Příští sobotu se organizátoři pokusí o její znovuvzkříšení na lesních tratích v okolí Hořic. Rokle je součástí Okresní běžecké ligy. „Ani už si přesně nevzpomenu, kdy se běžela naposledy. Tuším, že to bylo v roce devadesát pět. V posledních ročnících už bylo pořadatelů pomalu více než samotných běžců. O závod nebyl zájem,“ zavzpomínal Jiří Roučka, který byl před několika desítkami let u vzniku závodu.

V dobách své největší slávy se na start Hořické rokle postavilo i na tři sta běžců ve všech kategoriích. „Běh si prošel třemi etapami. V té první se závodilo na tratích za dnešním stadionem ASK Blansko. V sedmdesátých letech jsme se přesunuli na Hořice a poslední dva roky na Obůrku,“ řekl Roučka. Závod pořádali lyžaři oddílu Spartaku Metra později pod hlavičkou Sokola Blansko. Trať měřila v rozmezí šesti a sedmi kilometrů.

V devadesátých letech se Hořická rokle ocitla na okraji zájmu. „Pořádat závod pro patnáct lidí nemělo smysl a tak jsme to zabalili. Dlouhé roky o něj neměl nikdo zájem,“ poznamenal k zániku běžecké akce Roučka.

Po třinátileté pauze se Hořická rokle dočká znovuvzkříšení. Na závodníky v dospělých kategoriích čekají dva čtyřkilometrové okruhy v hořických lesích. Junioři a žákovské kategorie poběží zkrácenou trasu. „V minulosti byla rokle tradiční lyžařský běh. Startovalo se intervalově. Nyní je v plánu hromadným start,“ připomněl podstatnou změnu Roučka.

V Okresní běžecké lize se v průběžném pořadí drží s mírným náskokem hořický Zdeněk Polák. Ten je zároveň jedním z organizátorů letošní Rokle. „Závod jsme chtěli oživit již loni, ale nakonec to nedopadlo,“ poznamenal Polák, který nebude chybět ani na startu ve sportovním. „Myslím, že bude mít fůru práce s organizací a nebude se na trati moc honit,“ řekl s úsměvem jeden s favoritů Robert Šamonil.