Den předtím se oba borci naháněli v závodě Brněnského běžeckého poháru v Syrovicích. Na rozbředlém sněhu a asfaltu zvítězil o pouhé čtyři sekundy blanenský Jan Kohut před Danem Orálkem. V posledním závodě Okresní běžecké ligy v Petrovicích mu na ledovém povrchu Orálek porážku vrátil. „Je potřeba říct, že rozhodlo, že jsem měl na rozdíl od Honzy boty na sníh," připustil brněnský vytrvalec, za kterým doklouzal Kohut o 47 sekund později.

Hraběnčino běhání pravidelně zakončuje termínovku průběžné běžecké soutěže na Blanensku. A letos byly podmínky zimního běhu opravdu výstavní. Přespolní běžci se divili, že se na většině trati udržel dokonalý ledový povrch. Hodně sportovců si se speciálním obutím hlavu nelámalo a na trati pak poznávali kouzlo fyzicky náročného běhu na neschůdném terénu, nechyběly ani pády. Výsledné časy byly také o něco pomalejší než v předchozích ročnících.

I přes extrémní podmínky závodilo na hlavní trati 93 běžců.

Od začátku to byl souboj mezi Orálkem a Kohutem. „To obutí dneska rozhodlo, měl jsem letní boty, u Veselice jsem si už řekl, že to nemá smysl se za Danem hnát, hodně to klouzalo," popsal marný boj momentálně nejlepší blanenský běžec Kohut.

Orálek se utrhnul a ke konci už měl skoro padesát sekund náskok. „Včera mě Honza porazil o pár sekund, dnes jsme si to vyměnili. Měl jsem lepší obutí, speciální boty. Přetahovali jsme se ze začátku, v tom druhém kopci už jsem na ledu utekl a v cíli jsem měl pohodlný náskok," pochvaloval si Orálek, jehož doménou jsou dlouhé a extra dlouhé tratě. „Tady než se stihnu rozběhnout, už je konec," smál se při hodnocení pět a půl kilometru dlouhé tratě.

Skupinu za první dvojicí vedl Vojtěch Grün z Okrouhlé. A třetí místo udržel až do konce. „Na dnešek jsem moc nespal, výkon nebyl ideální. Honzu Kohuta jsem před sebou viděl, ale neměl jsem na něj," popsal běh Grün, který skončil v celkovém hodnocení OBL druhý.

Na 27. místě doběhla nejlepší z žen Milada Barešová. Ta také suverénně ovládla i celkovou bodovací soutěž.

Po skončení závodu pořadatelé vyhlásili výsledky a vybraným vítězům kategorií předali i tradiční krůty.

Následovalo vyhlášení vítězů Okresní běžecké ligy za rok 2012. Nejlepší ze všech byl blanenský běžec Jan Kohut z Newline Teamu, který nakonec zvládnul čtrnáct závodů, co se každému běžci započítávají, z celkových šestadvaceti. Mezi ženami kralovala Milada Barešová závodící za ASK Blansko.

A organizátoři si můžou odškrtnout další povedený ročník běžecké ligy. Zájem mezi běžci a veřejností rok od roku roste. „Minulý rok bylo v průběžném bodování 292 závodníků, letos 336. Na jeden závod to bylo loni v průměru 33 mužů a tři ženy, letos 40 mužů a deset žen, to je nárůst skoro o deset lidí na jeden závod. V některých závodech přibylo lidí i dvojnásobně, to bylo vidět už v Adamově. Takže jsme si řekli, že to asi má smysl," zabrousil do statistik ředitel Okresní běžecké ligy Jiří Vrtílka.

Největší účast z pohledu OBL měl boskovický Běh za sedmizubým hřebenem. Účastnilo se ho 141 běžců jen z okresu Blansko.

Vrtílka zároveň potvrdil, že se letos běžel třicátý ročník běžecké ligy a ne 34., jak se objevilo původně na některých reklamních předmětech.

Pořadatelé také nastínili i ročník 2013. Do termínovky Okresní běžecké ligy se po roce vrací Vísecká desítka, která vypadla kvůli blanenskému půlmaratonu. Oba závody se běžely den po sobě. Příští rok se paradoxně poběží ve stejný den. „Je to taková kuriozita. Zařadili jsme oba závody. Ne všem vyhovuje půlmaraton, běžci si tedy mezi nimi můžou vybrat," vysvětlil Vrtílka. Přibude také nový závod v Ostrově u Macochy, podrobnosti organizátoři upřesní.

Termínovka OBL pro příští rok ještě není zveřejněná, ale už teď je jasné, že začne klasicky Ráječkovskou desítkou, která je zároveň součástí Brněnského běžeckého poháru. „Letos se běží už 2. února," upozornil na závěr Vrtílka.

Běžecká liga: Hraběnčino běhání 2013

1. Dan Orálek, 70, Moravská Slavia Brno, 18:05

2. Jan Kohut, Newline Team, 85, 18:52, 3. Vojtěch Grün, AC Okrouhlá, 19:05…

ženy: 1. Milada Barešová, Bambas Skalice, 75, 22:17

Okresní běžecká liga - celkoví vítězové

muži: 1. Jan Kohut

ženy: 1. Milada Barešová