„Comrades je v jižní Africe nesmírně populární závod. Pro mě to byla výzva a zároveň velké dobrodružství. Poslední dva roky jsem měl zdravotní problémy, pořádně neběhal a nabral váhu. Naplno trénovat jsem začal v dubnu a moc jsem nevěřil, že doběhnu. Ale vše dobře dopadlo. Zvládnout tento závod v limitu je pro mě splněný sen," říká Daněk.

Na jihu Afriky podle něj bylo parádně. „Moc jsme si to užili. Udělali jsme si takové malé safari. Fantastické hory, domorodci, sloni, žirafy, hroši. Máme spoustu zážitků. Hlavní cíl výpravy byl ale závod, který je pro ultramaratonce něco podobného jako třeba pro cyklisty start na Tour de France. V Jihoafrické republice říkají, že kdo neběžel Comrades, není běžec," dodává muž.

Závodníci musejí po silnici zdolat trať dlouhou přibližně devadesát kilometrů. S řadou stoupání a seběhů mezi hlavním městem provincie KwaZulu-Natal Pietermaritzburgem a pobřežním městem Durban. Pořadatelé každý rok střídají místo startu. Jednou je v horách a běží se na pobřeží. Za rok pak obráceně.

Letos se běželo z hor na pobřeží. „Atmosféra na startu, na trati i v cíli je něco neskutečného. Lidé okolo grilují, tančí, zpívají, povzbuzují a občerstvují závodníky. Diváci stojící po celých devadesát kilometrů všude podél trati mě hnali od startu až do cíle, běžel jsem bez přestávky a zastavil se až na stadionu v cíli," dodává blanenský cestovatel.

Ten zdůrazňuje, že při závodě je o běžce výborně postaráno. „Servis podél trati je dokonalý. Celkem šestačtyřicet občerstvovacích stanic, kde bylo připraveno přes tisíc litrů coly, devět tun banánů, přes milion a půl sáčků s vodou a dvacet tisíc energetických tyčinek," poznamenává Daněk.

Milan Daněk, Alena Žákovská a Daniel Orálek běželi v Jihoafrické republice nejstarší ultramaraton na světě. Comrades Marathon.

Milan Daněk, Alena Žákovská a Daniel Orálek běželi v Jihoafrické republice nejstarší ultramaraton na světě. Comrades Marathon. Foto: archiv Milana Daňka