I když v Kataru dojela v hromadném startu až za čtyřicátým místem, vzhledem k okolnostem byla za umístění ráda. „Hned v prvním kole byl hromadný pád a já se nacházela ve skupině, které se to stalo. Vedoucí závodnice už jsme pak nedojely. Sice jsem mohla dopadnout lépe, ale především jsem ráda, že jsem mohla v Kataru startovat, protože jsem spíš bikerka než silniční cyklistka," líčí Šafářová.

Boskovická rodačka závodila v Kataru poprvé, ale z některých věcí úplně nadšená nebyla. „Po celou dobu panovala hrozná vedra. Navíc ani atmosféra nestála za moc. Místní cyklistika moc nezajímá, takže přišlo málo diváků. Na druhou stranu jsem si velice užila, když ve svém závodu dojížděl do cíle Petr Sagan," říká.

Díky cyklistice se podívá na řadu zajímavých míst a cestuje po celém světě. „Moc si to užívám, protože dobře vím, že jinak bych se do tolika zemí nepodívala. Párkrát už jsem byla ve Španělsku, na Kypru nebo v Andoře. Každý si sice řekne, že si jezdím po světě, ale já toho moc nevidím, protože jsem tam jenom na závodech," vysvětluje Šafářová.

Kromě katarského závodu se účastnila také v září mistrovství Evropy v silniční cyklistice, kde dopadla lépe. „Na obě jsem se kvalifikovala, jelikož jsem vyhrála hromadný start i časovku na mistrovství České republiky. Svěťák i Evropu jsem jela letos v silniční cyklistice poprvé," objasňuje osmnáctiletá naděje české cyklistiky.

Pětinásobná mistryně české republiky se však věnuje hlavně závodům na horských kolech, kde zmiňované tituly získala. V červenci skončila čtrnáctá na mistrovství světa horských kol v Novém Městě na Moravě. Nebýt defektu, věřila si na lepší umístění. „Určitě jsem měla zajet do desátého místa, ale mohla jsem i do pátého. Píchla jsem na čtvrté pozici a na závodnici přede mnou jsem ztrácela málo," krčí rameny Šafářová.

Neustálé střídání disciplín ji nevadí, jezdí i cyklokros. „Nejvíc tréninků mám stejně na silnici. Cyklokros se zase jezdí přes zimu, takže v tom taky není problém," vysvětluje.

Silniční sezona už skončila a mladá cyklistka letos vynechá cyklokros, takže ji do konce roku čekají pouze tréninky. „Sice jsem se asi tří závodů zúčastnila, ale trochu mi do toho vlezla akce v Kataru, takže jsem nemohla jet na další cyklokros. Pak jsem si musela dát chvíli volno, odjela jsem další závod, ale poté onemocněla. Závodit začnu na přelomu února a března, kdy sednu na horské kolo," přibližuje Šafářová.

Od příští sezony přechází z juniorky mezi ženy třiadvaceti let. V současné době jezdí za pražský tým Nutrend Specialized Racing, kam přestoupila z benešovského Moravec Team. „Ale stále bydlím v rodných Boskovicích. Už dva roky však jezdím za pražský oddíl. V Moravci bylo všechno skvělé a hodně mě podporovali, ale po přestupu mezi juniorky jsem začala cestovat po světě, což stálo hodně peněz. Asi už by to finančně neutáhli, navíc si mě vyhlídl trenér z Prahy. Moc se mi tu líbí a doufám, že se v horských kolech dostanu třeba na olympiádu," culí se ambiciózní cyklistka.

Dřív se věnovala také atletice, před třemi lety se dokonce stala českou mistryní. Dnes už ale jezdí pouze na kole. „Dokud jsem ještě patřila mezi kadetky, tak jsem vše v pohodě stíhala. Teď už to nejde. Občas si jdu zaběhat, ale už žádné závody," dodává Šafářová.

PATRIK EL-TALABÁNI