VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jsme servis pro kluby a oddíly, říká předseda okresní unie sportu Josef Vrba

Blansko /ROZHOVOR/ – Český sport prochází nelehkým obdobím, kdy je výrazně omezena státní finanční pomoc. Tu sportovci dostávali i prostřednictvím České unie sportu. „Tento stav by neměl trvat dlouho,“ přeje si nejvyšší představitel blanenského okresního sdružení Josef Vrba.

2.1.2018
SDÍLEJ:

Josef Vrba, předseda okresního sdružení České unie sportu BlanskoFoto: Deník / Vlach Zdeněk

Jak se od svého vzniku změnilo okresní sdružení ČUS na Blanensku?
Na rozdíl od ostatních okresních sdružení v kraji jsme ještě pod starou hlavičkou ČSTV museli činnost okresního sdružení obnovit po více než dvouleté pauze, kdy sice právně existovalo, ale fakticky bylo zrušeno. K obnovení orgánů a činnosti došlo na valné hromadě v červnu 2012. V té době bylo v naší organizaci registrováno okolo padesáti členů. K dnešnímu dni sdružujeme 114 tělovýchovných jednot a sportovních klubů s více než 16 500 členy. Od roku 2012 se tedy okresní sdružení změnilo dost významně, a to nejenom organizačně, ale i personálně. V květnu roku 2015 jsme schválili novelu stanov, potvrdili nový výbor a sdružení bylo v souladu s novým Občanským zákoníkem zapsáno do rejstříku jako spolek. Byl obnoven sekretariát sdružení, dnes Servisní centrum sportu v okrese, které zaměstnává dva pracovníky.

Daří se na Blanensku naplňovat hlavní myšlenku vzniku ČUS? Tedy stát se servisním partnerem sportovních organizací.
Jsem přesvědčen, že se nám postupně daří naplňovat myšlenky a cíle vedení ČUS v oblasti servisu pro tělovýchovné jednoty a sportovní kluby. Česká unie sportu je jedinou střešní tělovýchovnou organizací, která vytvořila strukturu, umožňující servis všem svým členům. Ve všech krajích a okresech byly dřívější sekretariáty přetvořeny na servisní centra sportu, která jsou schopna poskytovat potřebný servis nejenom členům unie, ale v případě zájmu i jiným sportovním organizacím.

Naše centrum poskytuje svým členům služby v oblasti vedení účetnictví, právní a administrativní pomoc při tvorbě dokumentů, pomoc při zpracování žádostí o dotace z rozpočtu ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, dotací z rozpočtu Jihomoravského kraje a pomoc při vyúčtování poskytnutých dotací. Významná část našich členů využila pomoci při tvorbě nových stanov dle novely Občanského zákoníku a při zápisu jednot a klubů do spolkového rejstříku. Pomáháme i v dalších oblastech, hlavně při vyjednávání s místními orgány, při tvorbě koncepcí podpory a péče o sport ve městech a obcích, při organizaci významných sportovních akcí, při zpracování a zprostředkování návrhů na vyznamenání a v řadě dalších oblastí. Prostě jsme schopni pomoci a pomáháme s řešením všech potřeb a problémů našich členů.

Které projekty realizuje samo okresní sdružení?
Jediným projektem je vyhlašování nejlepších sportovců a sportovních kolektivů okresu. Za rok 2016 to byl již jedenáctý ročník ankety. I když tomu věnujeme značnou pozornost, nejsem moc spokojen s přístupem některých tělovýchovných jednot a sportovních klubů. Značná část z nich na výzvy k podání návrhů na vyhodnocení nereaguje, ale na druhou stranu si stěžují, že jejich členové a úspěšní sportovci, kolektivy, trenéři nebo osobnosti nejsou vyhodnocováni. A to se netýká jenom okresní ankety. Drtivá většina jednot a klubů ani nevyužívá možnosti ocenění svých členů udělením vyznamenání České unie sportu. Těch ocenění a vyznamenání je celá škála a jsem přesvědčen, že máme na okrese spoustu lidí, kteří by si ocenění za své výsledky a mnohdy celoživotní práci pro tělovýchovu a sport určitě zasloužili.

V několika případech jsme návrhy podávali jako okresní sdružení sami, ale jenom v případech, které známe. Pochopitelně není v našich silách postihnout všechny, kteří by si v rámci okresu oceněni zasloužili. Neměli bychom zapomínat, že morální ocenění v papírové podobě je v mnoha případech víc a vydrží déle než tisícovka v obálce.

Má okresní sdružení i jiné finanční zdroje než státní rozpočet?
Máme i vlastní příjmy. Malou část tvoří příspěvky členů a dále příjmy z vlastní činnosti a poskytovaných služeb, z pronájmu vlastního majetku, ale i z darů od sponzorů. Dlužno přiznat, že bez dotací by servisní centrum sportu existovat nemohlo. Vlastní sdružení jako spolek by mohlo existovat jen v minimálním rozsahu na bázi dobrovolných funkcionářů stejně jako všechny členské subjekty bez profesionálního aparátu.

Jak konkrétně, třeba až do nejmenších klubů a oddílů, se projevilo omezení dotací ze státního rozpočtu?
Situace s financováním sportu je po posledních událostech a kauzách katastrofální, a pokud nedojde k urychlené nápravě, tak bude mít pro sport fatální následky. Zrušením nebo omezením některých programů ministerstva školství ke kolapsu financování oprav a údržby sportovních zařízení, v tomto roce došlo k faktickému zastavení dotací na investice a to nemluvím o potřebách financování vlastního provozu zařízení a sportovní činnosti tělovýchovných jednot a sportovních klubů. Jediným štěstím sportu a sportovních organizací je, že stále existují osvícení a prozíraví představitelé kraje, měst a obcí, kteří si uvědomují postavení sportu v naší společnosti, jeho funkci a důležitost pro výchovu, růst a zdraví nejenom mladé generace. Ti dnes zachraňují samotnou existenci jednot a klubů ze svých rozpočtů.

Domníváte se, že intervence a lobování předsedy o navýšení prostředků na činnost organizace, kterou řídí, je důvodem k trestnímu stíhání?
Vždyť je to jeho povinnost, vyplývající pro něj ze stanov a z funkce, kterou zastává. Nebo je snad jako důvod ke stíhání možno posuzovat to, že předseda tělovýchovné jednoty chodí přesvědčovat starostu, radní a zastupitele ve městě či obci, aby poskytli prostředky na jejich činnost? Aby do svých plánů a rozpočtů zařadili opravu, rekonstrukci či výstavbu sportovního zařízení? To si snad nemyslí nikdo v tomto státě. Nehledě na fakt, že o skutečném rozdělování dotací rozhodoval úplně někdo jiný. Ten za to také má nést a nese plnou odpovědnost. Přesto, je stíhán nejenom předseda, ale i celá organizace. Jistě, pokud půjde prokazatelně o korupci, úplatky, manipulace při veřejných zakázkách a podobné nekalé praktiky, tak je vyšetřujme a také trestejme.

Co očekáváte od roku 2018?
V prvé řadě si přeji, abychom všichni byli zdraví a mohli se v klidu a míru radovat ze života, z výsledků své práce a z úspěchů našich sportovců a reprezentantů. Určitě si přeji, aby představitelé kraje, měst a obcí i nadále podporovali sport alespoň v rozsahu a výši jako dosud. Dále si přeji, aby došlo k naplnění slibů vládnoucích garnitur, bez ohledu na jejich politickou příslušnost, ve financování a podpoře sportu ve všech oblastech tak, aby se sport stal skutečným životním stylem a prostředkem prevence proti všem možným negativním jevům. Moc bych si přál, aby toto bylo řešeno systémově s dlouhodobou perspektivou hlavně na sportování dětí a mládeže, na odměňování jejich trenérů a vedoucích. Je potřeba, aby ustaly žabomyší války mezi představiteli střešních organizací sportovního hnutí o tom, kdo bude ten „nejdůležitější“. To sportovnímu prostředí škodí nejvíce. Každý ať se stará o to, co mu z jeho postavení, stanov a úkolů vyplývá, ať se v boji za lepší podmínky pro sport spojí a táhnou všichni za stejný konec provazu.

Autor: Zdeněk Vlach

2.1.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Doprava a logistika - Doprava a logistika Obsluha zemních a příbuzných 25 000 Kč

Obsluha zemních a příbuzných strojů strojník - otočné bagry + traktorbagr. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Pracoviště: Pražská 870, 679 61 Letovice + přilehlé okolí., Vzdělání: základní nebo vyučení, praxe výhodou., Zaměstnanecké výhody: odměny, možnost služebního bytu., První kontakt mailem nebo telefonicky.. Pracoviště: Fve vísky s.r.o. - pracoviště letovice, Pražská, č.p. 870, 679 61 Letovice. Informace: Kambová, +420 724 614 714.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavbyvedoucí 30 000 Kč

Hlavní stavbyvedoucí stavbyvedoucí. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 45000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracoviště: Pražská 870, 679 61 Letovice + přilehlé okolí., Vzdělání: min. ÚSO s vyučením a maturitou nebo ÚSO s maturitou, praxe v oboru výhodou., Zaměstnanecké výhody: výkonnostní odměny, možnost služebního bytu., První kontakt mailem nebo telefonicky.. Pracoviště: Fve vísky s.r.o. - pracoviště letovice, Pražská, č.p. 870, 679 61 Letovice. Informace: Kambová, +420 724 614 714.

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 120 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě Pracovník/ce kontroly a expedice. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 120 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástupní mzda: od 80 Kč/h + pohyblivá složka 40 Kč/h, Navyšování mzdy možné po čtvrtletí., Požadované dovednosti:, - vzdělání – ukončené SOU, - zodpovědnost, spolehlivost a důslednost, - dobrý zdravotní stav, Náplň práce:, - kontrola dveřních křídel a dalších zalakovaných dílů, - přejímka a evidence zboží, - výstupní kontrola výrobku, - příprava k expedici, Rozrůstáme se a do svých řad hledáme nové spolupracovníky. Smlouva na hlavní pracovní poměr., Nabízíme práci ve stabilní prosperující firmě s cílem stále se rozvíjet, zajímavé platové podmínky, osobní benefity jako 13. plat, příspěvek na stravování apod., možnost finančního a kvalifikačního růstu již po 3 měsících, práci v příjemném kolektivu., Nástup možný ihned nebo dle dohody.. Pracoviště: Colorprofi, spol. s r.o., Chrudichromská, č.p. 2403, 680 01 Boskovice. Informace: Pavla Sekaninová, +420 601 355 595.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 83 Kč

Prodavači potravinářského zboží Prodavač/ka. Požadované vzdělání: nižší střední. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 83.4 kč, mzda max. 100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Hledáte různorodou práci, kde se nebudete nudit? Baví Vás práce s lidmi? Máte zkušenosti s prací v maloobchodu nebo chuť se něco nového naučit? Pak máme zajímavou nabídku právě pro Vás!, , Prodejna HRUŠKA spol., s.r.o. přijme prodavačku!, Pracovní náplň:, • obsluha zákazníků, • doplňování zboží na prodejně, • kontrola záruční lhůty a správnosti cen, • další práce, související s chodem maloobchodní prodejny, , Požadujeme:, • spolehlivost, • chuť pracovat, , Nabízíme:, • stabilní zaměstnání v české společnosti , • stravenky v hodnotě 60 Kč, • prémie dle obratu prodejny, • příspěvek na praní pracovních oděvů, • odměny při pracovních a životních výročích, • různorodou práci, • nástup dle dohody a možností uchazeče, • vstupní zaškolení přímo na prodejně. Pracoviště: H r u š k a , spol. s r.o. - mo č. 513, Dvorská, č.p. 1960, 678 01 Blansko 1. Informace: Jolana Drozdová, +420 723 930 114.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímek.

Spor o dotace do sportu: přespolní dostanou peníze formou daru

Ilustrační snímek.

Vysadí šest líp svobody. Ve městě, ale i v místních částech

Hrůzné nálezy z popelnic a tři tisíce pokut v jednom dni: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 20. dubna 2018.

Léto v dubnu. Na jižní Moravě padly v pátek čtyři teplotní rekordy

Jižní Morava – Několik teplotních rekordů přineslo v pátek horké počasí na jižní Moravě. Maximum za posledních osmnáct let padlo například v brněnských Žabovřeskách.

Muž chtěl skočit do Macochy. Policejní hlídka mu v tom zabránila

Blanensko – Jak se dostat k propasti Macocha? S touto otázkou se turisté obracejí denně na pracovníky informačních center po celém Moravském krasu. Osmatřicetiletý muž se však v jednom z hotelů poblíž světoznámé propasti na cestu vyptával ve velmi neobvyklý čas. Hodinu po půlnoci. „Podle recepční byl velmi rozrušený a choval se podivně. Proto raději zavolala policii,“ řekl k události, která se stala v noci na pátek, policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Nové muzeum v Letovicích ukáže i dravce z pravěku

Letovice – Měsíc zbývá do otevření muzea v Letovicích na Blanensku. Přípravy jsou v plném proudu. Některé expozice zbývá dokončit, jiné dají zaměstnancům kulturního střediska ještě zabrat.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT