„Nebylo to ono, ten kopec byl hrozný," posteskl si po doběhu blanenský Jan Kohut. Přitom doběhl v celkovém pořadí druhý, nestačil jen na vítězného ukrajinského závodníka Oleksandera Babaryku.

Brněnský závod běželo ve všech kategoriích 1 140 běžců, v hlavním běhu 987. Původně to vypadalo, že si to o prvenství rozdá právě Kohut s brněnským Robertem Míčem, jenže na startu se objevil ukrajinský běžec a způsobem start–cíl suverénně vyhrál. „Já jsem běžel asi tři kilometry s ním, čekal jsem na ten kopec a na něm jsem vytuhnul. Už v prvním kole bylo jasné, že ho nedoženu," popsal závod Kohut.

Jeho ale také nikdo nedohnal, a tak si mohl vychutnat druhé místo a čas 34:25. „Jsem v přípravě na půlmaraton a nebylo to úplně ono, nejsem ještě odpočatý," připomíná Kohut svůj hlavní cíl – vylepšení času na půlmaratonské trati. Nejlépe už o víkendu v Pardubicích.

A ve výsledkové listině se na mnohdy překvapivých místech objevili i další běžci z Blanenska. Senzační čtrnácté místo v celkovém pořadí vybojoval blanenský Hynek Dolák. Vyhrál s téměř dvouminutovým náskokem kategorii muži B a jako jediný zástupce starší mužské kategorie se vklínil do první dvacítky.

„Já jsem s tím vůbec nepočítal, přišel jsem si jen zaběhat. Ani při startu jsem nebyl nikde vepředu," komentoval hned po doběhu svůj úspěch Dolák. Jemu více než sedmiprocentní dlouhé stoupání nevadilo, je zvyklý i z krosů Okresní běžecké ligy. „Sedlo mi to výborně, i když asfalt moc nemusím. Kopce mi vůbec nevadí, právě v tom stoupání jsem ostatní stahoval," potvrdil.

Na osmnáctém místě protnul cílovou čáru Jan Tajovský z Boskovic, 71. byl Jiří Vrtílka z AK Blansko Dvorská. V mužích C doběhl na skvělém šestém místě celkově 52. Zdeněk Novák z Horizont Kola Novák, adamovský Jiří Hromek byl ve stejné kategorii dvanáctý, Oldřich Šperka z Jedovnic šestnáctý. Andrea Kohutová byla v ženách desátá, Petra Krejsová sedmnáctá, Naděžda Zemánková v kategorii ženy B osmá.

A za celým nápadem uspořádat běžecký závod na motoristickém závodním okruhu stojí další člověk z Blanska. Ředitel závodu Tomáš Mokrý si všechno vymyslel a s úzkým týmem dotáhl i do konce. „Přesvědčili jsme se o tom, že trať včetně zázemí i parkování má opravdu ještě mnohem větší kapacitu. Chceme pokračovat dalšími ročníky, ale záleží na tom, jak se domluvíme s vedením Masarykova okruhu," říká Mokrý, který pořádá i Desítku Moravským krasem.

Po závodní neděli si oddechnul, vyšlo to a až na nějaké časové prodlevy to zvenku vypadalo, že všechno fungovalo. „Nedorazilo nám asi třicet procent dobrovolníků, kteří se přihlásili, což byla docela komplikace, ale ti, co přišli, tak nás zase podrželi, museli si máknout," ohlíží se Mokrý. A už plánuje, co vylepšit příští rok.