„Bylo to nepříjemné vzhledem k tomu, že mu brali jak moč, tak i krev z ramene a ze žíly,“ zmínil pro Deník kouč Martin Karavainov.

Jiří Procházka, muž s přezdívkou BJP, vyšel ze všech kontrol s čistým štítem. „Snažil jsem se ptát, zda toho testování není moc. Ale vždycky mi bylo řečeno, že je to moje povinnost. Nic s tím nenadělám,“ dodal rodák z Hostěradic, který v rozhovoru pro americkou stanici CBS prozradil, že jednou ho dokonce komisař zastihl na koncertu. Zábavný večer rychle skončil…

Zápasník MMA Jiří Procházka.
Procházka je úspěšný a dělá rizikový sport, říká šéf českého antidopingu

„Možná je to kvůli tomu, aby na mě byl tlak. Ale nezajímá mě to,“ vzkázal někdejší šampion.

UFC bojuje proti dopingu

Nabízí se otázka, zda si právě tento defenzivní postoj nevykládají za oceánem jako přiznání viny.

Americká antidopingová agentura (USADA) totiž v tomto roce jednoznačně cílila právě na Procházku. Jako by její činovníci měli více než podezření, že si zápasník ke svým úspěchům dopomáhá nepovolenými prostředky.

Kontrol za poslední měsíce přibylo. Až poté, co trůn dobrovolně opustil, protože se zranil, komisaři mu dali pokoj.

„Psychicky to člověka odvede od soustředěnosti na trénink. Ale Jirka se s tím porval výborně. Žádný problém tam z naší strany nebyl a nedalo se s tím nic dělat,“ dodal Karavainov.

Český MMA zápasník Jiří "Denisa" Procházka naskočil v sobotu do utkání okresního přeboru v dresu Hostěradic.
Klec vyměnil za trávník. Zápasník Procházka hrál fotbal, ke gólu chybělo málo

Český reprezentant, jenž se letos objevil mezi elitní desítkou v novinářské anketě Sportovec roku, spadá do „oblasti zájmu“ USADA kvůli angažmá mezi elitou. Přestože MMA nadále nepatří mezi olympijské sporty, za hvězdami UFC komisaři chodí docela pravidelně. 

Důvod? Nejznámější zápasnická organizace se totiž zavázala bojovat proti hříšníkům. Na rozdíl od profíků z NHL, NBA či NFL… Tyhle zámořské soutěže mají svůj vlastní (v zásadě nefunkční) antidopingový program. 

Ale zpět k Procházkovi. Pohled na tabulku testovaných sportovců docela zavání skandálem. 

Hvězda z klece navrhuje žalobu

USADA sice provádí spoustu kontrol, ale u Procházky je číslo (64) suverénně nejvyšší. 

Tak vypadalo vítání šampiona v Brně:

Pokud by vás zajímalo, kdo byl ještě letos často testován, tak lze zmínit dvě jména. Lauren De Crescenzová, americká cyklistka, nikterak věhlasná a úspěšná. Měla 29 návštěv komisařů. A potom Shadrack Kipchirchir, další Američan, rodák z Keni. Běžec na dlouhé tratě, který musel absolvovat 21 testů. Nejlepší léta má za sebou, od jeho osmého místa na mistrovství světa utekly již čtyři roky.

Všechny tyhle informace se už pár dní propírají v komunitě MMA. Procházka má zastání.

„Minimálně by měl chtít oficiální zdůvodnění. A já bych doporučil, aby se rovnou Procházka bránil. Žaluj je, Jiří,“ prohlásil Ben Askren, někdejší velmi úspěšný zápasník.

Jiří Procházka přijel do Brna, přivítání zápasníka na náměstí Svobody.
Procházka přemýšlel, že nastoupí se zraněním, říká trenér. Soupeřům poslal vzkaz

V oblíbeném pořadu Daniela Cormiera, komentátora UFC na kanálu YouTube, padalo více teorií, mimo jiné i ta, že česká hvězda nemusí být čistá. Dost pobavila hláška, že se vítězi památného duelu nad Gloverem Teixeirou chce někdo přiblížit k jeho mužské pýše. 

Tak či tak, Procházka by měl proti USADA zvolit jinou, ofenzivnější taktiku – jako v kleci.

Dokážete si představit, že by takto komisaři proháněli třeba tenistu Novaka Djokoviče?

Rozhovor Daniela Cormiera s Benem Askrenem (v angličtině):

Zdroj: Youtube