Aleš Loprais se po tragické nehodě, kdy v úterý nezaviněně způsobil smrt italského fanouška, rozhodl v soutěži nepokračovat.

Český pilot kamionu Praga byl v incidentu zcela nevinně. Nemohl tušit, že za dunou, kterou v plném tempu projížděl, je schovaný italský fanoušek, který si chtěl mobilem vyfotit nejlepší vůz závodu.

Pragovka Lady řízená Alešem Lopraisem
Legendární Dakar je synonymem smrti. Přesto dobrodruzi dál riskují životy

„Nešťastně si našel místo pod dunou. O ničem jsme nevěděli. Komisaři nám o tom řekli až večer v bivaku, ale to nic nemění na tom, že když jsem řídil auto, vyhasl lidský život. Ta nehoda mě bude provázet po zbytek mého života,“ líčil zdrceně frenštátský pilot, který se rozhodl nenastoupit do středeční etapy.

To se o několik hodin později oficiálně potvrdilo. „Aleš Loprais se přihlásil úřadům k vyšetřování, které je v takových případech obvyklé a které mu znemožnilo start do etapy,“ uvedli pořadatelé Rallye Dakar.

Loprais tak nenapodobí svého strýce a šestinásobného vítěze dakarské rally Karla Lopraise, který před rokem zemřel.

Diváci parkují auta pod dunou

Do té doby byl lídrem závodu kategorie T5 a před Nizozemcem Janusem van Kasterenem vedl o 26 minut a 54 sekund. Zároveň byl posledním českým pilotem kamionu, který se na Rallye Dakar umístil na stupních vítězů.

Jeho nejlepším výsledkem bylo třetí místo v roce 2007. Při sedmnáctém dakarském vystoupení mohl svou bilanci vylepšit. Jenže kvůli neukázněnosti Itala mu na 45. ročník zbude temná vzpomínka.

Zlínský rallyeový závodník Antonín Tlusťák.
Tlusťáka už smrtelná nehoda po deseti letech neprobouzí. Z hlavy ji ale nedostal

K tragédii se na svém profilu přímo ze Saúdské Arábie vyjádřil zkušený dakarský harcovník Míla Janáček.

„Diváci - ať už místní nebo turisté - se chovají velice neukázněně. Klidně pod dunou zaparkují auta. Několikrát jsme je z podobných míst vyháněli, ale není to v lidských silách. Následky po střetu s kamionem jsou fatální, ale jsem si stoprocentně jistý, že Alešova posádka nemohla v inkriminovaném okamžiku nic vidět,“ prohlásil.