VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jsme servis pro kluby a oddíly, říká předseda okresní unie sportu Josef Vrba

Blansko /ROZHOVOR/ – Český sport prochází nelehkým obdobím, kdy je výrazně omezena státní finanční pomoc. Tu sportovci dostávali i prostřednictvím České unie sportu. „Tento stav by neměl trvat dlouho,“ přeje si nejvyšší představitel blanenského okresního sdružení Josef Vrba.

2.1.2018
SDÍLEJ:

Josef Vrba, předseda okresního sdružení České unie sportu BlanskoFoto: Deník / Vlach Zdeněk

Jak se od svého vzniku změnilo okresní sdružení ČUS na Blanensku?
Na rozdíl od ostatních okresních sdružení v kraji jsme ještě pod starou hlavičkou ČSTV museli činnost okresního sdružení obnovit po více než dvouleté pauze, kdy sice právně existovalo, ale fakticky bylo zrušeno. K obnovení orgánů a činnosti došlo na valné hromadě v červnu 2012. V té době bylo v naší organizaci registrováno okolo padesáti členů. K dnešnímu dni sdružujeme 114 tělovýchovných jednot a sportovních klubů s více než 16 500 členy. Od roku 2012 se tedy okresní sdružení změnilo dost významně, a to nejenom organizačně, ale i personálně. V květnu roku 2015 jsme schválili novelu stanov, potvrdili nový výbor a sdružení bylo v souladu s novým Občanským zákoníkem zapsáno do rejstříku jako spolek. Byl obnoven sekretariát sdružení, dnes Servisní centrum sportu v okrese, které zaměstnává dva pracovníky.

Daří se na Blanensku naplňovat hlavní myšlenku vzniku ČUS? Tedy stát se servisním partnerem sportovních organizací.
Jsem přesvědčen, že se nám postupně daří naplňovat myšlenky a cíle vedení ČUS v oblasti servisu pro tělovýchovné jednoty a sportovní kluby. Česká unie sportu je jedinou střešní tělovýchovnou organizací, která vytvořila strukturu, umožňující servis všem svým členům. Ve všech krajích a okresech byly dřívější sekretariáty přetvořeny na servisní centra sportu, která jsou schopna poskytovat potřebný servis nejenom členům unie, ale v případě zájmu i jiným sportovním organizacím.

Naše centrum poskytuje svým členům služby v oblasti vedení účetnictví, právní a administrativní pomoc při tvorbě dokumentů, pomoc při zpracování žádostí o dotace z rozpočtu ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, dotací z rozpočtu Jihomoravského kraje a pomoc při vyúčtování poskytnutých dotací. Významná část našich členů využila pomoci při tvorbě nových stanov dle novely Občanského zákoníku a při zápisu jednot a klubů do spolkového rejstříku. Pomáháme i v dalších oblastech, hlavně při vyjednávání s místními orgány, při tvorbě koncepcí podpory a péče o sport ve městech a obcích, při organizaci významných sportovních akcí, při zpracování a zprostředkování návrhů na vyznamenání a v řadě dalších oblastí. Prostě jsme schopni pomoci a pomáháme s řešením všech potřeb a problémů našich členů.

Které projekty realizuje samo okresní sdružení?
Jediným projektem je vyhlašování nejlepších sportovců a sportovních kolektivů okresu. Za rok 2016 to byl již jedenáctý ročník ankety. I když tomu věnujeme značnou pozornost, nejsem moc spokojen s přístupem některých tělovýchovných jednot a sportovních klubů. Značná část z nich na výzvy k podání návrhů na vyhodnocení nereaguje, ale na druhou stranu si stěžují, že jejich členové a úspěšní sportovci, kolektivy, trenéři nebo osobnosti nejsou vyhodnocováni. A to se netýká jenom okresní ankety. Drtivá většina jednot a klubů ani nevyužívá možnosti ocenění svých členů udělením vyznamenání České unie sportu. Těch ocenění a vyznamenání je celá škála a jsem přesvědčen, že máme na okrese spoustu lidí, kteří by si ocenění za své výsledky a mnohdy celoživotní práci pro tělovýchovu a sport určitě zasloužili.

V několika případech jsme návrhy podávali jako okresní sdružení sami, ale jenom v případech, které známe. Pochopitelně není v našich silách postihnout všechny, kteří by si v rámci okresu oceněni zasloužili. Neměli bychom zapomínat, že morální ocenění v papírové podobě je v mnoha případech víc a vydrží déle než tisícovka v obálce.

Má okresní sdružení i jiné finanční zdroje než státní rozpočet?
Máme i vlastní příjmy. Malou část tvoří příspěvky členů a dále příjmy z vlastní činnosti a poskytovaných služeb, z pronájmu vlastního majetku, ale i z darů od sponzorů. Dlužno přiznat, že bez dotací by servisní centrum sportu existovat nemohlo. Vlastní sdružení jako spolek by mohlo existovat jen v minimálním rozsahu na bázi dobrovolných funkcionářů stejně jako všechny členské subjekty bez profesionálního aparátu.

Jak konkrétně, třeba až do nejmenších klubů a oddílů, se projevilo omezení dotací ze státního rozpočtu?
Situace s financováním sportu je po posledních událostech a kauzách katastrofální, a pokud nedojde k urychlené nápravě, tak bude mít pro sport fatální následky. Zrušením nebo omezením některých programů ministerstva školství ke kolapsu financování oprav a údržby sportovních zařízení, v tomto roce došlo k faktickému zastavení dotací na investice a to nemluvím o potřebách financování vlastního provozu zařízení a sportovní činnosti tělovýchovných jednot a sportovních klubů. Jediným štěstím sportu a sportovních organizací je, že stále existují osvícení a prozíraví představitelé kraje, měst a obcí, kteří si uvědomují postavení sportu v naší společnosti, jeho funkci a důležitost pro výchovu, růst a zdraví nejenom mladé generace. Ti dnes zachraňují samotnou existenci jednot a klubů ze svých rozpočtů.

Domníváte se, že intervence a lobování předsedy o navýšení prostředků na činnost organizace, kterou řídí, je důvodem k trestnímu stíhání?
Vždyť je to jeho povinnost, vyplývající pro něj ze stanov a z funkce, kterou zastává. Nebo je snad jako důvod ke stíhání možno posuzovat to, že předseda tělovýchovné jednoty chodí přesvědčovat starostu, radní a zastupitele ve městě či obci, aby poskytli prostředky na jejich činnost? Aby do svých plánů a rozpočtů zařadili opravu, rekonstrukci či výstavbu sportovního zařízení? To si snad nemyslí nikdo v tomto státě. Nehledě na fakt, že o skutečném rozdělování dotací rozhodoval úplně někdo jiný. Ten za to také má nést a nese plnou odpovědnost. Přesto, je stíhán nejenom předseda, ale i celá organizace. Jistě, pokud půjde prokazatelně o korupci, úplatky, manipulace při veřejných zakázkách a podobné nekalé praktiky, tak je vyšetřujme a také trestejme.

Co očekáváte od roku 2018?
V prvé řadě si přeji, abychom všichni byli zdraví a mohli se v klidu a míru radovat ze života, z výsledků své práce a z úspěchů našich sportovců a reprezentantů. Určitě si přeji, aby představitelé kraje, měst a obcí i nadále podporovali sport alespoň v rozsahu a výši jako dosud. Dále si přeji, aby došlo k naplnění slibů vládnoucích garnitur, bez ohledu na jejich politickou příslušnost, ve financování a podpoře sportu ve všech oblastech tak, aby se sport stal skutečným životním stylem a prostředkem prevence proti všem možným negativním jevům. Moc bych si přál, aby toto bylo řešeno systémově s dlouhodobou perspektivou hlavně na sportování dětí a mládeže, na odměňování jejich trenérů a vedoucích. Je potřeba, aby ustaly žabomyší války mezi představiteli střešních organizací sportovního hnutí o tom, kdo bude ten „nejdůležitější“. To sportovnímu prostředí škodí nejvíce. Každý ať se stará o to, co mu z jeho postavení, stanov a úkolů vyplývá, ať se v boji za lepší podmínky pro sport spojí a táhnou všichni za stejný konec provazu.

Autor: Zdeněk Vlach

2.1.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Operátor strojů a 14 000 Kč

Obsluha strojů na výrobu výrobků z kamene dělník v kamenické výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracoviště: Pražská č.p. 562/49, 679 61 Letovice., Obsluha sloupových vrtaček, opracování kamene na soustruhu, ruční opracování kamene. Možnost zaučení.. Pracoviště: Metal granit spol. s r.o., Pražská, č.p. 562, 679 61 Letovice. Informace: Olga Zaoralová, +420 516 474 808.

Věda a výzkum - Věda a výzkum Chemičtí technici, chemici 17 000 Kč

Chemičtí technici kontroly kvality, laboranti a pracovníci v příbuzných oborech laborant/ka chemické laboratoře. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu neurčitou. , Požadujeme vzdělání chemického směru, místo vhodné i pro absolventy/ky., Zaměstnanecké výhody: firemní obědy, příplatky a odměny k základnímu platu dle prémiového řádu., CV zasílejte na e-mail: bestb@bestb.cz. Pracoviště: Best - business,a.s. - pracoviště kunštát, Zbraslavecká, č.p. 777, 679 72 Kunštát na Moravě. Informace: Nikola Křížová, +420 516 462 264.

Služby - Služby Kadeřník 15 000 Kč

Kadeřníci kadeřník/kadeřnice. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu neurčitou., Hledáme do našeho týmu milou a usměvavou kadeřnici/kadeřníka se zájmem o práci a vzdělávání se. Jedná se o práci na zaměstnanecký poměr. Kadeřnictví má zavedenou klientelu a pracuje s nejlepšími značkami a produkty na trhu. Školení kadeřníků je hrazené firmou. Podmínkou je vyučení v oboru kadeřník, možno absolvent/ka. , Zaměstnanecké výhody: firemní oblečení, placené školení., PRVNÍ KONTAKT: životopis zaslat na e-mail. adresu terezieminxova@seznam.cz nebo telefonický kontakt PO-PÁ v době 9.00-17.00 hod na č. 776 374 049.. Pracoviště: Conella spol. s r.o. - provozovna boskovice, Masarykovo náměstí, č.p. 2450, 680 01 Boskovice. Informace: Terezie Minxová, +420 776 374 049.

Výroba - Výroba Seřizovači 15 000 Kč

Seřizovači a obsluha číslicově řízených strojů Soustružník CNC. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Adamov č.p. 496, 679 04 Adamov., Požadujeme:, -vyučen v oboru, -základní znalost programování výhodou, -praxe na obdobné pozici výhodou, -pozice je vhodná i pro absoloventy, Nabízené výhody:, -podnikové stravování, -5 týdnů dovolené, -příspěvek na penzijní připojištění. Pracoviště: Adast systems, a.s., 679 04 Adamov 1. Informace: Aneta Váradiová, +420 516 519 201,737 217 745.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Oslavy pátého ligového titulu fotbalistů FC Viktoria Plzeň
44

Mistři a účastníci 1. fotbalové ligy: Proklikejte si úspěchy všech týmů od 1912

Divize 2016/2017: Klatovy (červené dresy) - Aritma Praha 0:1

Blíží se start divizních soutěží. Diváky tradičně potěší i dopolední zápasy

FOTBALOVÉ PERLIČKY Z REGIONŮ
20.7.2018

To je celý Kohák. Sebral pohár a označil se za atomovou bombu

Chrlil ze sebe vtípky na adresu ostatních, ale i na sebe – tohle prostě bavič Jakub Kohák umí. Také proto si ho vedení Středočeského krajského fotbalového svazu hýčká a zve ho na každou větší akci. Naposledy ve čtvrtek, s úsměvnou nabubřelostí, převzal Kohák pohár pro vítěze krajského přeboru – FK Posázavan Poříčí nad Sázavou.

19.7.2018

Kariéra se chýlí ke konci. Koubský pracuje na stavbě jako dělník

Domů do Česka se dostane párkrát za rok. Když chce navštívit rodiče nebo děti, musí požádat šéfa o dovolenou. Přesto si bývalý obránce Zlína Jiří Koubský nestěžuje. Na život ve Švýcarsku, kde s přestávkami působí už třináct let, si pětatřicetiletý fotbalista zvykl a návrat na Moravu zatím odkládá.

ZAJÍMAVOSTI Z FOTBALU
dnes 08:29

Někdejší penaltový mág Poštulka: Na Hradec nedám dopustit

Má šest titulů se Spartou, zažil velké bitvy v evropských pohárech, připsal si sedm startů za reprezentační áčko a je členem Klubu ligových brankářů. Tomáš Poštulka nicméně řadí v bohaté fotbalové kariéře stejně vysoko i povedenou etapu v Hradci Králové.

dnes 05:28

Generální ředitel Fortuny David Vaněk: Máme zájem o férový fotbal

/ROZHOVOR/ Hraje fotbal, kouká na fotbal a pro zpestření si vsadí na fotbal. Aby ne: David Vaněk je generálním ředitelem Fortuny. Právě 43letý byznysmen stál za myšlenkou spojit jméno této společnosti s tuzemským sportem číslo 1.

Radim Truksa: Loňská sezona se nesmí opakovat

/ROZHOVOR/ Fotbalový trenér Radim Truksa připravuje FK Čáslav na další divizní sezonu. Sám by si ještě rád kopnul do balonu za Vrdy v I. B třídě, ale jak sám řekl, jen proti některým soupeřům.

Juniorka? Mehanović normálně trénuje s týmem, říká Grygera

Dvaadvacet hráčů do pole a tři brankáři. Tolik fotbalistů momentálně čítá kádr Fastavu. Ševci po loňském průvanu letos v létě spíše konsolidovali kabinu.

Tabulka po 1.kole Z V R P S B
1. FC Slovan Liberec 1 1 0 0 1:0 3
2. AC Sparta Praha 1 1 0 0 2:0 3
3. FC Fastav Zlín 1 1 0 0 3:2 3
4. FC Viktoria Plzeň 1 1 0 0 3:1 3
5. 1. FK Příbram 1 0 1 0 1:1 1
6. FK Teplice 1 0 1 0 1:1 1
7. SK Sigma Olomouc 0 0 0 0 0:0 0
8. SK Slavia Praha 0 0 0 0 0:0 0
9. FC Baník Ostrava 0 0 0 0 0:0 0
10. FK Jablonec 0 0 0 0 0:0 0
11. 1. FC Slovácko 0 0 0 0 0:0 0
ZOBRAZIT CELOU TABULKU

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT