V první polovině roku trénoval na podnicích Okresní běžecké ligy Blansko, které doplnil tradiční posilovnou, plaváním v bazénu a jízdou na trenažéru. To vše v objemu deset až dvanáct hodin týdně. „Teď jsem trošku utáhl šrouby. Trénuju patnáct až dvacet hodin týdně. V letošní sezoně se zaměřují na závody Českého poháru v dlouhém triatlonu a závody Jihomoravské ligy. Vrcholem bude start na Ironmanovi v Barceloně na konci sezony," hlásí triatlonista, který sbírá medaile i mezi šedesátníky.

Vražedný Oravaman

A Bayerova letošní bilance? Květen, dlouhý duatlon Krušnoman – Klíny 5 km plavání/80 km kolo/15 km běh. 1. místo v M60. Červen, Czechman Triatlon 2/90/21 km. 2. místo v M60. Blanenský plecháč 0,6//20/5 km. 2. místo M60

Červenec, Orca triatlon Žďár 1/30/6 km. 1. místo v M60. „V polovině července jsem přežil nejtěžší závod první poloviny sezony. Jednalo se o závod na Slovensku. Oravaman v Zuberci
-Roháčích. Dva kilometry plavání, devadesát kilometrů na kole a jednadvacet kilometrů běh. Při běhu jsem si doslova rozsekal obě paty. Měl jsem kvůli špatným botám krvavé puchýře. Mohl jsem být na bedně v kategorii M50, ale nakonec z toho bylo páté místo. To vše v čase osm hodin jednadvacet minut a deset vteřin," okomentoval svůj výkon na Oravamanovi Bayer.

V dalších týdnech ho čeká v Piešťanech dlouhý triatlon, střední triatlon v Praze, Pilman – mistrovství republiky ve středním triatlonu, pak závod v Příbrami a bratislavský Slovakman. A na závěr Ironman v Barceloně. „Také chci reagovat na dění v oblasti triatlonu na okrese Blansko. Není to jen o mně a doufám, že nikdy nebude," říká Bayer a vrací se k historii tohoto odvětví v regionu.

Triatlon má na okrese Blansko hlubší kořeny. V 90. letech byl založen triatlonový oddíl při ASK Blansko, kde v jeho čele stál Ivoš Šinkora. „Oddíl měl kromě mě i taková jména jako Jan Štěrba, který dosáhl v tomto odvětví na samý vrchol a psát o jeho úspěších by bylo na celý článek. Dále bratři Šinkorové, Zdenda Přibyl, David Pokorný, Vladimír Buřt, Leoš Němec, Luboš Grošek, Karel Kyzlink a další. Pořádaly se závody, střední triatlon, plecháč, večerní triatlony na Pálavě, jezdilo se do Rakouska. Trénovalo se," vrací se do historie Bayer.

Bohužel vše skončilo náhlým odchodem Ivoše Šinkory. Žezlo převzal syn Radek a Karel Kyzlink, Zdeněk Přibyl, kteří jsou pořadateli dvou závodů v rámci Jihomoravské ligy. „Za to jim patří velký dík. Později přibyla další jména: Jarda Dvořák bilance dva dl. triatlony. Jirka Kubec jel Ironmana v JAR, Petr Formánek, účast na IM Klagenfurt. V současné době je zde několik borců, kteří mají předpoklad v této oblasti náročného sportu, jenž je obtížný jak po stránce sportovní tak finanční, něčeho dosáhnout," dodává triatlonový matador.

Filip Pavloň. Začal velmi dobře, je talentovaný na běh, dobrý cyklista, špatný plavec. Má za sebou několik závodů. Slabá účast na závodech v rámci českého poháru, při tréninku dvanáct hodin měsíčně to nebude stačit na úspěch. Jak sám říká, není ochoten tomu dát tolik, studuje.

Honza Tajovský. Budu-li hodnotit stupnicí 1 až 5, tak z mého pohledu: plavání dobře, cyklistika chvalitebně, kolo taktéž chvalitebně, běh výborně. Člověk s velkou morálkou a sebekázní, a to jak po stránce sportovní, tak i pracovní. Jeho tréninková morálka a jednotka na vysoké úrovni 15 – 20 hodin týdně. OK. Dává tomu hodně, nebojí se investovat jak do vybavení, tak i do stravy, regenerace. Zápory: slabá účast na závodech. Progres lze očekávat.

Patrik Plhoň. Průměrný plavec, dobrý cyklista, skvělý běžec. Tréninkově tomu letos moc nedává, je omezen rodinou, zaměstnáním, financemi. Na rozdíl od předchozích dvou závoďáků se drží hesla, že závod je nejlepší trénink. Plný souhlas. Hledá další výzvy, v extrémních závodech hodně všestranný. Určitě neřekl ještě poslední slovo.

Petr Šmatera. Průměrný plavec, skvělý cyklista, horší běžec. Triatlon z dříve jmenovaných dělá nejdéle. Zaměstnání mu nedovoluje trénovat tolik, kolik by potřeboval. Přesto závodí v rámci Česka i zahraničí. Má za sebou několik IM, i dlouhých triatlonů. Hledá další možnosti na zlepšení své výkonnosti.

Roman Chlup. Největší talent na tento a nejen na tento sport. Dobrý plavec, dobrý cyklista, skvělý běžec. Všestranný sportovec, člověk mnoha sportovních aktivit, turistika, horolezectví atd. Triatlon začal velmi dobře, bohužel nedává tomu tolik, co by ho řadilo na českou špičku, věnuje se rodině a sport bere jako součást života. Velmi mě mrzí, že ho nemůžu přesvědčit. Závodí jen v rámci okresu.

A další…

Pak zde jsou další: Jan Křenek, tento největší talent na krátký triatlon dal před několika lety přednost zaměstnání, rodině, účast na závodech v rámci kraje a okresu, to samé lze říci o Jiřím Hajdamachovi, Pavlu Kinclovi a mnoha dalších. Po tříleté odmlce se opět ukázal na triatlonu J. Dvořák. Dobrá zpráva. Také vítám mezi triatlonisty Martinu Kasaiovou, taktéž premiéra Vysočany.

OČIMA MATADORA

Hodnocení a pohled na triatlonovou budoucnost je pouze můj subjektivní názor, pohled závodníků a veřejnosti může být úplně odlišný. Sportovní hodnocení je vztaženo k úrovni závodníků českého poháru. Ne k mé osobě. K světu je to ještě mnohem náročnejší, a to i z hlediska peněz. Pro informaci jen startovné na kvalifikační závod v rámci Evrop představuje 450 euro, startovné na Hawai pak 1 000 dolarů, přitom kvalifikační závod se dokáže vyprodat během minutu a půl. To vše svědčí o nesmírné popularitě tohoto sportu. Zájem roste i u nás, Czechman účast 750 lidí.

Znovu musím podotknout, že se jedná o sportovce, kteří kromě těchto aktivit pracují, mají rodinu. A je těžké tomu dát tolik, co dnešní sport obnáší. Ale nelze to dělat na nejvyšší úrovni na polovic. Chce-li člověk něčeho skvělého dosáhnout, musí tomu dát vše, jinak se bude pohybovat v průměru. Samozřejmě každý má nějakou představu co chce v této oblasti života dosáhnout, ale ty mety nejvyšší u triatlonu účast na Hawaii visí hodně, hodně vysoko. Přesto si těchto kluků moc vážím a jsem rád, že se pro tento krásný sport rozhodli, a to na jakékoliv úrovni.

MILDA BAYER