„Závod se pojede v trial parku na Sportovním ostrově Ludvíka Daňka, start je v sobotu v deset ráno,“ uklidňuje všechny příznivce atraktivního sportu ředitel závodu Radim Kakáč.

Kvůli kalamitě jste museli přerušit práce na stavbě překážek pro 5. závod Vema Mistrovství České republiky v biketrialu, který se má jet v sobotu v Blansku. Jak to na místě vypadá?
Minulý týden už jsme postavili čtyři kontrolní úseky. Byli jsme domluvení, že budeme stavět další tratě, kterých mělo být původně devět. V neděli jsme ke svému překvapení na místě narazili na neprostupný terén plný popadaných stromů. Na cestě podél potoka leží asi padesát vzrostlých stromů.

Tratě tedy na tradičních biketrialových místech nebudou?
Lokality, kde jsme chtěli postavit tratě, se to sice nedotklo, ale byl by znemožněn přístup od přehrady pro diváky i pro jezdce. A hlavně by to bylo pro všechny nebezpečné.

Závod ale bude?
Dohodli jsme se, že nebudeme rušit závod a hledat nějaký podzimní termín. Rozhodli jsme se konečně využít nově zbudovaného trial parku na Ostrově Ludvíka Daňka, kde vytvoříme šest úseků pro všechny kategorie. Náročnost ztížíme tím, že se pojede tříkolově čili každý pojede osmnáct sekcí.

Termín tedy platí?
Ano, začínáme teď v sobotu v deset hodin ráno. Okruh je menší, odpadne zdržení při přesunech na jednotlivé sekce, takže možná skončíme o něco dříve než ve čtyři, jak jsme původně plánovali.

Překážky budou asi umělé…
Budou to umělé překážky. Teď ještě pojedu domluvit s dřevaři využití kmenů stromů, zbytek postavíme z betonových skruží, panelů, palet, pneumatik. Chceme využít i zídky u splavu. Takže se určitě bude na co dívat.

Neodradí změna tratí některé jezdce?
Biketrialisté to zatím neví. Zrovna jsem mluvil s prezidentkou slovenské biketrialové federace a věřím, že slovenští jezdci přijedou. Důležité je, že se závod odjede. Zklamání to bude pro mnoho jezdců, kteří blanenské přírodní tratě vnímají jako srdeční záležitost.

V Blansku půjde biketrialistům i o reprezentaci…
Ano, je to 5. závod Vema Mistrovství České republiky v biketrialu, který se jede pod názvem Pivovar Černá Hora Cup. Zároveň je to poslední nominační závod na mistrovství světa.

Kdo z blanenských závodníků má už nominaci jistou?
Po víkendových závodech v Hamrech nad Sázavou se to trochu zamotalo. Vašek Kolář, který vede Elitu, má nominaci jistou, Martin Kakáč také, ten jezdí o kategorii výš. Po vítězství v Hamrech si upevnil pozici také Vašek Gryc v juniorech. Cestu do reprezentace si zkomplikoval Ondřej Šenk, který poslední závod dojížděl se zraněním a bude muset ještě v Blansku zabojovat.

Může ještě závod zhatit počasí?
Závod se jede za každého počasí. Pokud by tedy nebyla nějaká kalamita.

Polomy snad v trial parku nehrozí…
Polomy tam nehrozí, ale takové kládové sekce za mokra jsou nebezpečné jako mokré kameny v lese.