Také třetí jmenovaný, cyklista z Těchova u Blanska, před italskou zkouškou ve Varese absolvoval nejprestižnější český závod Praha-Karlovy Vary-Praha.

Závod Praha–Karlovy Vary– Praha byl vaší ostrou generálkou před šampionátem …
Určitě si myslím, že bylo dobré vyzkoušet si závod, který je tou vzdáleností podobný závodu na mistrovství světa, kde se jede také kolem dvě stě šedesáti kilometrů. Beru to jedině pozitivně. Cítím, že výkonnost nebude tak špatná, přestože s výsledkem na Varech jsme jako tým zklamaní. Přijeli jsme vyhrát, a to se nepovedlo.

Měl jste těsně před odjezdem na MS, jel jste tedy závod s nějakými zvláštními pokyny?
V tomto směru pokyny nebyly žádné. Pro nás bylo důležité tento závod zajet, takže jsme se všichni snažili v něm udělat maximum. Spíš šlo o to, abych zbytečně nespadl, a proto jsme jeli stále vepředu tak, abychom nikde nezaváhali a měli víceméně záruku, že se těm pádům vyhnu.

Mistrovský závod se ale s Vary nedá moc srovnávat, že?
Abych řekl pravdu, závod Praha-Vary mi vyloženě moc nesedí. Je otevřený, na větru, vlastně tu nejsou žádné těžké kopce, víceméně jen roviny a krátká táhlá stoupání. Když to vezmu, tak nic těžkého. Podobná je jen vzdálenost, jinak je to spíš přesný opak toho, co mě v okolí Varese čeká. Závodění v Itálii je něco jiného, nedá se to srovnat. Jsou tam užší silnice, náročná stoupání. Každý jede za sebe. Kdo na to nemá, taktika mu nepomůže a na to se moc těším.

Už jste se o MS bavil s kolegy? Stanovili jste taktiku?
Ještě jsme to neprobírali. Všichni si nad tím v klidu sedneme v Itálii, kde si popovídáme o tom, co a jak.

Jaká je vaše vize?
Myslím si, že všichni tři na tom nejsme vůbec špatně. Já se teď rozjel a poslední závody v Itálii se mi povedly a cítil jsem se perfektně. František o stávající formě přesvědčil i teď, když vyhrál třeba etapu kolem Irska. Roman pak celou sezonu dokazoval, že je na tom nejlépe, takže pokud řekne, že se cítí dobře, pojedeme asi na něj. Jsem určitě připravený se mu podřídit. Pokud řekne, že na to má, tak není nad čím přemýšlet.

Patrik Pátek