„Pravidla zůstávají stejná, nebudeme je měnit před koncem dekády. Navíc běžců každý rok přibývá,“ říká hlavní pořadatel závodu Zdeněk Hlaváč.

Zmiňovaný balík překvapí řidiče pouze na rovinkách po startu. Za chvíli totiž startovní pole spolehlivě roztrhá kopec. Ať už mírný, ale vytrvalý ze Sloupu do Petrovic nebo ty zabijácké kolem rájeckého zámku a serpentinami k Macoše. Tým kolem Zdeňka Hlaváče převzal seriál od jeho zakladatele Iva Šinkory a poslední ročníky se jim vydařily, zájem o závody stoupá, účastní se jich profesionální sportovci i úplní amatéři. Vedle vytrvalce a reprezentanta Dana Orálka nebo triatlonisty Křenka, který Hraběnku loni vyhrál, se na startu objevují i rekreační běžci z okolí. Na všechny se v cíli počká. „Jen v kategorii mužů bylo loni na padesát startujících. Potěšující je, že přibylo hodně mladých, kteří podávají dobré výkony,“ pochvaluje si Hlaváč.

Za to může podle něj i propagace závodu v tisku a na internetu, elektronické zpracování výsledků i začlenění Hraběnka Cupu do Okresní běžecké ligy, což je seriál čtyřiadvaceti běžeckých závodů na Blanensku.

Pořadatelé sice pravidla nemění, nějaké novinky přece jen připravují. „Máme nová startovní čísla s logem závodů i Okresní běžecké ligy, pracujeme na programu, který spočítá pořadí ihned po doběhu, podobně jako to mají na Brněnském běžeckém poháru. To by mělo fungovat od příští sezony,“ prozradil Hlaváč.

První závod startuje ve středu 20. května od restaurace Broušek ve Sloupě. Cíl je v Petrovicích u Penzionu U Hraběnky. Jarní část seriálu pokračuje dvě následující středy. 2. září začíná podzimní část, běžci si zopakují jarní závody v přehozeném pořadí.