Tomáš Regec, Jan Orálek a Jaroslav Němec. Tři baseballisté Black Hill Blansko, kteří v loňském roce vybojovali s českou baseballovou reprezentací kadetů bronzové medaile na mistrovství Evropy ve Španělském Gyonu. Tímto umístění si reprezentace zajistila přímý postup na letošní mistrovství světa. To se mělo konat právě v těchto dnech ve Venezuele.


Stalo se však něco, co po loňské vítězné radosti nikdo neočekával. Ministerstvo vnitra naší reprezentační výpravě nedoporučilo do této rizikové země vycestovat. Jen slabou náplastí pro hráče mohlo být, že se mistrovského šampionátu nezúčastní žádné týmy z Evropy, ani družstvo USA.
Trenér reprezentace hráčů do šestnácti let, Jiří Kotek, se však nechtěl smířit s myšlenkou, že čeští kadeti si v této sestavě již spolu nezahrají a snažil se zajistit náhradní program. Kontaktoval reprezentace několika evropských zemí, ale nakonec uspěl jen v Holandsku, které mělo být také jedním z účastníků mistrovství.


Ve spolupráci s Českou baseballovou asociací tedy pozval v době od 13. do 19.srpna do Čech reprezentanty Holandska, se kterými naši hráči sehráli čtyři vzájemná utkání. Tým Holandska je velmi kvalitní soupeř a každý zápas s takovýmto protivníkem je pro českou reprezentaci přínosem. Za poslední dva roky je u kadetské kategorie vzájemná bilance českého výběru s Holandskem příznivá. Tři vítězství a jedna porážka. „Holandským koučům to začíná být velmi nepříjemné. Nemohou skousnout, že je porážíme“ řekl s úsměvem reprezentační kouč kadetů Jiří Kotek.
První zápas Holanďané s převahou vyhráli. Další dva však již byly velice vyrovnané a oba týmy spolu tvrdě bojovaly až do poslední chvíle, ale v obou zápasech se nakonec štěstí přiklonilo na stranu soupeře. V posledním zápase však český tým nezaváhal ani chvíli a od první směny dal Holanďanům jasně najevo, kdo bude v tento den na hřišti pánem.


Po těchto zápasech se vzájemná bilance srovnala na 4:4. Pro blanenské hráče končí jedna kapitola jejich baseballové kariéry. Příště už budou nastupovat v kategorii juniorů, ale aby mohli hrát, budou opět muset projít sítem tvrdých výběrů. „Byly to pěkné dva roky, i když plné tvrdé dřiny. Škoda jen, že nebyly zakončené právě mistrovství světa. Snad příště,“ sho