Jaká pro vás byla ta dvouapůlměsíční přestávka bez tenisu?

Neplánovaná a hodně dlouhá. Ale na druhou stranu jsem si odpočinul po loňské náročné sezoně, kdy jsem hrál patnáct měsíců v kuse na nejvyšší úrovni. Tělo mi vystavilo stopku a dalo najevo, že potřebuje odpočívat, takže jsem mu to musel proti své vůli dopřát.

Co všechno jste během pauzy absolvoval?

Moc toho dělat nešlo. Byl jsem takový pecivál, který pořád spal. Tělo jsem téměř neovládal, byl jsem schopný usnout skoro vsedě. Teprve po dvou měsících jsem mohl začít s lehčím pohybem.

Čím jste si krátil svůj volný čas?

Měl jsem hodně mimotenisových zážitků. Byl jsem se třeba podívat na Chelsea na fotbale a mistrovství světa v hokeji bylo taky úžasné. S klukama a mistrovským pohárem jsem dokonce vyfocený.

Jak jste se cítil fyzicky během zápasu prvního kola na prostějovském turnaji?

Zatím docela dobře, ale bylo to utkání, které trvalo hodinu a půl. Jsem rád, že jsem nemusel do třetího setu a že jsem byl utkání schopen zvládnout v tie-breaku. Uvidíme, jestli jsem schopen výkony opakovat. To je to nejdůležitější.

V jedné chvíli to vypadalo, že jste si udělal něco s kotníkem. Je to v pořádku?

Dvakrát jsem tam uklouzl a přece jen ta hlava si to ještě pamatuje. Byl to jen takový škub, ale je to v pořádku.

Kontroloval jste si podvědomě, jak reaguje vaše tělo, nebo jste se soustředil jen na hru?

Dva a půl měsíce jsem se nemusel na nic koncentrovat, takže pro mě bylo nejdůležitější nastoupit a koncentrovat se od prvního míče. Chtěl jsem sbírat bod po bodu a to se mi dařilo, i když vím, že do té optimální formy to bude ještě dlouho trvat.

Do utkání jste vlétl a sebral soupeři podání. Bylo to způsobeno i tím, že jste měl hlad po tenise?

Jsem strašně rád, že jsme opět hrál zápas. Těšil jsem se jako malé dítě na svoji první hračku a motivace tam doopravdy je. Před zápasem jsem cítil to krásné vrnění, které mi dva a půl měsíce chybělo, a určitě to bylo příjemné.

Pořadatelům jste nahlásil, že chcete hrát hned v pondělí. Bylo to z důvodu, abyste měl v případě úspěchu den volno?

Chtěl jsem hrát co nejdřív z důvodu, abych věděl, na čem jsem. Kdybych čekal do úterý, tak bych byl zase nervóznější, takhle jsem věděl, že budu hrát v pondělí, a mohl jsem se na to připravit a jsem za to rád, že mi tady v Prostějově vyšli vstříc.

Pomohlo, že jste věděl i přesný čas?

Ale stejně mi to bylo prd platné, protože Domino (Dominik Hrbatý, pozn. red.) dostál své pověsti, že zápasy pod tři hodiny nehraje. (smích)

Nelitujete, že jste nenastoupil již o týden dřív do soutěže na French Open?

Já jsem věděl, že na to, abych nastoupil na Roland Garros, jsem v žádném případě neměl. Mám u hráčů vybudovaný nějaký respekt a myslím, že by to bylo nefér jet tam nepřipravený a zabírat tam místo někomu, kdo je stoprocentně připraven.

Věříte, že byste mohl letos vyhrát Czech Open a být první, komu se to povedlo potřetí v kariéře?

Byl bych za to strašně rád, ale cesta je dlouhá. Byly by to ještě čtyři těžké zápasy. Ale já půjdu den ode dne. Každé vítězné utkání je pro mě bonusem a krokem k navrácení se do své bývalé optimální formy.

V případě vítězství máte slíbeno soukromé letadlo na další turnaj do Halle.

Bylo by to hezké, kdybych tu možnost mohl využít. Budu se tady o ni týden prát.

Pondělní výsledky UniCredit Czech Open 2010

Dvouhra, 1. kolo: Štěpánek – A. Martin (Šp.) 6:3, 7:6 (3), Hernych – Ch. Rochus 6:3, 6:3, Machado (Por.) – Hrbatý (SK) 6:2, 6:7 (4), 7:5, Ramos Vinolas (Šp.) – Aguillar (Chil.) 4:6, 6:4, 7:6 (4).

Kvalifikace, 3. kolo: Pospíšil – Šnobel 6:4, 6:1, Renavand (Fra.) – Vik 7:5, 6:1, Beljajev (Rus) – Bardoczky (Maď.) 6:3, 6:4, Semjan (SK) – Kuznětsov (Rus.) 6:3, 6:4.

Čtyřhra, 1. kolo: Burnstrom, Rojer (Švé., Aho.) – Golubjev, Šukin (oba Kaz.) 6:4, 7:6 (3), Marx, Zelenay (Něm, SK) – Rumler, Urbánek 6:7 (3), 6:3, 10:4, Pospíšil, Vaněk – Ratiwanta, Ratiwanta (oba Thaj.) 6:2, 6:2, Devvarman, Huey (Ind., Phil.) – Jaloviec, Konečný 6:1, 6:2.

Úterní program UniCredit Czech Open 2010

Agrofert Arena, 11.00: Marrero – Montaněs (oba. Šp.), Hájek – Aranguern (Arg.), Rumler – Nieminen (Fin.), Semjan (SK) – Hanescu (Rum.).

Kurt 1, 11.00: Granollers (Šp.) – Vaněk, Russel (USA) – Pospíšil, Zemlja (Slo.) – Beljajev (Rus.), A. Martin, Ramos Vin. – Granollers, Marrero (Šp.).

Kurt 2, 11.00: O. Rochus – Darcis (oba Bel.), Šukin – Golubjev (oba. Kaz.), Alcaide (Šp.) – Brzezicki (Arg.), Cerretani, Shamasdin (USA, Can.) – O. Roch., Ch. Roch. (Bel).

Kurt 10, 11.00: Renavand (Fra.) – Devvarman (Ind), Muňoz (Šp.) – Gil (Por.), Coetzee, De Voest (JAR) – Bednarek, Kowalczyk (Pol.), Friedl, Škoch – Muňoz, Machado (Šp., Por.).