Pořadatelé této akce pro běžce, inlinisty a koloběžce všech věkových kategorií rozdali přes sto registrací ještě na místě, celkově se přihlásilo 1 113 účastníků, závodilo jich nakonec 962. „Příjemně mě překvapil počet dětí v nejmladších kategoriích, na 200metrové trati jich bylo 141, celkově 264," řekl Mokrý.

Právě skončený ročník Blanenské desítky zpestřila účast zajímavých osobností. Od rána diváky provázel herec Filip Tomsa, zajel si i závod koloběžek, na bruslích si zopakoval loňskou účast starosta Blanska Ivo Polák, desetikilometrovou běžeckou trať úspěšně zdolali místostarostové Blanska a Boskovic Jiří Crha a Petr Malach.

Oba dva ovšem předběhl mistr světa v biketrialu Václav Kolář. V cíli měl vynikající čas 42 minut, celkově skončil 46. „Já jsem si myslel, že se to běží jen tam a zpátky, takže jsem byl trochu v šoku, když jsem zjistil, že je to ještě jednou tolik, a musel jsem trochu zpomalit, ale jinak se mi běželo dobře," usmíval se tradičně dobře naladěný šéf blanenského biketrialového oddílu.

Předtím, než se do cíle dostaly jmenované osobnosti, viděli diváci napínavé souboje elitních sportovců. V inlinech ukázali znovu svoji dominanci jezdci oddílu Bruslárna.cz, kteří dojížděli společně a obsadili první tři místa. Zvítězil domácí Štěpán Šváb, rekord trati přepsal časem 17:43 o více než minutu.

O sekundu

V koloběžkách svedli ostrý souboj mistr světa a loňský vítěz Michal Kulka s týmovým parťákem Tomášem Pelcem. Pelc nakonec Kulku přespurtoval o pět sekund. Výkonem 20:18 zaostal jen o sekundu za loňským Kulkovým časem, tomu tak zbyl aspoň rekord trati. „Jeli jsme spolu, až v posledním kole jsem v protivětru Michalovi ujel, pak už jsem si to pohlídal. Často jezdíme do kopců, tady ta rovina byla pro mě příjemnou změnou," vrátil se k závodu vítěz.

Do Blanenské desítky se zapojilo město Blansko i spousta dobrovolníků. „Chtěl bych poděkovat celému vedení města Blanska za podporu, bez které akce této velikosti nelze dělat," připomíná ředitel závodu Tomáš Mokrý a vyzdvihuje i další partnery, Střední školu technickou a gastronomickou Blansko a Střední školu gastronomickou za poskytnutí studentů do organizačního týmu i hasiče z Obůrky.

Pro příští ročník neplánují pořadatelé velké změny, spíš by rádi vylepšili zázemí pro účastníky i návštěvníky Blanenské desítky a pokračovali ve zvaní známých osobností. „Chceme, aby byly plnohodnotnou součástí závodů stejně jako letos Filip Tomsa, který startoval závody, předával ceny a hlavně si také zajel na koloběžce desetikilometrovou trať," ocenil herce Tomáš Mokrý.