Velkou cenou Ostravy pokračoval druhým kolem Český pohár v plavání za účasti blanenské plavkyně Kateřiny Kopřivové, která měla poslední možnost zaplavat kvalifikační limity na mistrovskou soutěž. Kromě plavců z českých oddílů se v něm představili závodníci z dalších osmi zemí. Favority byli plavci týmu Jövö Budapešt.

V sobotu a v neděli dopoledne na padesátce v Porubě odstartovaly rozplavby. Finále pak byly na programu odpoledne. Do finálové osmičky se Kopřivová neprobojovala, a v disciplínách 200 m kraul a 200 m polohový závod se sice do potřebných limitů vešla, ale na mistrovství dorostu to pravděpodobně stačit nebude. Slušný výkon předvedla však na trati 400 m polohově, který by mohl být vstupenkou na blížící se šampionát.

Současně s Českým pohárem dospělých probíhal v sobotu v plaveckém areálu na Kraví Hoře již 35. ročník prestižních mezinárodních závodů mládeže Májové Brno.

Byli zde k vidění nejlepší plavci z České republiky, Maďarska, Srbska a Slovenska. Blanenský oddíl ASK Blansko reprezentovalo devět nejlepších plavců: Formánková A., Zamazalová V., Pokorná P., Kopřivová H., Vencel M., Přikryl Š., Přikryl A., Chemčuk T. a Špaček D. Na letošním Májovém Brnu podle předpokladů zářil Dominik Špaček na své nejlepší trati 100 m prsa a vybojoval pro blanenský tým nejcennější kov, což je v tak velké konkurenci, obzvláště plavců z Maďarska, opravdu velký úspěch.

Druhou medaili, která měla bronzovou hodnotu, si na stejné trati vyplavala Veronika Zamazalová. Vynikající třetí příčku obsadila blanenská děvčata ve štafetě 4× 50 m kraul. Do první desítky jednotlivců se ještě vešli Anna Formánková a Michal Vencel, kteří jsou nominováni do reprezentace Jihomoravského kraje na celostátní Letní olympiádu mládeže do Tábora.

Věra Vencelová