Z nich pak vzejde desítka nejlepších atletů, jeden trenér trenér, juniora a objev roku.

V anketě, která je každoročně vyhlašovaná již od roku 1962, se jako její šestinásobný vítěz zapsal také blanenský rodák světový rekordman a olympijský vítěz v hodu diskem Ludvík Daněk. A také sprinter Radek Zachoval. Ten byl v roce 2001 vyhlášen objevem roku. V celkovém pořadí ankety obsadil čtrnácté místo.

Mezi českou atletickou elitu ho katapultovaly především dva skvělé časy na dvoustovce. Na zimním soustředění v Jihoafrické republice nejdřív Zachoval šokoval časem 20,67 s. Na halovém mítinku ve Vídni pak svoji fantastickou formu potvrdil výkonem 20,69 s. Zachoval závodil za Duklu Praha kam přešel z blanenského Spartaku Metra. V dresu Dukly v letech 2000 – 2004 zaběhl také své osobní rekordy na stovce časem 10,49 s a na čtyřstovce pak 46,24 s. V roce 2002 získal Zachoval republikové tituly na 100 a 200 m a také v hale na dvoustovce, kde zopakoval triumf z roku 2001. Na dvoustovce startoval na halovém mistrovství Evropy ve Vídni. Ve finále skončil pátý.

V letošní anketě Atlet roku má blanenská atletika zastoupení v Janě Sotákové. Sedmnáctiletá Sotáková ještě patří věkem mezi dorostenky, ale v anketě je nominována mezi juniorkami.

Její přípravu vedl od žákovských let v Blansku Jiří Ošlejšek. Po přestupu do extraligového Olympu Brno se však jejich cesty rozešly.

Sotáková má za sebou letos skvělou sezonu. Úspěšně se nominovala na sto metrů překážek na Olympijské hry mládeže do Singapuru. Na kvalifikačním závodě v Moskvě doběhla blanenská atletka třetí. V srpnu se pak v Singapuru probojovala do olympijského finále a v něm si i přes zdravotní potíže doběhla pro osmé místo.

S dresem ASK Blansko se Sotáková letos rozloučila na mistrovství republiky dorostu v hale. Získala stříbrnou medaili v pětiboji a v běhu na 60 m překážek. Bronz pak přidala na čtyřstovce. Na republikovém mistrovství dorostu už v dresu Olympu kralovala na stovce překážek a v sedmiboji byla třetí.

Loňskou anketu Atlet roku ovládla oštěpařka Špotáková. Ta svoji pozici letos zřejmě obhájí. Hodně dopředu by se však mohla prodrat tyčkařka Ptáčníková nebo překážkář Svoboda. Bez šancí nejsou ani oštěpař Frydrych, výškař Bába či běžec Holuba. Mezi trenéry je velkým favoritem na vítězství legenda českého oštěpu Jan Železný, do jehož tréninkové skupiny míří také Špotáková. V juniorech má největší šanci na prvenství diskař Margál, který na Olympiádě v Singapuru získal bronz. Navíc letos překonal také národní rekord.

Výsledky ankety budou slavnostně vyhlášený v televizní přenosu v sobotu 6. listopadu.

JAN KUŽEL