Ve čtvrtek v podvečer však rozehraje šestnáctiletý baseballista Štěpán Havlíček z Blanska mnohem důležitější mač. Na základní škole Salmova totiž hráč Black Hill Blansko podepíše se zástupci klubu zámořské MBL Tampa Bay Rays svou první profesionální smlouvu. Na šest let. První rok bude s ostatními mladými talenty pilovat formu v tréninkových kempech, ale v další sezóně by se už mohl prodrat do některého z týmů Tampy, jenž hrají za oceánem v nižších soutěžích. „Je to pro mě obrovská šance a příležitost. A určitě mi to přinese spoustu nových věcí a zkušeností. Chci na sobě makat a zkusit se v Americe chytit,“ řekl před podpisem smlouvy Havlíček, který hrál v blanenském týmu juniorů a několikrát nastoupil i za muže.

Ve čtvrtek tě čeká podpis smlouvy s týmem z profesionální baseballové ligy Tampou Bay Rays. Můžeš přiblížit podmínky smlouvy?
Jedná se o profesionální baseballovou smlouvu. Na šest let. První rok bych měl s ostatními mladými hráči, co podepsali stejnou smlouvu jako já, trénovat v kempech. Příští rok bych se, pokud se mi bude dařit, už mohl nastoupit za nějaký tým Tampy, který hraje v nižších soutěžích.

Kdy ses dostal do hledáčku skautů zámořské baseballové ligy?
Zahrál jsem dobře na několika turnajích s reprezentací. Skauti mě sledovali také loni na mistrovství juniorů v Německu. Oťukávali mě a pak přišla nabídka. Přiznávám, že mě hodně překvapila. Rozmýšlel jsem se, jestli do toho mám jít, zvažoval pro a proti. Nakonec jsem kývnul. Nějaké nabídky jsem měl už dřív, ale zkusit odejít do Ameriky jsem se rozhodl až nyní.

Bude pro tebe podpis smlouvy zajímavý i co se týká peněz?
Nerad bych to rozmazával. (úsměv) Za podpis smlouvy nějaké peníze dostanu, ale pro mě to v tuto chvíli rozhodně není o penězích. Tým mi bude hradit pobyt v Americe, cestování a další výdaje. Já to spíš beru jako velkou životní šanci zkusit se prosadit v zámoří. Bude to pro mě obrovská škola. Cizí prostředí, jazyk, velká konkurence. Může mi to dát hodně do života.

Jak to budeš mít se školou. Přerušíš studium, nebo budeš studovat v Americe?
Po dohodě s rodiči jsem se rozhodl školu dodělat tady. Jsem ve druháku na sportovním gymnáziu v Brně. Před podpisem smlouvy jsem do podmínek uvedl, že bych chtěl školu dokončit u nás a oni to přijali. Byl by to i docela velký risk nechat školy a vsadit vše na baseball. Takže zatím se chci pokusit skloubit školu s baseballem. Do Ameriky bych měl létat v průběhu roku na dva tři měsíce trénovat, než dostuduji. Pokud se budu zlepšovat, mohl bych se po maturitě dostat do některého z týmů, co hrají nižší soutěže. Taková obdoba farmy z hokejové NHL. Když se chytnu, mohlo by to být už zrovna příští rok.

Kdy odlétáš do Ameriky?
Do tréninkového kempu bych měl odletět měl prvního března a zdržet se do konce dubna. To je taková jarní příprava. Zpátky bych se měl vrátit zhruba na měsíc a půl a pak letět na soustředění do Austrálie. Tam nás čeká opět trénink a přípravné zápasy.

Konkurence v tréninkové skupině talentů bude obrovská. Myslíš si, že máš šanci se prosadit do některého z týmů nebo to bereš s nadhledem? Udělám si výlet, poznám svět …
Jako výlet to rozhodně neberu. Konkurence bude velká, ale zkusím se o svou šanci porvat. Chtěl bych v týmu vydržet co nejdéle.

Štěpán Havlíček
Věk: 16 let
Oddíl: Black Hill Blansko
Pozice: nadhazovač
Úspěchy: ME kadetů zlato a bronz (2007, 2008), ME ml. žáků zlato (2004)