„Na to, že to byl pro mě první závod, jsem s výsledkem docela spokojený,“ zhodnotil závod sedmnáctiletý Kovář. Ten se do reprezentačního týmu juniorů kouče Slavíčka vešel společně s Tomášem Paprstkou, Radkem Polnickým a Karolínou Kalašovou.

Rychlá 5,1 km dlouhá trať v lese sólovým únikům příliš nenahrávala a to především kvůli své technické náročnosti. Kováře čekal start z konce startovního pole. „Startovní pozici jsem měl č. 63 – řadili nás asi podle počtu vyjetých UCI bodů, kterých zatím moc nemám. Startovní prostor byl dostatečně široký, přesto mezi jezdci přede mnou byla neskutečná mela a spousta závodníků po startu spadla. Já jsem naštěstí včas dobrzdil, jenže jsem hodně ztratil. Do terénu jsem po zaváděcím kole odjížděl až kolem osmdesátého místa,“ popsal dramatickou situaci po startu Kovář.

Na předjetí se nadřel

Kolo po kole však benešovský biker dokázal ztrátu umazávat a nakonec se propracoval až do páté desítky. „V prvním kole to bylo ještě pořád dost na husto, těžké výjezdy byly zasekané, běhali jsme je. Pak se ale závod rozjel a mě začala jízda bavit. Trať byla těžká, technická, s minimem míst na předjíždění. Při každém předjetí některého ze soupeřů jsem se hodně nadřel,“ dodal Kovář.

Ještě lépe se dařilo jeho starším týmovým kolegům. Juniorský mistr světa v cyklokrosu Tomáš Paprstka finišoval jako čtvrtý se ztrátou osmnácti vteřin na bronz. Radek Polnický dojel šestadvacátý a mezi dívkami uhájila Karolína Kalašová elitní desítku. „Tomáš s Radkem jeli výborně, trenér Slavíček ale pochválil po závodě i mě. Uvidíme jestli mě nominuje i na příští svěťák,“ usmál se Kovář.

Světový pohár horských kol pokračuje 24. a 25. července čtvrtým závodem ve švýcarském Champéry.

SP horských kol, Offenburg (Německo)
Junioři: 1. Van der Heijden (Nizozemsko), 2. Walder (Švýcarsko), 3. Trarieux (Francie), 4. Paprstka , … 26. Polnický, … 41. Kovář (všichni Česko)

PETR KOUDELKA