Matějka, bývalý reprezentant Československa, se dvakrát objevil na Závodě míru. V letech 1984 a 1987. Prosadil se jako vynikající vrchař. Své schopnosti v kopcovitém terénu zúročil v závodech Okolo Rakouska. V etapě na Grossglockner zde dokonce držel dvanáct let traťový rekord.


Po ukončení aktivní cyklistické kariéry začal trénovat. Jeho rukama prošla celá řada úspěšných závodníků. Peter Luttenberger, mistr Rakouska v časovce, který byl pátý v roce1996 na Tour de France. Nebo Roman Kreuziger starší, vítěz Okolo Rakouska, otec našeho v současnosti nejlepšího silničáře.
V poslední době pracuje Matějka hlavně s mládeží. V oddíle brněnských silničářů se věnuje mladým talentům. Benešovský oddíl je v posledních letech také znám jako líheň mladých jezdů na horských kolech. Jména jako Kovář, Vašíček, Barák už mají v závodech cross country v republice poměrně řízný zvuk.
„Beseda měla pro náš klub velký přínos. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavých věcí. Třeba porovnání přípravy silničářů a bikerů, nebo sestavování tréninkových plánů. Prostě paráda,“ řekl šéf benešovského oddílu Petr Koudelka, kterého zaujala i debata o dopingu. „Samozřejmě, že v cyklistice je tohle téma hodně diskutované. Takže i na něj došlo,“ dodal Koudelka.


Návštěva renomovaného trenéra nebyla na Benešově zřejmě poslední. „Pan Matějka se živě zajímal o regionální závody horských kol. Pohár Drahanské vrhoviny. V závěru besedy přislíbil účast na některém z podniků příští sezony,“ uzavřel Koudelka.