V sobotu jsou na programu v blanenském rekreačním areálu Palava závody kategorie jezdců do 15 let. V neděli pak pojedou dospělí. V nejprestižnější elitě to má na titul mistra světa skvěle rozjeté Václav Kolář, který vyhrál úvodní závod ve španělské Igualadě. Jeho největší soupeř Dani Comas ze Španělska se v Blansku ubytoval v pátek odpoledne.

Z pátečního neoficiálního tréninku v lese nad nemocnicí se však Comas omluvil. Ikona biketrialu a největší favorit na titul v kategorii elite skončil v úvodním závodě ve Španělsku až druhý. Z prvního místa ho dodatečně odsunula jury poté, co na jedné ze závodních sekcích Comas předbíhal.

Španělského jezdce rozhodnutí jury rozladilo do té míry, že do Blanska na druhý závod mistrovství světa ani nechtěl přijet. Nakonec vychladl a v neděli si to o titul rozdá s domácím Václavem Kolářem. „Dani je pořád hodně naštvaný a chce ještě řešit první závod. Podle mě by to už ale měl pustit z hlavy a soustředit se na závod. Porušil pravidla a dostal trestné body. Stejně rozhodne až druhý závod v Blansku. Když vyhraje, bude mistrem světa," vrátil se k incidentu Václav Kolář.