Z tradičního místa u benzínky v Ráječku vyběhla padesátka sportovců včetně jarního vítěze Doláka, exhejtmana Juránka a ředitele seriálu Hraběnka Cup Svobody. Po zdolání stoupáku kolem rájeckého zámku a po silnici ke Karolínu se dostal do čela Chlup. „Do pátého kilometru to vedl Vladan Henek. Pak jsem ho předběhl a už jsem před sebe nikoho nepustil. Kdyby to bylo delší, tak by mě asi vzal Vojta Grün," popsal souboj Chlup.

Druhý se v cíli objevil Vojtěch Grün a za ním už Leoš Svoboda, který šestidílnému seriálu silničních běhů šéfuje a také vede průběžné pořadí. „Samozřejmě jsem chtěl vyhrát, ale nevyšlo to. Teď jsem měsíc a půl nezávodil, i když trénuji. Zdálo se mně, že jsme běželi pomalu, ale ten čas nakonec nebyl tak hrozný," uvedl v cíli Svoboda. Oproti jarnímu běhu na stejné trati se zrychlil o dvanáct sekund.

V ženách vyhrála Milada Barešová ze skalického Bambasu před olešnickou Zdeňkou Komárkovou.

V Ráječku závodilo o něco méně běžců než na jaře, některé možná odradilo zdolání půlmaratonu, který se běžel o dva dny dřív. „Zas tak se to neprojevilo, pořád byla větší účast než v loni. Já bych stejně nechtěl, aby tady byly nějaké velké davy," uzavřel Svoboda.

Na třiatřicátém místě dokončil závod pětašedesátiletý Miloš Bayer. Vychutnal si po svém i pobyt na bedně, ve své veteránské kategorii byl totiž druhý. „Teď se uvidíme až v listopadu. A těm amíkům ukážeme," připomněl triatlonista všem přítomným svoji účast na legendárním Ironmanovi na Havaji, který absolvuje v říjnu a kam se kvalifikoval znovu po patnácti letech.

Závod z Ráječka do Petrovic byl čtvrtým podnikem šestidílného Hraběnka Cupu a zároveň patnáctým během Okresní běžecké ligy. Ta pokračuje v úterý předposledním závodem Hraběnky ze Skalního Mlýna na Macochu a v sobotu 15. září Během Moravským krasem.

Běžecká liga má letos šestadvacet závodů, do celkového hodnocení se každému započítává čtrnáct nejlepších výsledků.

Hraběnka Cup 2012

4. závod: Ráječko – Petrovice

Roman Chlup, 85, M, Osten Blansko, 30:41

Vojtěch Grün, 92, M, Okrouhlá, 30:50

Leoš Svoboda, 76, M, Osten Blansko, 31:03

Hynek Dolák, 72, MV1, Blansko, 31:24

Petr Konečný, 95, J, AC Okrouhlá, 34:11

Milada Barešová, 75, Ž, Bambas Skalice, 38:04