Boskovičtí hráči na něm v konkurenci šedesáti dvou účastníků vybojovali jednu stříbrnou medaili a dvě čtvrtá místa.

„Čekali jsme asi víc medailových umístění. Na druhou stranu to, že se nás dostalo na mistrovství České republiky šest, je samo o sobě úspěch,“ zhodnotil vedoucí boskovického klubu a pořadatel turnaje Bohumil Feruga. Přestože se mu v sobotu herně nedařilo a skončil až jednadvacátý, může být spokojený. Podařilo se mu totiž vůbec poprvé v historii stolního hokeje dovést pořadatelství nejdůležitějšího turnaje sezóny na blanenský okres. Svému klubu, který letos slaví dvacáté výročí vzniku, tak zařídil cenný narozeninový dárek.

Přestože stolní hokej nepatří mezi nejrozšířenější sporty, má u nás mnohaletou tradici. Pravidly se podobá hokeji lednímu, ale hraje se na speciálním stole. Místo hokejistů a puku jsou na hřišti rozmístěné kameny, které hráči posouvají zmenšenou hokejkou.

Hlavní mužská kategorie sobotního mistrovství byla vyrovnaná a na titul v ní mohla pomýšlet celá řada hráčů. Domácí vkládali největší naděje do Jakuba Davida, který má v letošní sezóně skvělou formu. Překvapení ale přišlo ve vzájemném utkání s dalším boskovickým hráčem, teprve devatenáctiletým Michalem Odehnalem. David v něm vedl o dva góly, ale vlastními chybami vedení ztratil a při trestných stříleních pak neudržel svoje nervy na uzdě. Nečekané vyřazení ho zasáhlo tak, že nakonec skončil až na dvacátém čtvrtém místě.

„Michal mě dobře zná, takže na mě hrát umí. V jiných týmech se silnější hráči takticky pouští, ale u nás prostě vyhraje vždycky ten, kdo si to zaslouží. Michalovi to přeju, ale naštval mě, protože pak prohrál v semifinále,“ smál se favorit. Odehnal si totiž v klíčovém utkání počínal podobně jako jeho klubový kolega. Ztratil třígólové vedení a prohrál. Hráč, jehož předností je především střelba, se snažil hrát útočně i v zápase o bronz. Prosadit se ale tentokrát nedokázal a po bezgólových třech třetinách přišlo prodloužení, ve kterém se radoval jeho soupeř.

„Teď je to čerstvé, takže jsem na sebe hrozně naštvaný. Kdyby mi ale někdo ráno řekl, že skončím čtvrtý, byl bych nadšený,“ přiznal bývalý juniorský mistr republiky i Evropy.

Kategorie mladších a starších žáků se hrály systémem každý s každým a Boskovičtí v nich měli hned dvě velké naděje. Mezi staršími žáky Vojtěcha Davida, který nakonec skončil čtvrtý, a mezi mladšími Jana Ferugu. Syn pořadatele turnaje podával od začátku skvělé výkony a se svým největším soupeřem Františkem Macháčkem sehrál vyrovnaný bezgólový zápas. O titulu mistra republiky tak rozhodlo skóre a to měl bohužel pro domácí lepší Macháček.

Muži
Libor Předešlý
Michal Smolík
Aleš Tichavský
Michal Odehnal (BHK Orel Boskovice)

ONDŘEJ BACÍK