„My jsme opravdu nedělali tomuto běhu žádnou propagaci, vždy to bylo bez čísel a startovného a na kamarádské bázi. Lidé se o tom vždycky dozvěděli,“ dává za pravdu Novákovi jeden z pořadatelů závodu Ivo Doušek.


Náročná třicetikilometrová trasa vede z brněnských Řečkovic přes Soběšice, Útěchov, do Adamova a dále na Býčí Skálu, kde je obrátka. Pořadatelé mají připravenu i poloviční, patnáctikilometrovou trať.
„V začátcích to byl kondiční běh brněnských horolezců, běhalo se v pohorkách, čas byl jen doplňujícím údajem, podstatné bylo zúčastnit se a doběhnout. Potom se objevili orientační běžci a atleti a stal se z toho závod,“ připomněl začátky Ivo Doušek, který se na organizaci závodu podílel už před třiceti lety za horolezce.


Největší rozkvět zažil podnik před dvaceti lety, kdy startovalo kolem stovky lidí. „V posledních třech letech je opět veliký zájem mezi běžci a znovu jezdí kolem stovky účastníků. Z toho tak polovina běží velmi náročnou třicítku,“ doplňuje Doušek.
Pořadatelé v propozicích slibují tradičně nevlídné počasí. „Zima, sníh, led, ledový déšť, kroupy, bláto – všechno už tady bylo,“ uzavírá Doušek.