„Jsem maximálně spokojený. Boskovice tím žily, přijaly akci za svoji a to je pro mě nejdůležitější,“ uvedl krátce po doběhu hlavního závodu ředitel závodu Petr Bartošek. Ten byl v týmu, který celou akci loni vymyslel a zorganizoval.

Orálek s úsměvem

Hlavní běh na deset a půl kilometru vyhrál stejně jako loni brněnský vytrvalec Daniel Orálek. A jako obvykle v cíli po vydýchání popisoval s úsměvem své pocity. „Nikdo mě nepřekvapil, protože jsem nikoho neviděl. Ohlédl jsem se kousek po startu v nějaké zatáčce a zjistil jsem, že nikdo neběží,“ pronesl vítěz. Trať přitom pro něj není nejlehčí. „Trať pro mě opravdu není ideální, naměřil jsem asi sto osmdesát metrů převýšení. Ale každému vyhovuje jiná trať. Je tam zase moc pěkná část v lese, ta se mi líbila,“ hodnotil běh Orálek.

Jako nejlepší z běžců z Blanenska doběhl na celkovém čtvrtém místě bořitovský triatlonista Jan Křenek. „Je to překrásný a dost těžký závod. Já jsem se na něj speciálně nepřipravoval, ještě včera jsem normálně trénoval, ujel jsem asi sto dvacet kilometrů na kole a večer dvacet běžel, takže to dnes dost bolelo. Do nějakého osmého kilometru jsem se přiblížil k druhému a třetímu v pořadí, ale pak se projevila únava ze včerejška a musel jsem zvolnit,“ popisoval v cíli Křenek, který si připsal nejvíce bodů do Okresní běžecké ligy. Na vítězného Orálka ztratil pouze dvě a půl minuty. „Pořadatelům bych chtěl vzkázat velký dík za takový závod, jenom ať je takových akcí na Blanensku a Boskovicku víc. Dobíhat v takové divácké atmosféře je opravdu super, připomíná to závody v Rakousku, kde je to běžné,“ dodal Křenek, kterého v cílovém úseku stejně jako ostatní běžce vítal bouřlivý potlesk zaplněného náměstí.

V ženách tradičně zvítězila Milada Barešová ze Skalice. „Pro mě to bylo hrozně náročné. Já v podstatě netrénuju, jdu se tak jednou týdně proběhnout. Od začátku jsem byla vepředu a radši jsem se neohlížela, abych nebyla nervózní, a snažila se běžet, co to jde, a ono to vyšlo,“ smála se v cíli šestatřicetiletá Barešová.

Mezi giganty

Před loňským premiérovým ročníkem zaznívaly od některých běžců pochybnosti, jestli vůbec někdo do Boskovic na nový závod přijede, očekávání pořadatelů vypadala jako přehnaná. Nakonec běželo čtyři sta padesát lidí. Letos už se ve všech závodech do boskovického běhu zapojilo přes osm set padesát sportovců všech kategorií. „Naše ambice byla dostat se mezi největší akce v Jihomoravském kraji, to se nám povedlo,“ říká Bartošek. Účastníky neodlákal ani Brněnský půlmaraton, který se běžel den předtím a ve všech kategoriích podle jeho pořadatelů přitáhnul šest stovek běžců. Běh za sedmizubým hřebenem tak dotahuje nejmasovější běžecké závody na Moravě, což je Triexpert Vokolo príglu a Olomoucký půlmaraton.

V hlavním běhu na deset a půl kilometru běželo 257 závodníků. Mezi nimi byli i ti, kteří začali trénovat až v lednu s tréninkovou skupinou vytvořenou organizátory specielně jako příprava pro tento závod. A běžel i ředitel závodu Bartošek. „Nedokázal jsem si představit, že bych to s nimi nedal. Do projektu se zapojilo pětadvacet Boskováků, což je na město, kde není běžecká tradice, dobré. Z nich šestnáct šlo do hlavního běhu,“ popisoval v cíli Bartošek.

Pro mnohé byla zklamáním neúčast nejlepšího současného běžce z Blanenska Jana Kohuta. Na posledních závodech už totiž Orálka porážel. „Nevíme, proč nakonec chyběl, každopádně mu patří díky za to, že vedl přípravný projekt. Každopádně kromě něj nikdo z okresní běžecké špičky nechyběl,“ podotkl Bartošek.

Sportovní klání doprovázel celý den bohatý kulturní program, na pódiu hned vedle cílové brány se střídali účinkující z regionu i z Prahy, den zakončil koncert Petra Bendeho. Podle všeho Běh za sedmizubým hřebenem zakořenil v běžeckém kalendáři a organizátoři už můžou myslet na další ročník. „Chceme nechat termín prvního května i pro další ročníky, je to už náš termín,“ uzavírá ředitel závodu Petr Bartošek.

Běh za sedmizubým hřebenem 2011 – 2. ročník, Boskovice
Muži
1. Daniel Orálek, Brno, MV1, 37:36… 4. Jan Křenek, Bořitov, M, 40:13
Ženy
1. Milada Barešová, Skalice, 45:57