V prvním díle světového šampionátu se zítra a v neděli představí také čtveřice blanenských jezdců. Kolář, Kakáč, Gryc a Šenk.

„Závod bude nesmírně napínavý. Letošní mistrovství má pouze dvě části. Na nějaké reparáty nebudou mít jezdci prostor,“ říká ředitel prvního mistrovského závodu Radim Kakáč.

Během krátké doby zavítá do Blanska druhá vrcholná akce v biketrialu. Po loňském mistrovství Evropy nabídnete diváků úvodní závod mistrovství světa. Proč je Blansko pro biketrialisty tak lákavé?

Po zkušenostech z pořádání republikových a mezinárodních závodů si myslím, že hlavní roli hraje závodní úsek v lokalitě Palava. Je pro jezdce a diváky velmi přitažlivý. V kontrolních úsecích je velké množství divácky atraktivních míst. Spousta kamenů, prudké svahy, potok. Pěkné prostředí s výborným zázemím. Minulé mistrovství Evropy nás utvrdilo v tom, že se k nám špičkoví jezdci rádi vracejí.

Mistrovství světa v biketrialu se do Blanska vrací po jedenácti letech. Vzpomenete si ještě na tehdejší závod?

Mistrovstí pořádal blanenský oddíl ve spolupráci s brněnskými biketrialisty. Jezdilo se opět na Palavě a také v oblasti „Sanatorky“. Pamatuji, že mezi jednotlivými závodními úseky se muselo přejíždět na docela velké vzdálenosti. Tuším, že na trati se tehdy objevil i nynější ředitel biketrialové unie Hiroschi Hirano.

Pomohl vám fakt, že blanenské tratě a zázemí jsou prověřeny mnoha závody i na mezinárodní úrovni?

Určitě. Pozitivní hlasy delegátů a závodníků nám otevřely dveře. I přesto, že loni nám na „Evropě“ nevyšlo počasí.

Považujete tento víkendový závod za absolutní vrchol biketrialové sezony?

V každém sportu by mistrovství světa vyjma olympiády mělo být vrcholem. Diváci uvidí špičkové světové jezdce. Elitu.

A šance českých reprezentantů na medaile?

V nejstarších kategoriích dochází ke generační výměně. Za „veterány“ Martina Šimůnka a Pepu Dresslera zatím ještě náhrada není. Mladí závodníci přicházejí a teprve sbírají zkušenosti. Překvapit může v seniorech třeba Pavel Procházka. Nebo Michal Budský s Adamem Procházkou v kategorii horských kol Expert. U kadetů se čeká medaile od Vaška Koláře. V reprezentaci je spousta mladých nadějných jezdců. Je otázkou času, kdy se prosadí.

Pojedou i ženy.

Ano. Upozornil bych především na výborné závodnice ze Španělska. Sestry Abantovy.

Zmínil jste, že trať nad Palavou je oblíbená. Proč?

Nemohu říct, že ostatní tratě jsou špatné a ta naše je nejlepší. Každá lokalita má svoje kouzlo. Záleží hodně na organizátorech, jak závod postaví a pojmou. Myslím, že blanenské tratě jsou vytyčeny tak akorát. Třeba v Andoře byly tratě téměř nesjízdné. Nejlepší borci končili se čtyřiceti trestnými body. To už podle mého není divácky atraktivní závod.

Co když bude pršet. Můžete to závodu hodně ublížit?

S deštěm se při stavění tratí počítá vždy. V záloze jsou náhradní varianty průjezdu daným úsekem. Místa, která by vlivem deště byla nebezpečná, se mohou vynechat. Hlavně skoky.

Jste šéfem mistrovského závodu biketrialistů v Blansku. Do startu zbývá jeden den. Spíte klidně?

Tento týden už děláme takové dolaďovačky. Tratě jsou v podstatě připraveny už od minulého víkendu. Dnes je zkontroluje komise rozhodčích. Finišujeme.