Na tratě vyrazí v několika kategoriích sto padesát jezdců z patnácti zemí. Japonci, Španělé, Slováci, Italové a další. „Jak mistrovství světa, tak mistrovství Evropy v Blansku byly v minulosti vydařené akce. Jezdcům se zde líbilo, tratě byly atraktivní. Tak jsme do toho šli znova," říká za pořadatele místopředseda blanenského biketrialového oddílu a vedoucí české reprezentace Radim Kakáč.

Jak je obtížné získat pořadatelství světového šampionátu?

Pokud člověk dokáže sehnat sponzory, má podporu města, popřípadě regionu, není to zase takový problém. Sehnat peníze je ovšem klíčové. Pokud bychom neměli přiklepnuté dotace a neměli sponzory, tak si o mistrovství můžeme nechat jenom zdát. Tímto bych rád poděkoval všem, kdo nám přispěli jakoukoliv částkou nebo materiální pomocí.

Co pro vás bylo největším impulsem, abyste takovou akci uspořádali?

Přiznávám, že velkou roli v tom hrály skvělé výsledky blanenských jezdců na loňském šampionátu. Vašek Kolář se v elitě rozjezdil k fantastickým výsledkům a také Martin Kakáč má mezi seniory šanci na medaili. Chtěli jsme klukům udělat závod na domácí půdě.

Kolik je rozpočet mistrovství světa v biketrialu v Blansku?

Asi tři čtvrtě milionu korun. Je to docela balík, i když je biketrial malý sport. Jenom pro srovnání, před šesti lety to bylo necelého půl milionu.

Co všechno musí pořadatel světového šampionátu zajistit?

Například zdarma kemp pro závodníky a doprovod. Město nám povolilo výjimku, takže kemp bude u přehrady Palava, nedaleko závodních tratí. Doufám, že to lidé, co se tam běžně chodí koupat, zkousnou a přijdou se na závody také podívat. Dále musíme zajistit občerstvení pro závodníky, výpočetní středisko na zpracování výsledků, ubytování členů biketrialové federace. Spoustu peněz také stála propagace závodu, televizní přenos. Ceny a odměny nejlepším jezdcům.

I když se v biketrialu netočí žádné velké peníze, kolik dostane vítěz elitní kategorie v Blansku?

Vítěz dostane tisíc euro, druhý šest set, třetí čtyři sta euro.

Počítám, že závodníci budou mít také ještě větší komfort než před šesti lety…

Tehdy byl kemp na baseballovém stadionu a nebylo to špatné. Od baseballistů to byl vstřícný krok. Pomohli nám. Teď jsme se ale posunuli dál. Kemp bude kousek od závodních tratí, což je lepší. Jezdcům také před závody zajistíme vstup zdarma do akvaparku, zámku, mohou se zajet podívat Krasobusem do krasu. Mohou trénovat v našem trial parku.

Připravili jste také bohatý kulturní program na páteční slavnostní vyhlášení, párty, tombolu, biketrialovou show, závody odrážedel…

Samozřejmě chceme mistrovství využít k propagaci biketrialu a víc ho lidem přiblížit. Doufám, že na Palavu dorazí spousta lidí. Podle mého je to dobrá investice, jak se pokusit přilákat děti a mládež k tomuto sportu. V mládežnických kategoriích totiž máme generační problémy. Nejsou jezdci. A také je to propagace města i samotného regionu. Za posledních deset let udělal navíc biketrial velký skok. Úroveň jezdců je daleko vyšší. Diváci v Palavě uvidí na překážkách opravdu špičkové výkony.

Kromě dotací a sponzorů byste takovou akci určitě nezvládli bez dobrovolníků a pomoci rodičů a členů oddílu…

To určitě ne. I když třeba s přípravou tratí jsme to měli trošku snazší než pořadatelé jiných závodů. Jak z legrace říkám, stačí napnout po lese pásky a může se závodit. Ale vážně. Lidi z blanenského biketrialového oddílu, rodiče a další udělali obrovský kus práce. Bez nich by to nešlo. Na samotný závod najmeme asi pětatřicet brigádníků. Samozřejmě za tričko a oběd by už asi nikdo nepřišel. Ty časy jsou dávno pryč. Budou pomáhat v kempu, ve výsledkovém centru, na tratích.

Je biketrial nákladný sport?

Necelou třetinu nákladů rodičům reprezentantů pokryjí dotace z ministerstva. Zbytek je na nich. Je to individuální sport, a pokud nemá jezdec zázemí v rodině, je to složité. Velmi drahé je cestování a ubytování mimo závodnické kempy. Třeba teď cesta na první závod mistrovství světa do španělské Igualady to je pro rodinu tak třicet tisíc a ani nemrknete. Většina rodin závodníků však tyto akce bere jako sportovní dovolenou.

Na závěr jak vidíte šance českých jezdců na medaile?

Vašek Kolář to má v elitě rozjeté famózně. Nechci to zakřiknout. Titul na domácí půdě by byl paráda. Ani David Herka není bez šance na medaili. Bude to dramatický závod. V kategorii senior je Martin Kakáč druhý a mezi juniory Vojtěch Křiva čtvrtý. Na mistrovství Evropy jsme měli několik čtvrtých míst, tak doufám, že v Blansku to zacinká víc.