Pořadatelé připravili pro závodníky všech věkových kategorií čtyři varianty tratí , které vedly z části po místním známém motokrosovém závodišti. Poměrně náročný hlavní okruh měřil 3,5 kilometrů s převýšením 72 metrů . Nechyběly na něm prudké výjezdy, náročné sjezdy ani technické pasáže v lesní části okruhu.

V dětských kategoriích by se daly jednotlivé starty charakterizovat jako přebor cyklistického oddílu Moravec Sokol Benešov. Až v závodě juniorů přerušil vítězné tažení Moravce Michal Šimerle (KC Kooperativa Jablonec), který si na jemu dobře známé trati přijel pro vítězství s téměř čtyřminutovým náskokem před Michalem Vyroubalem z Moravce. „Bydlím nedaleko a na biku jsme toho na této trati najezdili s klukama hodně,“ svěřil se v cíli vítězný Šimerle, který se v současnosti soustředí víc na silniční cyklistiku.

Zatímco v elitní kategorii žen potvrdila úlohu favoritky dvojnásobná mistryně republiky Martina Němcová a zvítězila způsobem start-cíl, závod mužů byl podstatně dramatičtější. Po startu spolu jezdili dva největší favorité – vedl Milan Fajt (CK HAKR Brno) před Karlem Videckým (MaxCursor) a vytvořili si náskok před pronásledovateli v čele s Petrem Matulou (Pell´s Hard Bikers).

V jedné z náročnějších pasáží vedoucí jezdec spadl a vedení se ujal Videcký. Ztrátu po pádu však dokázal Fajt stíhací jízdou smazat a dostat se před Videckého. „Byl jsem překvapen náročností tratě. Nebylo zde moc odpočinkových míst, pro mě výborný trénink na blížící se finále Českého poháru v Kuřimi,“ zhodnotil závod druhý v cíli Videcký.

Zmiňované finále ČP MTB XC se jede 6. září, ve stejný den jako populární maraton Blanenský Golem. Těmto dvěma podnikům bude předcházet 30. srpna finále Poháru Drahanské vrchoviny ve Valchově.

Petr Koudelka