Hned dvojitou radost zažívá český inline hokej, který slaví zlatý double. V neděli vyvrcholilo domácí mistrovství Evropy, které hostily Boskovice a obě prvenství zůstala v České republice. Po hráčích do osmnácti let dosáhly na titul i ženy. „Cítím nesmírnou radost. Nikdy jsem nepřemýšlel, že by se to mohlo povést. Navíc je neskutečné, že jsem viděl kamarády a rodiče, jak se radují se mnou,“ zářil útočník Tomáš Müller, který nastupuje i v boskovickém inline hokejovém týmu.

Čeští junioři suverénně ovládli základní skupinu bez ztráty jediného bodu a s impozantním skóre 37:3. Ve finále si pak poradili s Itálií 4:1, byť vítězství se na začátku nerodilo snadno. „Vyrovnání před poločasem nás však nakoplo a ve druhé polovině jsme už soupeři nedali nejmenší šanci. Byla to jednoznačná záležitost,“ liboval si Müller.

Na úspěch českých mladíků navázal ženský národní tým jen o pár hodin později. Ve finále smetl Francii 5:2 a potvrdil dominanci, kterou předvedl už v základní skupině, kde rovněž neztratil ani bod. „Trochu jsme zaspaly na začátku a dostaly rychlý gól. Naštěstí nás probudil, dokázaly jsme třemi brankami skóre otočit, což tedy rozhodlo,“ sdělila na oficiálním webu šampionátu kapitánka Kateřina Mrázová.

Francouzkám navíc měly české reprezentantky co vracet. Minulý rok jim totiž podlehly na mistrovství světa v souboji o bronz. „Vůbec jsme na to nemyslely. Věděly jsme, že když do toho kopneme, tak je porazíme, jelikož máme silnější družstvo,“ hlásila Mrázová.

Českým hokejistkám z hlediště drželi palce i už tou dobou zlatí junioři. „Podporovali jsme je a fandili, jak nejvíc jsme dokázali, i když jsme byli hodně unavení. Máme radost, že se podařil double, to si myslím, že nikdo nečekal,“ řekl Müller. „Pocity jsou nejlepší, každý tým chce vyhrát doma,“ připojila se česká kapitánka.

Přímo na hřišti pak zlatou neděli slavily oba reprezentační výběry společně. „Po každém duelu jsme měli stejnou vítěznou písničku, tak nám ji trenér pustil do reproduktorů a my si stoupli dokola a zpívali,“ vysvětlil boskovický forvard.

Po vzoru hokejistů brněnské Komety si notovali vítěznou píseň Raketou na Mars. „Nejsem si úplně jistý, jestli jsme to převzali od Komety. Víceméně s ní přišli Přerováci, že to bude naše oslavná písnička,“ smál se Müller.

Ke zlatým medailím navíc oba národní týmy hnal pokaždé i zaplněný boskovický zimák. „Skoro pokaždé byl úplně plný stadion. Lidé nám hodně fandili a moc nám to pomohlo. Byli velmi hlasití a ve finále atmosféra ještě vygradovala. Myslím si, že jejich podpora byla mnohem větší, než když hraje třeba áčko,“ dodal Müller.

PATRIK EL-TALABÁNI