Na trati kolem Hořic u Blanska byl vloni nejrychlejší triatlonista Jan Křenek. Na start se chystá i letos. „Je to jeden z nejtěžších a nejzajímavějších okresních závodů. Nahoru dolů. Vyžaduje i dobrou techniku,“ říká bořitovský triatlonista, který má už s předstihem jasné prvenství v Okresní běžecké lize. Hořická rokle mu zapadá do přípravy na další triatlonovou sezonu.

V dobách své největší slávy běželo Hořickou rokli i na tři sta běžců ve všech kategoriích. Nejprve se běhalo za dnešním stadionem ASK, v sedmdesátých letech se závod přesunul do Hořic, poslední dva roky před pauzou pak do Obůrky u Blanska. Závod pořádali lyžaři oddílu Spartaku Metra později pod hlavičkou Sokola Blansko. Trať měřila v rozmezí šesti a sedmi kilometrů.

V devadesátých letech se Hořická rokle ocitla na okraji zájmu. „V posledních ročnících už bylo pořadatelů pomalu více než samotných běžců. O závod nebyl zájem, a tak jsme to zabalili,“ zavzpomínal Jiří Roučka, který byl před několika desítkami let u vzniku závodu i u jeho obnovené premiéry loni na podzim.

Oproti minulosti je závod dynamičtější díky hromadnému startu. Letos je vyhlášeno osm mládežnických a šest dospělých kategorií, zúčastnit se tedy mohou úplně všichni. Hlavní závod se běží na dvakrát čtyři kilometry a startuje deset minut po jedenácté dopoledne. Žákovské kategorie začínají už v deset.