Pořadatelská služba a fanoušci. Jedni se na zimním stadionu snaží zaručit „klid zbraním“, druzí fandí a povzbuzují svoje barvy. Že občas někdo z řad tleskajícího a řvoucího davu ztropí nějakou výtržnost či povyk, není nic nového pod sluncem. Od toho jsou tady právě pořadatelé, aby zjednali klid. Bez výměny názorů hostujících kotelníků s místními pořádkovými silami se neobejde snad žádné hokejové utkání. V Blansku se ovšem pustili do křížku místní.
Výsledek? Dráždivý článek v novinách, prostřednictvím kterého chtěl hlavní pořadatel Petr Kyzlink upozornit na nepřístojnosti v hledišti při utkáních druhé hokejové ligy.
Odpověď z řad „kotelníků“ přišla záhy. Zápas Blanska s Valašským Meziříčím se odehrál prakticky za hrobového ticha. Bez bubnů, chorálů a píšťal. Stávka fanoušků.
Po zápase se na schůzce sešel hlavní pořadatel Kyzlink, zástupce fan clubu Martin Hlaváč a zástupce vedení hokejového klubu HC Blansko. Strany se mezi sebou nedohodly. Před dalším domácím utkáním, ve středu s Opavou, byl hlavní pořadatel Kyzlink už mimo službu. Fanoušci fandili jako o život. Blansko konečně doma vyhrálo. Ovšem v přesilovce.

 

Hlavní pořadatel Petr Kyzlink se neomluví: Co jsem napsal, to platí!
O co šlo v přenici mezi pořadatelskou službou a fanoušky?
Zásadní problém je, že na stadion chodí fandit určitá skupinka „taky fanoušků“. Někteří z nich v podnapilém stavu. Chovají se nevhodně a odrazují slušné lidi, kteří na hokej chodili, ale kvůli nim přestali.
Není to příliš přitažené za vlasy říct, že lidé na hokej v Blansku nechodí kvůli řádícím fanouškům?

To bych neřekl. Není to jenom můj názor. Jezdím i na venkovní zápasy a na nich se většinou fandí slušně.
Pořád mi není jasné, kde se vykopala ta válečná sekera?
Po domácím utkání s Uničovem. Blansko prohrálo v prodloužení. Rozhodčí neuznal domácím regulérní branku. Pár lidí z kotle si po zápase před stadionem na něj počkalo. Netvrdím, že z těch dvaceti, co tam byli, by se do rozhodčího pustili všichni, ale stačí bohatě jeden a Blansko bude své domácí zápasy hrát někde jinde.
Nic víc?
Někteří fanoušci mě a pořadatelskou službu slovně napadali a uráželi, dokonce i na internetových stránkách i při dalších zápasech. Toho člověka, co o mně psal, jsem našel. Nakonec se mi omluvil. Ale já se chtěl bránit a napsal zmiňovaný článek do novin. V žádném případě jsem nechtěl poškodit klub, jenom poukázat na některé nešvary, co se dějí při utkání v hledišti.
A za tím článkem si stojíte?
Ano. Podle mého tam není nic, co by nebyla pravda. Nemám se nikomu a za co omlouvat.

 

 

Fanoušek HC Blansko Martin Hlaváč říká: Byl to osobní spor.
Přibližte váš spor s pořadatelskou službou …
Pan Kyzlink nás napadl v novinách. Pokud vím, měl problémy s jedním člověkem, který ho urážel na internetu. Ten se mu už ale omluvil.
Takže osobní spor s jedním z fanoušků HC Blansko?
Ano. Přesně tak. Vůbec nevím, proč tím článkem zaútočil na všechny fanoušky. Pokud chtěl řešit osobní spory, měl si to vyřídit s jedním člověkem a ne se pustit do nás všech. Prostě za námi přijít a zkusit jednat, než to pustit do novin.
Po prohraném zápase s Orlovou jste údajně číhali na rozhodčího …

To není pravda. Ano, čekali jsme na rozhodčího za stadionem. Ale nikdo ho nechtěl napadnout. Pouze se zeptat, proč neuznal branku a proč pískal, jak pískal.
Proč jste nefandili na dalším domácím zápase s Valašským Meziříčím?
Na protest proti zmíněnému článku. Před zápasem jsme šli za hráči a vedením a řekli, že nebudeme fandit.
To je poměrně radikální krok. Nechtěli jste se s hlavním pořadatelem ještě předtím nějak domluvit nebo usmířit?
Po zápase s Meziříčím jsme si sedli já, jako zástupce fanoušků, pan Kyzlink za pořadatele a lidi z vedení. Vyjasnili jsme, jak se věci mají. Po hlavním pořadateli jsme požadovali omluvu v tisku za článek, kterou odmítl. Řekl, že je to pravda a omlouvat se nebude. Nevím, kde se to zvrtlo. S panem Kyzlinkem jsem já osobně doposud vycházel poměrně dobře.

Radek Snopek (ředitel klubu HC Blansko)

Já osobně v tom nevidím žádnou velkou senzaci. Je to soukromá věc mezi panem Kyzlinkem a skupinou fanoušků. S hokejem to nemá podle mého nic moc společného. Chtěl jsem, aby došlo k vzájemné dohodě a vyřešení tohoto sporu. Pokud se to nepodaří, tak dojde ke změně hlavního pořadatele pro blanenská hokejová utkání ve druhé lize.
My z pozice klubu jsme ten spor nevyvolali a nemíníme to ani nějakým způsobem rozviřovat. Je mi líto. Nechtěl bych, aby to vyznělo, že je něco špatného v hokejovém klubu, to je prostě věc nedorozumění několika málo lidí. Je nešťastné, že do toho zatahují i hokej.
Já osobně nemám radost, že se to ventiluje v novinách. Spíš bych chtěl, aby si to vyřešili mezi sebou. Pokud si to někde do budoucna vyříkají u piva, kam podle mě tenhle spor patří, byl bych rád, kdyby pan Kyzlink do blanenského hokeje dělal dál.

Michal Mejzlík (bývalý předseda fanklubu HC Blansko)
Proti hokejovým fanouškům nemám nic. Tři roky, co chodím v Blansku na hokej, žádné zásadní problémy mezi nimi a pořadatelskou službou nepamatuji. V článku, který pan Kyzlink napsal, uvedl, že na hokej lidé nechodí kvůli neukázněným fanouškům. S tím až tak nesouhlasím. Myslím, že lidi nechodí spíše kvůli tomu, že je v týmu minimum domácích hráčů a výsledky nejsou takové, jaké se čekaly.
Na druhou stranu by ale člověk měl mít šanci se vyjádřit. Také fanklubu jsem nabídl možnost otisknutí článku v novinách. Aby reagovali a bránili se. Odmítli a nakonec nic nesepsali. Podle mého je to všechno ale hodně nafouklé a plné emocí. Obě strany by se měly pokusit rozumně domluvit.