U českého reprezentačního týmu došlo během jara k mnoha změnám. Má nový servisní tým, nového trenéra mužské části i nového kouče střelby. „Na začátku čtyřletého olympijského cyklu nastala spousta změn,“ potvrzuje Jiří Hamza.

Česká rychlobruslařka Martina Sáblíková na olympijských hrách v Pekingu. Ilustrační snímek
Jako legendární Claudia. Nestárnoucí Sáblíková stále nahání soupeřkám strach

„Dokončili jsme také generační výměnu v mužském týmu, máme excelentní dívčí družstvo. Příprava proběhla bez větších zdravotních problémů, což je základ dobrých výkonů, a věřím, že se všechny změny pozitivně projeví. Do sezony hledím s relativně velkým optimismem. Všichni jsme dělali, co jsme mohli.“

Málek má k dispozici mládí

Staronovým trenérem mužů se stal Michael Málek, který u týmu skončil po olympiádě v Koreji. „Je to návrat do staré, přitom však nové skupiny sportovců,“ usmívá se zkušený kouč. Když končil, trénoval borce typu Šlesingra, Soukupa, Moravce. Nyní má na starost jediného zkušeného biatlonistu, Michala Krčmáře. „Předtím tady byli ostřílení medailisté z vrcholných akcí, nyní jsou tu mladí, kteří toho chtějí také dosáhnout. Ti kluci mají jiný drajv,“ popisuje rozdíly Málek.

Reprezentanti začali trénovat střelbu pod Matthewem Emmonsem. „Matt je osobnost a výborný člověk, každý se od něj může učit,“ je přesvědčen Michal Krčmář. „Rozumí střelbě, ovládá ji a předal nám spoustu nových věcí. Střelecký trénink dostal nový náboj, má pro nás velký přínos. Ale při závodech to stejně bude jenom na nás,“ culí se olympijský medailista z Pchjongčchangu.

Stavební práce ve Vysočina areně v Novém Městě na Moravě. Na snímku prostor budoucí tribuny E.
Podstatná etapa přestavby přijde až za rok, říká k úpravám Vysočina Areny Hamza

V ženském družstvu nefiguruje po letech Eva Puskarčíková, která ukončila kariéru. „Evík bude chybět. Vždycky byla tahounem dobré nálady a dlouhodobou stálicí. Především ve štafetách se na ní dalo spolehnout. Nyní pracujeme na tom, abychom našli její adekvátní náhradnici,“ uvedl asistent norského kouče Egila Gjellanda Jiří Holubec.

Ti se mohou opět spolehnout na Markétu Davidovou, kterou myšlenky na konec kariéry nakonec opustily. Do sezony jde česká jednička také se změnami. „Mám nové lyže a pracovala jsem na zrychlení střelby,“ prozradila Davidová. „Příprava ukázala nějaké nedostatky, ale byly tam i pozitivní věci. Teď to nechci úplně hodnotit, uvidíme až po prvních ostrých závodech.“

Ke změnám došlo i ve fungování reprezentační pyramidy. Nově byly vytvořeny A a B tým mužů a žen, juniorské výběry budou fungovat samostatně. Kdo se nedostal do A týmu, bude jezdit za béčko v IBU cupu, kde budou startovat i nejlepší junioři. „Jet na IBU Cup není degradace. Ten, kdo o sobě dá vědět, má dveře do Světového poháru otevřené. Výměna může proběhnout rychle,“ zdůraznil sportovní ředitel svazu Ondřej Rybář.

Výzvou je domácí MS

Kvintet českých biatlonistů měl nominaci na úvodní závody Světového poháru jistou. Markéta Davidová, Jessica Jislová a Michal Krčmář na základě umístění do třicáté příčky v uplynulém ročníku Světového poháru, Tereze Voborníkové a Jonáši Marečkovi zase dávaly jistotu tituly juniorských mistrů světa. Ty doplnili mezi muži Jakub Štvrtecký, Tomáš Mikyska a Mikuláš Karlík, mezi ženami v nominačních závodech uspěly Lucie Charvátová a Eliška Václavíková.

Ve Vysočina areně v Novém Městě na Moravě začala první etapa stavebních prací.
Ráj biatlonistů v přestavbě. Musíme vyhovět všem novým normám, vysvětluje Hamza

V IBU Cupu začnou sezónu Tereza Vinklárková, Kristýna Otcovská, Vítězslav Hornig a Adam Václavík A jaké cíle jsou před reprezentaci postaveny? „Výzvou jsou závody Světového poháru v Novém Městě na Moravě až do roku 2026. A samozřejmě domácí mistrovství světa v roce 2024,“ řekl Jiří Hamza. „Uvědomujeme si, že příští rok na nás bude větší tlak než v roce 2013. Tenkrát jsme získali jedinou medaili, a i za tu jsme byli šťastní. Proto se chceme na domácí šampionát maximálně připravit.“

Nominace českého týmu:
Muži: Mikuláš Karlík, Michal Krčmář, Jonáš Mareček, Tomáš Mikyska, Jakub Štvrtecký, trenér Michael Málek  
Ženy: Markéta Davidová, Lucie Charvátová, Jessica Jislová, Eliška Václavíková, Tereza Voborníková, trenér Egil Gjelland