Tradičně se jely dvě tratě. Jeden okruh měl 36 kilometrů, hlavní závod měl dva okruhy. Startovalo se z Blanska od areálu ASK a trasa poslal vzápětí jezdce do kopců nad údolí. Po celé trati u Kuniček, Petrovic, Žďáru i Veselice přihlíželi diváci dramatickým soubojům.

Kratší trať letos dojelo 148 cyklistů, delší 120, celkově závodilo o třicet lidí víc než vloni.

V čele se držela skupinka s Kovářem, za nimi se držel loňský celkový vítěz Milan Šustek.

Ve druhém kole už projel náročný stoupák za Veselicí Kovář sám, před soupeři měl skoro minutový náskok. Ten mu vydržel až do cíle. Za ním dojel Pavel Peška a pak Michal Beneš.

Devatenáctiletý Kovář se specializuje na závody horských kol cross country, z benešovského Moravce se dostal do prestižního brněnského Merida Biking teamu. „Radim letos maturoval a neodtrénoval tak plnou zátěž, golem byl takové zpestření sezony," vysvětlil Kovářův trenér Martin Bezdíček.

První kolo se držel za Kovářem Adam Sekanina z přestupného oddílu mezi Moravcem a Meridou Moravec Merida Czech MTB team. Teprve sedmnáctiletý biker vyhrál také celkové pořadí na poloviční trati.

Šustek se na trati trápil a nakonec dojel šestý. Vyhrál ale svoji kategorii mužů nad třicet let.

Opět slabší byla účast v ženách, celkově jich závod absolvovalo pouze šestadvacet. V juniorkách vyhrála kratší trať Adéla Šafářová, v ženách Eva Zemánková, obě z Moravce a obě s více než šestiminutovým náskokem před soupeřkami.

„Pro nás to byl nejúspěšnější ročník. Golema se účastníme od začátku, je to pro nás srdeční záležitost," uvedl vedoucí cyklistického oddílu Moravec Benešov Petr Koudelka.

Závod se povedl, jezdci se těší na příští ročník, otázkou je, za jakých podmínek se uskuteční. „Starost nám dělá silniční zákon, uvidíme, jak se to podaří vyřešit," zmínil Kolář. Komplikovaná situace s uzavírkami silnic při závodech letos měla za následek i zrušení například tradičního Vysočanského triatlonu.