilo, kdybych na poslední chvíli ztratil odvahu a jen vykročil do propasti, nebo ne? Dá se nějak napravit špatný odraz?
V tom je právě kouzlo basejumpingu – nedá. Alespoň ne prvních pár sekund skoku, dokud nezačne proudit vzduch. To je hlavní rozdíl oproti skydivingu, kde se vyskakuje rovnou do rychlosti cca 160 km/h a všechno funguje hned. U basejumpingu je opravdu protřeba umět se správně odrazit a nechat tělo padat. Naštěstí v tomhle mám díky freeridingu docela výhodu…

Jaká je u sportů, jako je freeride, basejumping nebo skibasejumping úmrtnost, popřípadě, jak častá jsou zranění v porovnání s ostatními sporty? Na fóru na vašich stránkách někdo tvrdil, že nejdrsnější sport je skeleton a sáně. Co si o tom myslíte?
Abych řekl pravdu, čísla neznám. U freeridingu je to relativně často utržený křížový vaz a občas nějaké to úmrtí v lavině. Jiná zranění jsou spíše výjimkou. Naproti tomu u base je to trochu méně zranění a více smrťáků, ale jak řekl jeden doktor v dokumentu o basejumpingu: například horolezectví je daleko nebezpečnější.

Proč jste si vybrali ke skoku zrovna Macochu?
Je to jediná jeskyně v České republice, do níž se teoreticky dalo skočit. Už tohle je velká výzva… Navíc ta bezpečnostní opatření a obtížnost celého seskoku je opravdu velkou výzvou, nicméně já byl jen vedlejší spolupachatel. Martin Trdla chodil kolem Macochy několik let, než mě pozval, abychom to spolu skočili.

Evidentně si užíváte i natáčení a všechno okolo. I do Macochy za vás skákal Lorenzo Escallator a Sebastian Van Der Lapsus, za které jste se s nejlepším českým basejumperem Martinem Trdlou proměnili. Jak moc vás baví vymýšlet tyhle vtipné mystifikace a jak je důležité, abyste si s lidmi při tom rozuměl?
Tuhle věc jsem nevymyslel, to je práce režiséra a hlavního kameramana. Ale mám rád zajímavé nápady a myslím, že jsem schopen poznat dobrý nápad od toho špatného. Být součástí tvůrčího procesu je nádhera, zejména když se na výsledku podílejí všichni. Je samozřejmě moc důležité, aby si v takových situacích lidé rozuměli.

#nahled|https://g.denik.cz/67/9d/robin_kaleta_freeride_sport_macocha__1__denik-630.jpg|https://g.denik.cz/67/9d/robin_kaleta_freeride_sport_macocha__1_.jpg|Nejlepší český freeride jezdec a base jumper v rozhovoru vypráví o svém povolání extrémního sportovce i o skoku do Macochy s padákem na zádech. #

Co jsem četl, tak ochranáři namísto toho, aby zařadili váš film do propagačních materiálů, nainstalovali na dno propasti kameru, takže další skokani už to budou mít těžší. I když, kdo ví, jestli má vůbec Lorenzo Escallator platné doklady…
Náš počin se opravdu u ochranářů s podporou nesetkal. Je to trochu nepochopitelné, uvědomíte–li si, že lidé házejí z můstku dolů plastové lahve a spoustu nepořádku na rozdíl od toho, co tam způsobíme my – nic. Nehledě na sebevrahy. Ale musím říct, že pokud už si do Macochy nikdo neskočí, nebudu se zlobit. Ne, že bych to dalším basejumperům nepřál, ale jde o opravdu náročný seskok, který by se dal bez Martinových zkušeností jen těžko úspěšně absolvovat.

Mám dojem, že jste na svých stránkách skok do Macochy moc nezmiňoval. Je to kvůli tomu, že to bylo vlastně nelegální?
Částečně ano. A částečně to bylo proto, že jsem trochu lempl (smích).

Hrozí vám teď nějaký postih třeba ze strany CHKO Moravský kras?
Nikoli, šlo totiž při nejhorším o přestupek a ten už je promlčený…

Jak se vám líbilo na Rajbasu?
Líbilo moc. Příjemně mě překvapila účast a zejména pak způsob, jakým publikum náš dokument přijalo. Vzhledem k tomu, že většina diváků Macochu důvěrně zná, ocenili lehké narážky a vtipy více než třeba v Praze.

Vaší doménou jsou hlavně lyže a sjezdy prudkých stěn ve volném terénu. Je vůbec v Česku lokalita, kde si ještě dobře zajezdíte, nebo trávíte většinu času ve vyšších horách v cizině?
Miluju Beskydy, ale poslední dobou tam bohužel moc sněhu nebývá. Nicméně většinu času trávím v Alpách a od loňska i na Aljašce.

Jak dlouhá cesta je k takovému extrémnímu lyžování? Vy jste jezdil na lyžích odmalička, může s tím podle vás začít člověk i v pozdějším věku?
Freeriding je pro každého. O tom jsem přesvědčen. Nemusíte skákat ze skal. Jde o pobyt v horách a jízdu prašanem dolů. Letos v zimě organizuju ve švýcarském Engelbergu freeridové kempy, abych právě zájemcům o volný terén předal své zkušenosti a tím jim pomohl se zdokonalit nebo zjednodušit freeridové začátky. Podrobnosti se dozví na www.freeridecamps.cz.

Co je při freeride nejvíc nebezpečné?
Asi největší nebezpečí představují laviny a pády do neznáma. Tomu všemu se ale dá při respektování několika základních pravidel velice dobře předcházet, a proto to bude jedno ze základních témat výuky na mých kempech.

A co skibasejumping? Je to vrchol toho, čemu jste se zatím věnoval?
Asi ano. Přece jen je to ještě o něco náročnější sport než čistý basejumping. Ale některé moje freeridové linie jsou, co se adrenalinu, nebezpečí a náročnosti týká, minimálně srovnatelné.

Myslíte, že se dostanete do věku, kdy si řeknete: Tak, stačilo, teď se usadím a už si budu jen prohlížet svoje fotky a pouštět filmy? Znáte někoho staršího, kdo to takhle „zabalil“, nebo většina extrémních sportovců má potřebu překonávat limity celoživotně?
Vím, že postupem času se mé motivace ve sportu budou měnit. Ne nutně to bude znamenat zhoršení ale menší ohebnost těla a více zkušeností mně rozhodně bude otevírat nové freeridové směry.

Zajímá mě, jestli jste rád za propagaci těchto adrenalinových sportů, nebo byste radši uvítal na horách méně takových nadšenců, abyste měl víc klidu. Ale vy asi potřebujete být viděn hlavně kvůli sponzorům, že?
Jsem moc rád, že jsou tyhle sporty populárnější. Je to zkrátka vývoj, který se nedá zastavit. Nejlepší, co můžu dělat, je šířit co nejlepší obraz a povědomí o našem sportu a předávat své zkušenosti dále.

Někde jste zmiňoval, že mladí freerideroví jezdci často hodně riskují a že vás zajímá, kam tento trend povede. Kam podle vás povede?
Je zřejmé, že se hodně rozvětví a budou přibývat nové disciplíny. Riskování bude ale vždy součástí tohoto sportu a profesionální příprava jako prevence zranění bude čím dál důležitější.

Promiňte trochu drzou otázku: Je vaše přítelkyně extrémně odvážná nebo jí nedochází, čemu se vlastně věnujete?
Velice dobře ví, protože se v tomto prostředí už dlouho v rámci své profese pohybuje. Ale také ví, že to je součást mého života a že to nedělám proto, abych se zabil nebo zraňoval.

Máte pocit, že vás to, co děláte a co vás živí, naplňuje? Dokážete si představit nějaké klidnější zaměstnání, třeba dělat úředníka?
Nikdy jsem netoužil po tom, být profesionální sportovec. Dělal jsem to, co mě bavilo tak, jak mě to bavilo, a najednou se tím živím. Dokud budu schopen udržet tuhle jemnou rovnováhu mezi prací a zábavou a současně ve svém počínání uvidím nějaký smysl, tak budu lyžovat a skákat, ale neznamená to, že by mě právničina nebavila. V životě má člověk možností spoustu a všechny se bohužel vyzkoušet nedají…

Robin Kaleta
nejlepší český freeride jezdec
Věk : 30
Disciplína : freeride, basejumping, skibase
výběr z nejlepších výsledků
* 2. místo, Mystic Experience – Freeride World Qualiffier 2009, Monte Rosa, Itálie
* 4. místo, Arctix Tamok 2007, Norsko
* 1.místo, K2 Big Mountain 2006, Cragieburn, Nový Zéland.
* 5. místo, New Zealand Freeski Open 2006, Treble Cone, Nový Zéland,
* účast Red Bull Hike and Ride 2006 – filmová soutěž, Curych, Švýcarsko
* 2. místo, Mission Freeride 2006, Schilthorn , Švýcarsko
* 1. místo, Red Bull Snow Thrill Qualifications on Jasna 2005, Chopok, Slovensko…
Slovníček pojmů
freeride – lyžování mimo sjezdovky na speciálních, širších lyžích. Ve freeride závodech je označen pouze start a cíl a jezdci si sami volí v extrémním terénu svoji trasu
basejumping, – skákání z pevných objektů s padákem. Kvůli malé výšce nelze použít záložní padák.
slovo BASE je akronymem z prvních písmen několika slov. Vyjmenovává čtyři kategorie objektů, ze kterých může člověk skákat: B – building (budova), A – antenna (neobývaná věž či vysílač), S – span (most, oblouk či klenba), E – earth (země, skála nebo jiný přírodní útvar)
Skibasejumping – kombinace basejumpingu a freeride, lyžař má na zádech padák, ze skály se odráží na lyžích

Autor: Hynek Skoták

6.12.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Mechanik opravář, 26 000 Kč

Seřizovači a obsluha konvenčních strojů na řezání Obsluha pásové pily. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - obsluha pásové pily, - řezání materiálu z různých profilů dle výrobních pokynů a výkresové dokumentace, - dodržování předepsaných pracovních postupů, - manipulace s materiálem, - úklid na pracovišti a jeho údržba, Požadavky:, - vyučení v oboru, - praxe na obdobné pozici výhodou, - znalost čtení výkresové dokumentace, - manuální zručnost, pečlivost, samostatnost, spolehlivost, - dobrý zdravotní stav, Nabízíme:, Odpovídající mzdové ohodnocení, příplatky, 13. a 14. plat, 5 týdnů dovolené, dotované závodní stravování ve firemní jídelně, zázemí moderní a stabilní společnosti, práce v novém výrobním závodě ve Svitávce.. Pracoviště: M d let s.r.o. - provozovna, Školní, č.p. 518, 679 32 Svitávka. Informace: Lenka Jílková, +420 516 499 993.

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 120 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě Pracovník/ce kontroly a expedice. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 120 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástupní mzda: od 80 Kč/h + pohyblivá složka 40 Kč/h, Navyšování mzdy možné po čtvrtletí., Požadované dovednosti:, - vzdělání – ukončené SOU, - zodpovědnost, spolehlivost a důslednost, - dobrý zdravotní stav, Náplň práce:, - kontrola dveřních křídel a dalších zalakovaných dílů, - přejímka a evidence zboží, - výstupní kontrola výrobku, - příprava k expedici, Rozrůstáme se a do svých řad hledáme nové spolupracovníky. Smlouva na hlavní pracovní poměr., Nabízíme práci ve stabilní prosperující firmě s cílem stále se rozvíjet, zajímavé platové podmínky, osobní benefity jako 13. plat, příspěvek na stravování apod., možnost finančního a kvalifikačního růstu již po 3 měsících, práci v příjemném kolektivu., Nástup možný ihned nebo dle dohody., , V případě zájmu nás kontaktujte: tel.601355595, nebo zasílejte životopisyna email: irena.ruzickova@colorprofi.cz. Pracoviště: Colorprofi, spol. s r.o., Chrudichromská, č.p. 2403, 680 01 Boskovice. Informace: , .

Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 26 050 Kč

Elektromechanici elektrických zařízení (kromě zařízení v dopravních prostředcích) elektromontér. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26050 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADUJEME :manuální zručnost, profesionálnost, samostatnost a komunikativní schopnosti, vysoké pracovní nasazení, důslednost, spolehlivost, osvědčení §6 vyhláška č. 50/1978 Sb.. Pracoviště: Dct czech s.r.o. - provozovna boskovice, Havlíčkova, č.p. 2507, 680 01 Boskovice. Informace: Blanka Bašná, +420 739 506 646.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební zámečníci 20 000 Kč

Stavební zámečníci Zámečník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Pracovní poměr na dobu neurčitou., Vhodné i pro uchazeče po vyučení., Praxe vítána., První kontakt telefonicky na čísle: 731 530 739 nebo na mail: tomas.fiala@expono.cz. Pracoviště: Expono steelforce, a.s. - středisko adamov, Nádražní, č.p. 490, 679 04 Adamov 1. Informace: Tomáš Fiala, +420 731 530 739.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ve druhém kole Moravskoslezské divize D vyhráli fotbalisté Blanska (modré dresy) v Lanžhotě 1:0.
12

Blansko pokračuje bez ztráty. Porazilo silný Lanžhot a těší se na Rosice

Sedláček (Ráječko) zvyšuje na 1:3
25

Fotbalisté Ráječka ani Boskovic se nováčky zaskočit nenechali

Česká reprezentace poprvé v historii ovládla mistrovství Evropy v malém fotbale

Kyjev – Dokázali to. Čeští reprezentanti v malém fotbale se čtyřmi Jihomoravany v sestavě poprvé v historii vyhráli mistrovství Evropy v malém fotbale. Ve finále zdolali šestinásobné evropské šampiony z Rumunska 4:1.

Čeští reprezentanti jsou na Euru ve finále. Anglii smetli 5:0

Kyjev – Je to jasné. Ani z devátého mistrovství Evropy v malém fotbale se česká reprezentace nevrátí bez medaile. Úřadující mistři světa hladce přejeli v semifinále šampionátu v ukrajinském Kyjevě Anglii 5:0.

Čeští reprezentanti v malém fotbale jsou v semifinále Eura, vyzvou Anglii

Kyjev – Potvrdili své postavení na čele evropského žebříčku. Zase nechybí mezi nejlepší čtyřkou starého kontinentu a bojují o medaile. Čeští reprezentanti v malém fotbale se čtyřmi Jihomoravany postoupili na mistrovství Evropy v ukrajinském Kyjevě už do semifinále. Ve čtvrtfinále vyřadili Bosnu a Hercegovinu 3:1.

Štěrba ze Sigmy před největším duelem kariéry: Čekáme jiný zápas než doma

/OD ZVLÁŠTNÍHO ZPRAVODAJE DENÍKU/ Ještě na jaře sledoval tažení olomouckých fotbalistů za pohárovou Evropou jen z lavičky. Navíc z té karvinské, kde obránce Jan Štěrba hostoval, ale kýženého herního vytížení se nedočkal. Dnes nastoupí v kazašském Almaty k jednomu z největších zápasů své dosavadní kariéry.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT