Ironman odstartuje v sobotu 13. října. V neděli ještě Bayer běžel Kunštátskou desítku, ve které skončil ve své kategorii druhý, o den později už odlétal do Londýna. „Myslím si, že formu mám dobrou, kdyby všechno vyšlo, mohla by být bedna. Uvidíme, jak to dopadne," uvedl ještě před odletem veteránský triatlet, který o slot na Havaj usiloval i v minulých sezonách.

Kdy odlétáte?

Zítra (v pondělí – pozn. autora) ráno v 8.30 odlétám do Londýna, v půl jedné z Londýna do Los Angeles. V osm večer jsem v dějišti závodu ve městě Kailua-Kona na Havaji. Letíme proti času, takže to je dvanáct hodin zpět.

A závod startuje kdy?

V sobotu 13. října 19.00 našeho času, což je tam sedm ráno.

Cestujete s dalšími členy české výpravy?

Část reprezentace odletěla už minulý týden, Vabroušek a spol po nich a já letím s Vraštilem jako poslední. Budeme ubytovaní společně, dorazí i redaktor Bartůšek s kameramanem z Česká televize, takže určitě z toho budou nějaké šoty a připravuje se i celý pořad.

Očekáváte, že se s časovým posunem za tu dobu srovnáte?

Když jsem tam byl před patnácti lety, časový posun jsem nepociťoval, nevím, co to se mnou udělá, když jsem o patnáct let starší. Říká se, že nejhorší jsou první tři dny, my tam budeme čtyři dny, tak by to snad mělo být v pohodě.

Budete tam ještě trénovat?

V úterý máme naplánováno devadesát kilometrů kola, ve středu běh.

Jak jste spokojený se svou formou, máte natrénováno podle vašich představ?

Myslím si, že jsem na tom dost dobře v běhu a v cyklistice. Mám obavy z plavání. Je zakázáno plavat v neoprenu, což je pro mě handicap. Bez něj plavu kilometr asi za pětadvacet minut, s neoprenem jsem asi o čtyři minuty rychlejší. Když zaplavu čas hodinu čtyřicet, bude to hodně dobré.

Když srovnáte aktuální přípravu s tou při minulé účasti, jste na tom lépe nebo hůř?

Relativně bych na tom měl být lépe. Za ty roky je mnohem vyspělejší technika. Tenkrát jsem to jel na obyčejném, kole, teď mám speciální. Tehdy jsem měl čas 6:10, v sobotu bych to chtěl zajet pod šest hodin. Běh jsem měl za 4:10, teď bych to chtěl uběhnout za 4:20, tam přeci jen síly s vyšším věkem ubývají. Plavání jsem měl za 1:35. To jsem plaval prsa, teď umím i kraul, chtěl bych to za tu hodinu čtyřicet zvládnout. Když to shrnu, pokud bych to dal pod dvanáct hodin, mohlo by to být na bednu.

Takže by mohla být medaile?

Na první místo mít nebudu, loni to vyhrál někdo v čase jedenáct hodin, na to nemám.

V jaké startujete kategorii?

První rok v kategorii pětašedesát a výš.

Jaká je v ní konkurence?

V kategorii je čtyřicet lidí včetně loňského vítěze. Kdybych zopakoval čas ze švédského Kalmaru, kde jsem se na Havaj kvalifikoval, může to stačit na třetí místo.

Nebojíte se vřavy po startu? Bude tam asi dost těsno…

Bojím se toho. Proto půjdu až dozadu. Startuje dva a půl tisíce závodníků, lajna je dvě stě metrů v moři. Radši těch dvě stě metrů, což je pro mě asi pět minut, oželím, ale vyhnu se té hlavní tlačenici.

Sháněl jste sponzory pro zajištění cesty, povedlo se vám to?

Sehnal, dá se říct, že mám k dnešnímu dni pokryté celé náklady. Tímto všem partnerům moc děkuji.

Kdy máte naplánovaný návrat?

Zpátky odlétám 19. října.

Stihnete se podívat i po okolí?

Asi bychom to stihli. Ale já nejsem takový cestovatelský typ. A ty památky, sopky, a tak dále už jsem si prošel před těmi patnácti lety, kdy jsem tam byl delší dobu.