Zlato ve Španělsku obhájil Václav Kolář, který letos stejně jako před rokem získal double. Ve sbírce má totiž i evropský titul. „Ou yes. Podařilo se mi obhájit titul mistra světa v biketrialu ve Španělsku. Mám obrovskou radost a je čas to oslavit. Velké díky mému doprovodu a ostatním, co mají na tom zásluhu. Paráda," podělil se o radost z vítězství na sociální síti biketrialista Ko­lář.

Senzační čtvrté místo pak při svém prvním startu mezi elitou přidal Kolářův parťák z Blanska Martin Kakáč. Další blanenští jezdci Ondřej Šenk a Václav Gryc skončili v kategorii Senior pod stupni vítězů. Šenk byl v konečném hodnocení pátý a Gryc sedmý. „První závod se mi sice nepovedl, ale ve druhém jsem skončil těsně druhý. V tak velké konkurenci paráda. Ve finálovém závodě jsem udělal jednu zbytečnou chybu a ta mě odsunula s malým rozdílem na šesté místo. V celkovém součtu jsem tak skončil pátý. S výsledkem jsem spokojený. Trénoval jsem celý rok, budu se snažit dál, aby to na příštím šampionátu bylo ještě lepší," zhodnotil svůj výkon Šenk.

Poprvé v historii se mistrovství světa jelo na jednom místě a během jediného týdne. Na biketrialisty čekaly v pěti dnech tři závody. „Bylo to velmi náročné v tom vedru a jen při jednodenní pauze mezi závody odpočinout si a nabrat síly do dalšího kola. Ke konci už mě chytaly křeče," hlásil Martin Kakáč.

Kolářova cesta za obhajobou titulu byla pod žhavým španělským sluncem krkolomná. Od začátku totiž ztrácel na domácí soupeře Gutierreze a hlavně na Mustielese, který první dva závody s přehledem vyhrál. Kolář byl druhý a třetí. „Vašek jel první závod velmi pěkně, ale na Abela Mustielese to prostě nestačilo a bylo z toho jen stříbro. Druhý závod Vaškovi moc nevyšel a byl až třetí," okomentoval první dvě jízdy pozdějšího mistra světa vedoucí české reprezentační výpravy Radim Kakáč.

Lídr nedokončil

Suverénní Mustieles však do závěrečného třetího závodu nenastoupil. Odjel totiž na mistrovství Evropy horských kol a trialu do horského střediska v italském Alpagu. Kolář si to tak o mistrovský titul rozdal v přímém souboji s Gutierrezem. Poslední závod pak ovládl rozdílem třídy a mohl slavit.

Třetí závod sedl náramně také Martinu Kakáčovi, který v něm skončil třetí a celkově nakonec čtvrtý. „Čtvrté, šesté a třetí místo. Celkově jsem čtvrtý. Jsem nadmíru spokojený. Těžké sekce se mi dařily. Některé jsem zajel podobně jak Mustieles. Ale chyboval jsem na lehčích úsecích. Poslední den už jsem jel takticky, abych nenasbíral moc trestných bodů," dodal jezdec, který letos mezi elitou bral stříbro na evropském šampionátu v Březové u Sokolova.

Mistrovství světa v biketrialu

Elite 20: 1. Václav Kolář, 2. Raul Gutierrez, 3. Abel Mustieles, 4. Martin Kakáč.

Senior 20: 1. Juan Pedro Garia…, 5. Ondřej Šenk, 7. Václav Gryc.