Celkem na trať v několika doprovodných bězích a půlmaratonu vyběhlo rekordních šestnáct set šedesát sedm závodníků. „V hlavním závodě startovalo na jednadvacetiki­lometrové trati přes jedenáct set běžců, což je nový rekord. Máme obrovskou radost, že prakticky celé Blansko běhalo a že tento projekt má smysl. Rekordní účast měly i dětské běhy, lidový běh a městský běh," řekl ředitel závodu Petr Bartošek z týmu pořadatelů Sportuj s námi.

Hlavní závod ovládli keňští běžci z Benedek Teamu. Mezi muži i ženami. Toroitich Charles Cheruiyot a Musau Denní Mwanzia nastoupili už na druhém kilometru a před pronásledovateli si celý závod drželi odstup. Ve finiši byl nakonec rychlejší Cheruiyot v průměrném čase 1:10:31. „Keňané celý závod kontrolovali a zřejmě běželi v tréninkovém tempu. Asi po dvou kilometrech si udělali náskok dvě stě metrů a ten drželi. Jeden z nich měl osobák hodina a jedna minuta, takže se na trati v podstatě flákal. Trošku se mi podařilo v závěru ztrátu na ně smazat, ale o moc ne," pousmál se po závodě brněnský běžec Lukáš Olejníček, který nakonec doběhl třetí. Nejlepší z českých závodníků. Za ním protnul cíl ultramaratonec Daniel Orálek z Brna.

Závod hrubě nevyšel loňskému vítězi Janu Kohutovi z Blanska. Loni trať zvládl v čase lehce přes hodinu a osm minut. Tentokrát odpadl po několika úvodních kilometrech a do cíle doklusal v hloubi startovního pole. „V srpnu jsem měl dva závody. Na pětadvacet a dvaatřicet kilometrů. Přepálil jsem to a v Blansku byl vyřízenej. Po pár kilometrech jsem to zabalil. Nešlo to. Doběhnout někde kolem hodiny dvanáct a zrušit se? To jsem nechtěl," řekl v cíli Kohut.

Mezi ženami vyhrála Yadaa Consalater Chlemtat z Benedek Teamu v čase 1:20:50 před oddílovou kolegyní Szabó Tünde. Třetí skončila Petra Kamínková.

Půlmaraton Moravským krasem, 19. ročník

Muži: 1. Toroitich Charles Cheruiyot (Benedek Team) 1:10:31, 2. Musau Denní Mwanzia (Benedek Team) 1:10:32, 3. Olejníček Lukáš (Blanenská desítka) 1:10:53, 4. Orálek Daniel (AC Moravská Slávia Brno) 1:11:19.

Ženy: 1. Yadaa Consalater Chemtat (Benedek-Team) 1:18:53, 2. Szabó Tünde (Benedek Team) 1:20:50, 3. Kamínková Petra (Adidas running team) 1:22:30.