Originální závody koloběžkářů, inlajnistů a běžců na desetikilometrové a kratších tratích pořádal v Blansku Tomáš Mokrý s atletem Lukášem Olejníčkem, tedy ti, kteří stojí i za závodem Masaryk run na brněnském automotodromu. A ze začátku to nevypadalo moc dobře. „Ráno propršelo, byli jsme docela vyčerpaní, naštěstí se počasí umoudřilo a dopadlo to nakonec výborně. I když nepřijeli někteří inlajnisté, což vzhledem k počasí chápu," vysvětlil Tomáš Mokrý.

Přes deštivý úvod premiéra opravdu vyšla, většinu sportovců počasí neodradilo. „Jen na tratích čtyři sta, patnáct set a 
deset tisíc metrů absolvovalo závod přesně pět stovek lidí, zrovna jsme to spočítali," hlásil v neděli večer Mokrý. Další spousta malých závodníků vyrazila na odrážedlech, koloběžkách a inlajnech na kratší trasy.

Kvůli závodu byla uzavřená ulice Poříčí od Sportovního ostrova Ludvíka Daňka až k Ráječku. Roli předjezdce si vyzkoušel jinak elitní cyklista Jan Fojtík. První dopolední disciplínou byly koloběžky. Ti, kdo ještě neviděli v akci opravdu špičkové české i světové závodníky, nestačili v cíli uhýbat při závěrečných spurtech. O sekundu, tedy o ventilek, vyhrál mistr světa na dlouhé 36km trati Michal Kulka. „Taktika byla cyklistická. Točili jsme se na čele a pak jsme si řekli, že si to rozdáme, že se nebudeme šetřit, nijak jsme netaktizovali," popsal vítěz souboj se svým týmovým parťákem Tomášem Pelcem.

Sprinty a pády

V koloběžkách to bylo natěsno, v inlajnech dojeli první s druhým v podstatě stejně, cílovou pásku nakonec přejel dřív Filip Zezula z Bruslárny.cz. I tady šlo o souboj dvou týmových parťáků a taky generací. Vítězný Zezula je o sedmnáct let starší než druhý Štěpán Šváb. „Bylo to o zkušenostech, Štěpán s námi jezdí první rok, já už jsem věděl, že si musím udělat nějaký prostor před cílem. Určitě by mě předjel, kdyby se nebál jít do protisměru," uvedl po dojezdu Zezula. Spolu s těmi nejlepšími sice sprintovali rychlostí přes třicet kilometrů v hodině, obrátky ovšem objížděli v minimální rychlosti. Na rozdíl od méně zkušených borců, kteří na mokru padali. „Snažili jsme se celou dobu jet hlavně opatrně, nestojí to za to, všichni jsme měli problémy na otáčkách na mokré trati. Ale tahle trať mně vyhovuje maximálně, já nejsem akcelerační závodník, tady se dá nabrat tempo a jet," pochvaloval si nejrychlejší bruslař.

Přes dvě stě osmdesát běžců se postavilo na stejnou desetikilometrovou trasu ve tři odpoledne. Jestliže to bylo mezi bruslaři a koloběžkáři o centimetry, v běžcích si musel vítěz Ruslan Pechnikov z klubu JM Demolex Bardejov závod odtáhnout sám. Vyhrál ve vynikajícím čase 30:34 a nastavil laťku dalším vítězům dost vysoko.

A na závěr vyluštění hádanky. Vítěz v koloběžkách ujel deset kilometrů v čase 20:17, v inlajnech byl nejlepší čas 19:01.

Blanenská desítka 2014

Běh na 10 km

1. Ruslan Pechnikov, 1988, JM Demolex Bardejov, 30:34
2. Lukáš Kourek, 1988, TJ Nové Město n. M., 32:04
3. Luboš Gaisl, 1985, AC Syner Turnov, 32:32

6. Lucie Sekanová, 1989, USK Praha, 35:44

Koloběžky 10 km

1. Michal Kulka, 1982, Ultima club Praha, 20:17
2. Tomáš Pelc, 1989, Ultima club Praha, 20:18
3. Pavel Legát, 1969, Lipenští Draci, 23:08

7. Šárka Waldhauserová, 1973, Lipník Dragons, 23:54

Inline 10 km

1. Filip Zezula, 1977, Bruslarna.cz, 19:01
1. Štěpán Šváb, 1994, Bruslárna.cz, 19:01
3. Petr Hanák, 1994, Bruslárna.cz, 19:03

10. Lucie Korvasová, 2003, In-line Veselí, 21:36