Jihomoravané do jarní části vstoupili perfektně, když zdolali dva velké favority celostátní soutěže: v Praze zvítězili 5:1, poté doma porazili Most 7:2. „První dva zápasy jsme zvládli i díky tomu, že jsme se dokázali sejít v optimální sestavě. I když to výsledkově vypadá jednoznačně, byla to velmi těžká utkání. Sešly se nám i další okolnosti, kdy na Prahu bohužel dolehla zranění jejích klíčových hráčů a Mostu přišlo hodně omluvenek. I přesto naši hráči podali výborné výkony a zaslouženě jsme vyhráli. Myslím si, že někteří naši hráči by si zasloužili víc sledovat od trenérů reprezentace,“ vybídl blanenský kouč Antonín Mazal.

Nejspíš se začíná projevovat změna, kterou s mužstvem dělá, protože Blanensko se stává postrachem favoritů. „Po dvou zápasech je těžké říkat, že si to sedlo, spíš si to zatím jen sedá. Fotbalové práce je před námi stále dost. Jediná pozitivní změna nastala v tom, kdy jsme měli v počátku sezony nedostatek kvalitních hráčů, takže nyní si už můžeme dovolit ze širšího kádru hráče vybírat. Ti co nebudou chodit na tréninky, nebudou povoláni ani na zápas,“ objasnil Mazal.

Jenže také Pardubice jdou nahoru především výkonnostně. Sedmý celek osmičlenné tabulky na jaře podlehl Olomouci 1:3 a v minulém kole až po pokutových kopech Praze 2:3. „Od tohoto zápasu se můžeme odrazit. Hráči zjistili, že i proti kvalitnímu týmu umí zahrát,“ podotkl pardubický trenér Miroslav Kaluža.

Jeho mužstvo sice ztrácí sedm bodů na šestý Most, jenže už nepředstavuje soupeře, které jen rozdává body. „Tým se pomalu ustaluje, scházíme se konečně v dostatečném počtu na trénincích, hráči se víc poznávají a zároveň i přišla kvalita. Hráči realizují myšlenky našeho trenérského složení,“ poznamenal Kaluža.

Podzimní vzájemný souboj skončil divokou přestřelkou 6:5, která patřila Pardubicím. „Mají výhodu svého malého hřiště, takže kdokoli tam přijede, bude mít s nimi problémy. Mají mladé, dravé a důrazné hráče, kteří hrají ve velké rychlosti a spoléhají na brejky. Naše velké hřiště jim v tomto ohledu může svědčit,“ uvědomoval si blanenský trenér.

Od jeho svěřenců se ovšem po dvou jarních vítězstvích čeká na domácím trávníku v Boskovicích prodloužení úspěšné série. Momentálně Blanensku patří čtvrtá pozice, kterou obsadilo i po loňském premiérovém ročníku celostátní soutěže. „Naše ambice se od začátku nemění, chceme minimálně obhájit loňské umístění. Jdeme od zápasu k zápasu, a pokud se nám podaří se dostat až na bednu, bude to pro nás velký úspěch. Ale tyto ambice má dalších pět mužstev a do konce soutěže zbývá ještě celá třetina zápasů,“ upozornil Mazal.

Pardubický kouč si moc dobře uvědomuje, jakou silou disponuje jihomoravský výběr s řadou reprezentantů. „Respektujeme soupeře a víme o síle Blanenska, která spočívá v kvalitní defenzivě a ve velmi dobrém řešení brejkových situací,“ uvedl pardubický trenér. Největší hrozbu představují rychlonozí technici Jan Koudelka a Ondřej Paděra. Jak je eliminovat? „Bezchybnou hrou v defenzivě a musíme se vyvarovat zbytečných ztrát míčů ve středu pole,“ dodal Kaluža.