Jen třikrát si jedenáctidílný MTB Superior – COLORprofi Pohár Drahanské vrchoviny horských kol odskočí mimo území Blanenska. Prvním takovým závodem byla na Prostějovsku protivanovská „Irská lavice“. Tento přívlastek získal jinak převážně rovinatý závod za přejezd umělé terénní překážky – vodojemu, která je do okruhu velice vhodně zakomponována.

Ač to původně neměl v plánu, přijel do Protivanova i vedoucí závodník letošního seriálu a obhájce prvenství Jiří Ošťádal z Enjoy riding teamu. Pro neúčast měl solidní důvody. Podle vlastních slov mu rovinaté tratě nesedí. Ale udělal dobře, že nastoupil. Vybojoval druhé místo a udržel si průběžné vedení. „Já mám rád těžké tratě, kde je nutná technika a je tam hodně kopců. Ty roviny, to není moc pro mě. Asi mně pomohlo, že jsem jel z plného tempového tréninku, takže po rovině do tempa a do tahu mně to nakonec sedlo líp než jsem sám čekal. Jsem hodně spokojený, jsou to pro mě body navíc. Sice jsem věřil, že nějaké přivezu, ale že to bude tolik za druhé místo, to je opravdu i pro mě překvapení,“ netajil Ošťádal radost z výsledku.

Fotbalový trenér Martin Maša odchází z FK Blansko do Olympie Ráječko.
Klub má na čem stavět, říká odcházející trenér fotbalistů Blanska Martin Maša

Byl to právě on, kdo se postaral o dramatičnost závodu. Většími favority byli bratři Zatloukalové z Vícova a Petr Koblížek, kterým naopak tato trať sedí a pravidelně tu bojují o stupně vítězů. Ten nejvyšší měl obhajovat Dominik Prudek, jezdící v barvách Ethic sportu, ale ten letos na startovní čáře chyběl.

A také hned od začátku se „utrhli“ Aleš Zatloukal s Koblížkem a vypadalo to, že si ve dvojici udělají vlastní závod. Ošťádal se po druhém kole propadl až na páté místo.

Zhruba v polovině závodu však začal zrychlovat a na vedoucí dvojici se dotáhl. „V závěru odpadl Koblížek a v posledním kole si to rozdali Aleš Zatloukal a pro mě překvapivě s Jirkou Ošťádalem. V posledním stoupání do cíle měl více sil Aleš a o pár vteřin Jirku porazil. Ale Jirka ten závod udělal, protože to dlouho vypadalo na jasnou dominantu Zatloukala a Koblížkem. Fanoušci si určitě přišli na své, bylo to dramatické až do posledních metrů,“ popsal finiš závodu ředitel seriálu Petr Koudelka.

Na snímku  Ashiru. Ilustrační foto.
Zbrojovka dala Lanžhotu šest gólů, vyzkoušela i chorvatského záložníka

V hlavní kategorii žen se tentokrát nezávodilo. Přijela jen vojkovická Lucie Veselá jezdící za GT Oportunity Brno i závody Světového poháru. „Měla tu být i vítězka minulého závodu v Kořenci Kristina Koscová z Otinovsi. Přišla za mnou až po závodě s tím, že včera před závodem na tréninku polámala vidlici a nestihla to spravit. Škoda, bylo by to zajímavější. Takhle si to tréninkové odkroužila Lucka Veselá,“ vysvětlil Koudelka.

I s kategoriemi dětí se závodit do Protivanova vydalo dvě stovky bikerů. Účastnický rekord sice nepadl, ale i tak byli pořadatelé spokojení. „Rekordem je loňských přes 220 jezdců, ale za daných okolností je i letošní počet vynikající. Vzhledem k počasí. Celý měsíc je hezky a v den našeho závodu tady mrzneme! Jsme rádi, že to závodníky neodradilo. Je vidět, že se Protivanov v Poháru Drahanské vrchoviny už pevně uchytil a závodníci sem jezdí rádi,“ chválila ředitelka mítinku a starostka obce Bronislava Krénarová.

Ceny vítězům spolupředával Aleš Balabán šéf firmy generálního sponzora Poháru Drahanské Vrchoviny. „Přes chladné počasí to celkově byl vydařený den s velkým počtem startujících. A mně se velmi líbily i zajímavé a stejně jako v Elite mužů dramatické závody dětí. Všechno běželo podle plánu a velmi si cením toho, že tu byl i zástupce našeho největšího partnera. Je vidět, že sponzor nás nejen podporuje, ale i tomuto sportu fandí,“ kvitoval Koudelka.

Čtvrtý díl seriálu se pojede sedmého července na tradiční trati ve Valchově.

Pohár Drahanské vrchoviny
Výsledky – Elite muži (10 kol, okruh asi 2,3 km):
1. Aleš Zatloukal (Vícov, Kola Koblížek) 51:20, 2. Jiří Ošťádal (Brno, Enjoy riding team) 51:37, 3. Petr Koblížek (Prostějov, Kola Koblížek) 51:38,4. David Hladiš (Lesnice, CK KOLARNA) 52:02, 5. Lukáš Zvolánek (Stanoviště, EB Team) 52:03, 6. Martin Hovanec (Brno, Exposped) 53:48 ad.

Průběžné pořadí po 3. závodě:
1. Ošťádal 200 bodů, 2. A. Zatloukal 170, 3. Koblížek 105, 4. Jakub Král (Prostějov, CT Kolárna Olomouc) 95 atd.

Kompletní výsledky jsou na: www.pohardrahanskevrchoviny.cz