Letos si celou tour zopakovala s tím rozdílem, že tentokrát zvolila mnohem náročnější trasu. Hlaváčová totiž plavala proti proudu. Po sedmi dnech, kdy měla v pažích přes sto čtyřicet říčních kilometrů, dorazila v sobotu do Týna nad Vltavou, kde pro ni před rokem souboj s Vltavou začal.

Blanenská plavkyně strávila ve vodě přes pětatřicet hodin a součtem kilometrů vytvořila nový český rekord v dálkovém plavání. „Mám obrovskou radost, že se mi povedlo zdolat Vltavu i proti proudu. Po rekordu z La Manche řadím letošní Vltavu hned za něj,“ řekla Hlaváčová, držitelka nejlepšího ženského času v plavbě přes kanál La Manche.

Celá Vltava tour odstartovala minulý víkend na pražském břehu Vltavy v areálu Žlutých lázních. Teplota vody donutila Hlaváčovou hned v úvodu obléci si neopren. „Voda měla osmnáct stupňů. Neopren moc nemusím, ale nedalo se nic dělat. Je to velká zátěž pro ramena. Ke konci už jsem to pořádně cítila,“ poznamenala v cíli první etapy Hlaváčová. První část tour ji dala zabrat. Na plavkyni čekalo mimo jiné překonání soutoku Vltavy s Berounkou s protiproudem o síle až 3,5 km/h.

Následující den si musela poradit se soutokem Vltavy a Sázavy včetně dvou přehrad. Krátce po startu klesla teplota vody na čtrnáct stupňů. „Pod slapskou přehradou byl ukrutný proud. Musela jsem do toho dát úplně všechno,“ řekla na souši Hlaváčová, která strávila o den později ve vodě skoro šest hodin. Navíc za silného deště a dvou bouřek. „Čtyři hodiny pršelo. Yvetta si ve vodě užila svoje,“ zhodnotil třetí etapu manažer tour Kamil Haupt.

Vltava tour 2008

1. etapa: 6:09 h, 21,4 km.
2. etapa: 5:15 h, 16,5 km.
3. etapa: 5:45 h, 26,8 km.
4. etapa: 3:10 h, 14,2 km.
5. etapa: 2:51 h, 13,7 km.
6. etapa: 5:39 h, 24,7 km.
7. etapa: 6:10 h, 24,8 km.
Doba plavby: 35:02:02 h.
Průměrná rychlost 4,1 km/h
Teplota vody: 8 – 23 stupňů Celsia
Uplavané kilometry: 142,2 km.
Zdroj: www.yvett.cz

Krátce po startu čtvrté etapy se Hlaváčová přehoupla do druhé poloviny celé tour. „Ani jsem to nějak neregistrovala. Nebyl čas. Ale večer jsem to oslavila. Dala jsem si svíčkovou a pět knedlíků,“ prozradila Hlaváčová. Před nejkratším úsekem celé plavby si to mohla dovolit. V pátém díle překonala Orlickou přehradu bez větších problémů.

Předposlední část seriálu, pětadvacetikilometrovou štreku ze Zvíkova do Podolska, si Hlaváčová podle svých slov užila. „Proti proudu jsem tento úsek plavala dokonce rychleji, než loni po proudu. Je zajímavé, že v cíli jsem se cítila lépe než před startem.“ Vltavská tour skončila o den později v Týně nad Vltavou. Pro Hlaváčovou po pětatřicetihodinách ve vodě, ale s novým českým rekordem v kapse.

VLTAVA TOUR 2008

Voda – O pět stupňů v průměru studenější než loni. Dvě etapy byla hodně špinavá. Proud byl taky dost nepříjemný.
Plavky – Během tour jsem zhubla a plavky na mně plandaly. Ve vodě kladly slušný odpor. Plavky vydražíme a peníze poputují na nadaci Lejly Abassové, jako pomoc obřezaným ženám v Keni.
Fanoušci – Úžasní a neúnavní. Fandili a povzbuzovali.
Realizační tým – Lidé, kteří mě na tour obklopovali, byli super. Poučili jsme se z loňských chyb.
Krize – Nejhůř jsem se cítila po první etapě. Hodně jsem cítila ruce a ramena. Měla jsem křeče.
Rekord – Znamená pro mě docela hodně. Po světovém rekordu na La Manche bych ho řadila na druhé místo.
2009 – To je ještě daleko. Nějaké plány v hlavě mám, ale ještě je brzy. V nejbližší době mě čeká komentování letní olympiády v Pekingu pro televizi. Už se těším.