Stejně jako sezoně 2012-2013 letos blanenské ženy braly v nejvyšší kuželkářské soutěži stříbrné medaile. Po druhém místě před pěti roky však musely na čtyři sezony na medaile zapomenout. Před dvěma lety dokonce bojovaly o záchranu. „Tým prošel nutnou generační obměnou. Z Vracova jsme získaly juniorky Michaelu Zajacovou a Markétu Ptáčkovou. Později se přidala ještě Tereza Buďová, která s kuželkami začínala v Novém Městě na Moravě. Tým se musel sehrát, a to trvalo poměrně dlouho. Navíc jsme od roku 2014 měly zcela nové dráhy,“ zavzpomínala Soňa Lahodová, někdejší hráčka a nyní vedoucí blanenského družstva.

V letošní sezoně se hráčky Blanska mohly spolehnout hlavně na stabilní domácí výkony. „Na domácích drahách nás dokázaly porazit pouze hráčky Rosic, které letošní sezonou prošly jako nůž máslem a získaly mistrovský titul. Ale tehdy to byl náš nejslabší domácí výkon, měly jsme na to je porazit,“ připomněla nepovedené utkání 15. kola jednička blanenského týmu Zuzana Musilová.

Nakonec však tým i tak prožil poměrně klidný závěr sezony. O stříbrném umístění bylo rozhodnuto již tři kola před koncem soutěže. A druhá příčka v nejvyšší domácí soutěži s sebou přináší také účast na podzimním Evropském poháru družstev, které bude hostit bosenské Sarajevo.

V závěru sezony čeká kuželkářky KK Blansko ještě minimálně odveta čtvrtfinále Českého poháru, v němž aktuálně měří síly právě s mistrovským celkem Slovanu Rosice. „Situace pro nás není rozhodně beznadějná, v úvodním utkání se nám v domácím prostředí podařilo naše soupeřky poměrně přesvědčivě porazit v poměru 5:1. Do odvety si tak přinášíme nadějný výsledek. Věřím, že máme šanci uspět,“ odhodlaně dodala Lahodová.

Zápas se bude hrát v úterý 8. května v 10.00 hodin v rosické kuželně. „Předpokládali jsme umístění tak do pátého místa, ale liga se pak úplně zamotala. Hlavně tím, že děvčata porazila doma svého největšího soupeře Slavii Praha. To rozhodlo, že budou druhé v tabulce,“ chválil předseda KK Blansko a hráč A týmu mužů Petr Havíř.

ZÁCHRANA V KONCOVCE

Mužům se ve druhé lize nedařilo tak, jak ženám. Hrozbu pádu odvrátili až v závěru soutěže. „Záchrana je naším současným maximem, protože jsme v této sezoně měli problémy s kádrem. Museli jsme mužstvo pořád doplňovat hráči z B týmu. Ti hrávali dvojzápasy, což se podepisovalo na výkonech. Určitě jsme rádi, že jsme druhou ligu zachránili, i když na úkor toho béčka, které spadlo z kraje do okresu. Prioritou klubu byla záchrana,“ zdůraznil Havíř.

Klíčem k záchraně byl poslední dvojzápas doma, kdy Blansko porazilo Unii Hlubina a Opavu, tedy soupeře ze stejných poloh tabulky, a pak hlavně výhra v Prostějově. „Čeká nás obměna kádru, doplníme tým našimi hráči z B mužstva a celek se omladí. Proto bude nutné sehnat jednoho až dva hráče s vyšší výkonností a stabilními výkony, aby mužstvo jak se říká, táhli,“ naznačil Havíř hlavní úkoly vedení družstva mužů v přestávce mezi sezonami.