Perný týden v cyklistickém sedle mají za sebou bikeři z benešovského Moravce. V Loučné nad Desnou absolvovali minulý týden přípravné soustředění zaměřené na blížící se Mistrovství České Republiky MTB XC, které je na programu o víkendu ve Velkých Losinách. „Bylo to dobré, jezdili jsme hodně kopce, součástí přípravy byly opakované výjezdy z Loučné na Červenohorské sedlo. Ve středu jsme po cyklostezkách a turistických trasách vyjeli až na Praděd“, hodnotí přípravu jedna z opor benešovského týmu, aktuálně šestý kadet průběžného pořadí Českého poháru horských kol, Radim Kovář.

Další významnou částí pobytu byla adaptace na tratě mistrovského závodu v nedalekých Velkých Losinách. Hlavní trať, měřící 5,7 km s převýšením 145 m, si Benešovští v rámci přípravy nenechali ujít. „Je tam jeden těžší výjezd, kde by se dalo soupeřům ujíždět, je ale bohužel kamenitý, takže technicky hodně náročný. Jinak losinská trať mi docela vyhovuje, loni jsem zde měl dost smůlu. Hned po startu se mi přetrhl řetěz. Doufám, že to letos bude lepší“, zhodnotil trať a svoje vyhlídky v závodě Kovář.

Přípravný kemp podle slov trenéra Martina Bezdíčka jel dle naplánovaného harmonogramu bez problémů. Pouze kvůli pátečnímu deštivému počasí zrušili bikeři závěrečnou kontrolní časovku. „V deštivém a chladném počasí jsem hlavně nechtěl riskovat případné onemocnění našich jezdců“, vysvětlil Bezdíček.

Za celým soustředěním udělal tečku sobotní přesun cyklistů domů po vlastní ose. Z Loučné na Drahanskou vrchovinu ujeli přes sto deset kilometrů.
V tomto týdnu čeká bikery z Moravce regenerace, odpočinek a finální dolaďování formy, včetně pečlivé přípravy velotechniky. Na mistrovství republiky chce Moravec postavit i štafetu, se kterou se pokusí soupeře překvapit. Na start by se měli postavit Tlamková, Kovář a Vyroubal. Toto trio bude mít ve startovním poli pravděpodobně bezkonkurenčně nejnižší věkový průměr.

Mistrovství republiky je v lázeňském letovisku Velké Losiny rozloženo dvou dnů. Program začíná v sobotu 12. července od 10 h závody mladšího žactva. První jezdci z Moravce startují v 11.30. Žákyně a kadetky Hlubinková, Parolková, Tlamková. Následují ve 13 h kadeti, za které pojede Kovář. Sobotu uzavře závod štafet, ve kterém nastoupí trojice Tlamková, Kovář, Vyroubal. Start je v 16.30 h.

V neděli 13.července pak již v 9 h odstartují mezi juniory benešovští Vyroubal, Schmachtel, Barák a Vašíček. Elita žen vyrazí v 11 h. Mistrovství vyvrcholí v 13.15 h závodem elity mužů, kde se s napětím očekává letošní první přímý souboj na domácích tratích mezi Jaroslavem Kulhavým a Milanem Spěšným.

Petr Koudelka