Orel Boskovice, Sokol Adamov a Atlas Blansko. To jsou florbalová mužstva, která blanenský okres zastupují v Jihomoravské lize. Po polovině sezóny má každý z těchto týmů úplně jiné starosti. Zatímco Adamov hraje bezpečnou polovinu tabulky a Blansko se snaží odlepit od jejího konce, Boskovice se drží na špici. A to nemají domácí halu.

„Zatím je to rozehrané dobře. Myslím si, že nám to letos vychází proto, že máme stále stejný kádr, který už je sehraný a semknutý," prozradil tajemství úspěchu hráč a zároveň jeden z trenérů Boskovic Lubomír Krenar.

Orel skončil ve dvou minulých sezónách sedmý. Letos je ale všechno jinak a jedinými dvěma týmy, které Boskovice stíhají jsou brněnští Gullivers a Orel Telnice. Právě hráči Telnice mají dva zápasy k dobru a jsou jedinými, kteří Boskovické letos porazili. „S Telnicí je to vždycky těžké. Sezónu ale máme rozehranou dobře, takže musíme jít od výsledku k výsledku. K poražení jsou všichni," řekl Krenar.

Z týmového výkonu Boskovic vyčnívají dvě jména. Hlavním mužem v útoku je Jan Kšica. Nejlepší střelec celé soutěže nasázel svým soupeřům v deseti zápasech šestnáct gólů a na dalších pět přihrál. Podobnou jistotou ale má Orel i na druhé straně hřiště. Radim Kapoun má mezi brankáři v lize nejlepší statistiky a Boskovice se díky němu mohou spoléhat na specifickou vyčkávací taktiku. „Máme v Radima naprostou důvěru, takže si můžeme dovolit hrát hodně zezadu. On skvělými zákroky likviduje šance a my potom vyrážíme do rychlých protiútoků," popsal Krenar.

Když je doma venku

Boskovicím zkrátka letos vychází všechno. Vedení klubu se navíc díky kvalitní práci s mládeží nemusí bát ani budoucnosti. Jedinou slabinou Orla je, že nemá domácí halu. Hráči tak musí dvakrát týdně dojíždět na tréninky do Letovic, kde hrají i svoje domácí zápasy. „Když hrajete domácí zápasy venku, není to prostě ono. Nějaká hala je možná v jednání, ale zatím bohužel nic konkrétního," naznačil Krenar.

Hráči Sokola Adamov před dvěma lety z Jihomoravské ligy sestoupili. Letos jsou zase zpět. Před sezónou si proto dali za cíl udržet se v bezpečné polovině tabulky a přesně to se jim daří. Adamov sezónu nezahájil vůbec špatně. V říjnu pak ale přišla drtivá prohra s Kuřimí 8:2, která odstartovala sérii špatných výsledků.

Tu Adamovští prolomili až po měsíci proti trápícímu se Blansku. Okresní derby mělo vyrovnanou první třetinu. V té druhé pak Adamov nasázel Blansku čtyři góly a o výsledku bylo rozhodnuto. Zápas skončil za stavu 3:6 pro Adamov. „Čekali jsme, že Blansko bude kousat, ale to nepřišlo. Tu výhru už jsme opravdu potřebovali. Doufám, že teď už jsme si ujasnili, o co nám každému jde. Na jaře to snad bude lepší," komentoval podzimní výsledkovou krizi svého mužstva gólman Dominik Leplt. On i jeho spoluhráči si po porážce Blanska stihli do konce roku připsat ještě výhru nad Bulldogs Brno C a remízu se Sivicemi.

Nezadržitelný pád

Nejhůře je na tom z blanenských týmů Atlas ČKD Blansko. Ačkoliv má Jana Charváta, hráče s největším počtem vstřelených gólů na zápas, výsledky zůstávají za očekáváním. Blanenský tým měl přitom kdysi našlápnuto hodně vysoko. Atlas hrál ještě před čtyřmi roky první ligu. V té skončil desátý, čímž zahájil prozatím nekončící sestup. Ve třetí lize se jednu sezónu udržel, ale loni přišel další pád do ligy jihomoravské.

A ani v té není bezpečno. Blansko má po polovině sezóny pět bodů a je předposlední. Za ním se krčí už jen čtyřbodové Ratíškovice. Blanenští sice odehráli o dva zápasy méně, než někteří jejich soupeři, ale to nic nemění na prozatím dost špatné bilanci. Atlas v sezóně jednou vyhrál, dvakrát remizoval a osmkrát prohrál. „Nevím, jestli někde v minulých letech nastala nějaká systémová chyba. Asi ano. My se teď ale musíme soustředit na to, abychom nesestoupili ještě dál. Pak už snad konečně budeme mít jakž takž stálý kádr," řekl brankář Blanska Martin Malík.

Jako příčinu sestupu označil to, že špičkoví hráči postupně přestávali hrát nebo přestoupili a Atlas je neměl kým nahradit. To by se teď mělo změnit. O mladší žáky i o dorostence se stará už delší dobu Josef Jalový a základna Blanska se rozšiřuje. „Snad to všechno bude mít dobrý konec. Potřebovali bychom ještě víc lidí, kteří se budou mladým věnovat, ale takoví se shání těžko," posteskl si Malík.

1. FBO Orel Boskovice 12 10 1 1 31
2. Gullivers Brno I B 12 9 1 2 28
3. FK Orel Telnice 10 8 2 0 26
4. SK Florbal Sivice 10 7 1 2 22
5. Florbal Kuřim 10 5 3 2 18
6. TJ Sokol Adamov 12 5 1 6 16
7. TJ Sokol Lanžhot 12 4 3 5 15
8. Psycho Brno-Horní 12 4 1 7 13
9. TJ Sokol Židenice B 10 3 2 5 11
10. Ivanovice na Hané 12 3 1 8 10
11. Bulldogs Brno C 12 2 1 9 7
12. Atlas ČKD Blansko 10 1 2 7 5
13. FBK Ratíškovice 10 1 1 8 4

ONDŘEJ BACÍK