Druhý v pořadí Leszek Rzesótko na Orálka ztratil přes dvě a půl hodiny. Na třetí pozici závod dokončil Jan Ondruš.
„Sám jsem byl překvapen, jak se mi dobře běželo,“ řekl Daniel Orálek, který v desátém ročníku tradičního olešnického běhu zaostal pouhých pět minut za traťovým rekordem.
Délka Trans Moravského Masochistického běhu je impozantní. Běžci musejí zvládnout sto mil. Sto jednašedesát kilometrů. Se startem v Olešnici, obrátkou v polovině trati v Lulči a stejnou cestou nazpět. Běží se z větší části po značených turistických stezkách a malých silničkách. Celou trať lemuje v jednom směru celkem devět občerstvovacích stanic. Vzdálených od sebe zhruba patnáct kilometrů.

Na trať vyrazilo šest běžců


V sobotu ve dvě hodiny ráno se na startovní čáru postavila šestice běžců. Mimo domácích ze představili ultramaratonci z Polska, Spojených států, Austrálie a Slovenska. Tak trochu mimo soutěž si zazávodila i jediná žena v pelotonu. Vilma Podmelová. „Celou štreku bych nezvládla. Půjdu jenom padesátku,“ řekla brněnská běžkyně.
Prvních kilometry se startovní pole příliš neroztrhalo. To až na druhé občerstvovací stanici, kdy měli běžci v nohách už téměř čtyřicet kilometrů. Jako první se zde objevila čtveřice Orálek, Rzesótko, Ondruš a Nimmer. Ostatní již ztráceli. „Závod jsme rozběhli vcelku rozumně. Žádné pekelné tempo. Zhruba do desáté hodiny ještě nebylo takové vedro. Jenže pak začalo vcelku pěkně pražit,“ poznamenal Daniel Orálek. O dalších dvanáct kilometrů později už na čele zbyla pouze trojice. Americký vytrvalec Kelly Nimmer již zůstával na čtvré příčce notně pozadu.
Na další zastávce v Jedovnicích ukončila svůj běh jediná žena na startovní listině. Vilma Podmelová. „Možná bych zvládla doběhnout na obrátku do Lulče. Jenže mám problémy s kolenem. Takže to nebudu raději pokoušet,“ řekla s úsměvem Podmelová.
Na pětašedesátém kilometru se Orálek svým pronásledovatelům vzdálil a postupně svůj náskok navyšoval. V cíli nakonec chybělo Orálkovi pět minut k překonání traťového rekordu. „Vůbec jsem to nevěděl, že běžím tak blízko rekordu. Škoda. Celý závod nebyly žádné větší komplikace. I když terén zdejšího běhu je hodně obtížný. Nahoru dolů,“ poznamenal brněnský běžec, kterého za tři týdny čeká čtyřiadvacetihodinovka v Kladně.
Kilometr šedesát pět znamenal konečnou pro Ivana Martynka. Další oslabení zaznamenalo pole běžců před sto kilometrovou metou. To vzdal Australan Vlastislav Skvaril.
Zajímavý souboj se rozhořel o druhou příčku. Jan Ondruš přibíhal na poslední občerstvovací stanici s půlhodinovým náskokem na Rzesótka. Zatímco polský běžec se zde zdržel dvě minuty, Ondruš potřeboval na vydechnutí půl hodiny, aby v závěrečné části ataku polského závodníka neodolal a dokončil jako třetí. Čtvrtou pozici vybojoval Kelly Nimmer ze Spojených států.