„Teď si dám krátkou pauzu a pak nám začne zase poctivá zimní příprava," říká nejlepší současný biketrialista světa. Popisuje souboj o titul při posledním závodě mistrovství republiky v Brně i úspěchy členů blanenského oddílu.

Říkal jste, že titul mistra republiky v biketrialu už kvůli absencím na závodech nezískáte, nakonec se vám to povedlo…

Nebyl jsem na dvou závodech z devíti, počítá se osm nejlepších, takže body z toho jednoho mi chyběly. Před posledním závodem na veletrhu Sportlife v Brně jsme měli stejně bodů jako Martin Kakáč, takže se rozhodovalo mezi námi právě v tomto závodě.

Takže žádná exhibice jako v minulých letech?

Tentokrát jsem se musel snažit, opravdu jsem se soustředil, nebyla to taková sranda. Navíc Martin měl proti mně výhodu, že ty sekce stavěl. V přírodě jsem ho s přehledem porážel, ale tady jsem věděl, že to bude těžké. Ale dopadlo to dobře.

Nakonec jste vyhrál o osm bodů, i když o mistrovství republiky vám letos nešlo v první řadě.

Prioritou pro mě byly mezinárodní závody, kde je větší konkurence, mistrovství republiky jsem bral spíš tréninkově, ale když už to takhle vyšlo, chtěl jsem samozřejmě vyhrát a jsem moc rád, že se to povedlo. Doprovod mi dělal zkušený Adam Procházka a ten to měl spočítané, že to může vyjít. A povedla se mi i exhibiční finálová jízda, takže jsem spokojený.

Můžete zmínit některé další výsledky blanenských biketrialistů?

V kategorii poussin dojel v Brně čtvrtý Ondra Maulis a celkově vybojoval v seriálu mistrovství republiky třetí místo, úspěšní jsme byli i v kategorii hobby růžová, což jsou úplní začátečníci, kde máme nejvíc jezdců. Druhý dojel Radim Ženatý, měl stejně bodů jako první a celkově skončil druhý, na to že jezdí zhruba rok, je to výborný výsledek. O jeden bod utekla medaile čtvrté Báře Havelkové. Pátý byl Dan Králík, osmý jmenovec Vašek Kolář, z kterého mám taky radost. Asi největším talentem je Jirka Sehnal, letos rozjel mistrovství republiky v hobby růžové, ale přešel do poussin, kde je větší konkurence a víc si zazávodí, v Brně byl šestý. Je mu teprve šest let a pokud u toho vydrží, určitě by to mohl někam dotáhnout. Získal letos také titul mistra republiky na Youth game po UCI.

Co starší borci, Šenk, Gryc?

Ondra Šenk od mistrovství světa nejel, doufám, že se zase zapojí, snad se dá dohromady a příští rok bude opět jezdit, byla by to škoda, trénovali jsme spolu. Vašek Gryc složil den před Sportlifem nové kolo a v elite dojel patnáctý, celkově skončil devátý. Já věřím, že nové kolo pro něj určitě bude skvělá motivace a zase ho to nakopne.

Co vás čeká teď?

Krátká pauza a pak zimní příprava. Budeme trénovat čtyřikrát týdně, já pětkrát individuálně, jeden trénink pak s ostatními. Přece jen potřebuju trochu jinou přípravu než ti mladší.

Poslední dva roky jste vždycky před zimou vyhlásil tvrdou přípravu. Zdá se, že jste ji dodržel a že se to vyplatilo, vyhrál jste úplně všechno.

Opravdu se to vyplatilo, mám z toho hroznou radost, je vidět, že jsem se posunul. Měl jsem i sepsaný tréninkový plán od trenéra z Prahy. Chtěl bych tenhle režim zase dodržet. Ze poctivé zimní přípravy pak těžím celou sezonu.