Stolní tenisté ukončili sezonu okresních soutěží. Za posledních osm sezon se počet oddílů, družstev i samotných hráčů více než zdvojnásobil. Ovšem herní úroveň jednotlivých okresních soutěží už několik let stagnuje.

Ve srovnání s ostatními okresy jihomoravské oblasti tahá ten náš za velmi krátký konec. Jedinou útěchou může být fakt, že se po letech podařilo nastartovat proces obnovy nejmladší členské základny.

Na začátku se to daří hlavně co do počtu nových hráčů. Ale ke kvalitě se u nejmladších hráčů lze dopracovat mnohem rychleji. Zde už ovšem bude záležet na starší generaci hráčů, jak dokáží zužitkovat příliv mladých nadějí.

Pokud si odmyslíme tradiční baštu Blansko, kde je práce s mládeží zejména díky Josefu Kvíčalovi prakticky na profesionální úrovni, pak z ostatních oddílů jim šlape na paty již dlouhodobě hlavně Adamov.

V těch ostatních pracují již několikátý rok velice dobře ve Křetíně. Zdatně sekundovat se jim snaží ve Zbraslavci, Boskovicích, Olešnici a Petrovicích.

Největší kvalitativní pokrok a tím i velký kus práce odvedli v DDM Letovice. Přitom výchovu mládeže mají na starosti hráči věku ještě juniorského, kteří před čtyřmi léty sami se stolním tenisem začínali.

Žáci uvedeného oddílu se pomalu prokousávají k samému vrcholu v okresních mládežnických kategoriích. Jaký rozdíl oproti mládeži z mnoha tradičních oddílů, jejichž družstva jsou dlouholetými účastníky OP I.

V souvislosti s nejmladší generací hráčů je třeba zmínit vznik zatím neoficiální amatérské žákovské soutěže, kde se dobrovolně domluvilo šest oddílů na vzájemných utkáních.

Ještě před rokem by si podobný krok těžko dokázali představit i ti největší optimisté.

Pokud se ohlédneme za samotnými soutěžemi a úspěšností oddílů z hlediska postupů a sestupů, najdeme jich několik veselých a jeden hodně smutný. Největší spokojenost by mohla panovat v Boskovicích.

Áčku se podařilo vystoupat téměř na samou špičku v OP I. Béčko coby nováček se bez problémů zachránilo v OP II a céčko rovněž bojovalo do poslední chvíle o postup ze základní OS.

Spokojeni budou i v Petrovicích, kde suverénně vyhráli OP II, jako jediné družstvo bez ztráty bodu. Oddílové cíle si beze zbytku splnili i ve Zbraslavci v podobě záchrany áčka v krajské soutěži a postupu céčka jako vítěze OP III.

Áčko Jestřebí postoupilo loni coby nováček základní soutěže, letos stejný husarský kousek zopakovalo vítězstvím v OP IV. No a posledním šťastným postupujícím se stali ve své druhé sezoně hráči Rájce v základní OS.

Na opačném pólu se pohybuje oddíl Sokola Svitávka. Zde sehrála velkou roli generační výměna hráčů. Výsledkem je určitě nechtěná okresní rarita v podobě sestupu všech čtyř zástupců od OP I po OP IV.

Pád okresní soutěží nazastavily ani Voděrady C, které se propadly až do okresní soutěže. Voděradský oddíl se sice může chlubit jedním z nejlepších mládežníků okresu Alešem Klečkou. To je však jediné, i když úspěšné torzo zdejší předchozí práce s mládeží.

Vladimír Švancara