Drží už sedmnáct let díky blanenskému Milanu Vránovi, který závod zvládl v roce 1996 za 51:34. Letošní vítěz byl pomalejší o dvě a půl minuty. Přesto vyhrál způsobem start – cíl. „Běhám hlavně závody do vrchu, potřeboval jsem tedy získat náskok cestou tam, myslel jsem, že z kopce mě pak doženou," líčil po doběhu vítěz Ondřej Horák ze Šternberka. Nikdo ho nedohnal a při své premiéře na této trati oslavil vítězství.

Sloupský závod se vymyká dnešním zvyklostem, běží se bez startovného a nerozdávají se ceny. „Tak to bylo od začátku a nemáme důvod to měnit," říká k tomu ředitel závodu Pavel Svoboda. A vzhledem k stále narůstajícímu počtu účastníků se mu nelze divit. Pořadatelé se ovšem nebrání inovacím, prohlubují spolupráci s Okresní běžeckou ligou a letos poprvé nabídli i online registraci. Tu využila více než třetina startujících.

Kopcovitá trať patnáctky vede od fotbalového hřiště po lesní asfaltce k obrátce v polovině a zpět. Za vedoucím Horákem sváděli boj o nejlepší umístění běžci z regionu. Až na druhé místo se ve druhé části závodu propracoval Roman Chlup, jen o sekundu za ním protínal cílovou čáru Pavel Dvořák z Prostějova a čtvrtý skončil Vojtěch Grün z Okrouhlé. „Je to pěkná trať, běží se celou dobu lesem. Navíc mě vyhovuje běh do kopce, z kopce už míň. Na lepší čas to nebylo, v týdnu jsem dával hodně kilometrů, soustředím se teď na blanenský půlmaraton," vysvětlil jedenadvaceti­letý běžec.

V ženách ve Sloupě zvítězila Magda Krejčová z Brna před Kateřinou Šustrovou z Olomouce.

Počasí bylo pro běh vynikající, na trase číhala jediná záludnost, a to byla nově instalovaná závora, kterou bylo nutno podlézt. „To snad příště vyřešíme," uvedl k tomu Svoboda, který byl se závodem spokojený. „Měli jsme nejvíc lidí, vyšlo počasí, osvědčila se i online registrace. A rekord trati? Ten prostě drží, až ho bude mít někdo překonat, tak se to stane, musel by se ale najít nějaký druhý Vrána," podotkl.

Sloupská patnáctka skončila, další závody na běžce čekají. V neděli začal v Lomnici Moravský ultramaraton, který obsahuje sedm maratonů v sedmi dnech za sebou. Ten první vyhrál Josef Cacek v čase 3:28:30.

Poslední Cimrmanova etapa patří do Okresní běžecké ligy. Startuje v sobotu 6. července. O týden později zažije svou premiéru Desítka Moravským krasem, která se běží ze Skalního Mlýna pustým žlebem kolem Punkevních jeskyní k odbočce na Suchdol a zpátky.

Sloupská lesní patnáctka - 32. ročník

Muži
1. Horák Ondřej, 1975, Šternberk, 53:58
2. Chlup Roman, 1985, ASK Blansko, 55:14
3. Dvořák Pavel, 1982, Biatlon Prostějov, 55:15
4. Grün Vojtěch, 1992, VSK Univerzita Brno, 55:28…

Nejlepší ženy
32. Krejčová Magda, 1980, Brno, 1:09:43
44. Šustrová Kateřina, 1979, TJ Liga 100 Olomouc, 1:11:45…