Tři okruhy se držela ve vedoucí skupince, než odpálila drtivý finiš. V nájezdu do čtvrtého kola šlápla bikerka Tereza Huříková do pedálů a v prudkém sjezdu se spustila dolů bez brzd. Pod kopcem už měla náskok půl minuty. Do té doby vedoucí Havlíková a třetí ze skupinky uprchlic Němcová, zůstaly daleko vzadu. Nejlepší česká bikerka Huříková si tak v poklidu dojela pro vítězství ve třetím závodě Českého poháru horských kol. „Po Alpen tour jsem se necítila ještě úplně v pohodě. Moje jízda v Okrouhlé neměla ten správný švih,“ zhodnotila svůj výkon Huříková, která minulý týden suverénně etapový závod v okolí rakouského Schladmingu vyhrála.


Na bikery čekala v Okrouhlé trať s technickými lesními pasážemi, prudkým sjezdem a strmým kopcem těsně před cílem. Pořadatelé protáhli okruh, kde se jezdí Pohár Drahanské vrchoviny, na délku téměř sedmi kilometrů. Ženy ho jely pětkrát. Po startu se utrhla trojice největších favoritek Havlíková, Huříková, Němcová, která spolu vydržela až do nájezdu do předposledního okruhu. „Na louce při výjezdu z cílového prostoru jsem to v předposledním kole napálila ve sjezdu a náskok si pak už udržela,“ přiblížila klíčový moment Huříková.


Elitní kategorie mužů nabídla mnohem dramatičtější souboj. Na špici vydržela čtyři kola dvojice Jiří Friedl a Jaroslav Kulhavý. Olympionikovi Kulhavému však záhy došel dech a ze závodu odstoupil. Dvě kola před cílem dojela Friedla stíhačka v čela s Pavlem Boudným a Zdeňkem Štybarem, který v závěrečném okruhu svým soupeřům odskočil. „Nastoupil v místě, kde jsme to vůbec nečekali a ujel nám. V posledním kole už to bylo roztrhané a každý jel sám,“ řekl k závěru finálové jízdy mužů Jiří Friedl. Jenže právě Friedl dokázal Štybarův úprk zachytit a dojet si pro první zlato v Českém poháru. Na vítěze Pražských schodů a českého reprezentanta v cyklokrosu, Štybara, zbylo jen druhé místo. „Měl jsem nastoupit až v posledním výjezdu před cílem. Ale s výkonem jsem spokojený. Myslím, že jsem zajel slušně,“ dodal Štybar.


V mladších kategoriích se blýsknuli jezdci oddílu Moravec Sokol Benešov. Mezi kadety bral stříbro Radim Kovář. V kadetkách pak suverénně vyhrála jeho týmová kolegyně Nikola Hlubinková.

Český pohár Rock Machine MTB CUP 2009
3. závod Okrouhlá

Muži: 1. Jiří Friedl (Merida Biking), 2. Zdeněk Štybar (Fidea Cycling Team), 3. Pavel Boudný (Odlo Specialized).

Ženy: 1. Tereza Huříková (Česká spořitelna MTB), 2. Pavla Havlíková (KC Kooperativa), 3. Martina Němcová (Pell´s Hard Bikers).

Junioři: 1. Nesvadba Jan (KC Kooperativa), 2. Paprstka Tomáš (Scott Scania), 3. Skalický Pavel (SK Žamberk).

Juniorky: 1. Šimorová Natálie (ŽP Šport), 2. Pánková Linda (Autor Team), 3. Maláriková Michaela (CK Ski-Bika).

Kadeti: 1. Žniva Ondřej (Scott Scania), 2. Kovář Radim (Moravec), 3. Bebčák Jozef (Cykloklub Turzovka).

Kadetky: 1. Hlubinková Nikola (Moravec), 2. Drahovzalová Markéta (Kutná Hora), 3. Machulková Barbora (Bystřice).

Žáci: 1. Fusek Martin (Bystřice), 2. Pánek Daniel, 3. Rajchart Jan (oba Autor team Stupno).

Žákyně: 1. Vališová Tereza (Ski klub Šumava), 2. Průdková Barbora (Bike 2000), 3. Rezková Aneta Žákyně (SK Maxibike Orlová).